Tajné služby USA a Líbye v minulosti veľmi úzko spolupracovali

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a spravodajské služby líbyjského vodcu Muammara Kaddáfíhho za vlády amerického prezidenta Georgea Busha mladšieho spolupracovali až do takej miery, že Washington posielal podozrivých z terorizmu do Líbye na vypočúvanie a navrhoval otázky, ktoré im mali Líbyjčania dávať. Informoval o tom denník The Wall Street Journal, ktorý sa odvolal na dokumenty nájdené na veliteľstve líbyjskej bezpečnostnej služby v Tripolise.

03.09.2011 13:34
Muammar Kaddáfí Foto:
Zvrhnutý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí
debata (3)

Vzťah bol údajne tak blízky, že CIA v roku 2004 navrhla „stálu prítomnosť“ v Líbyi. Stephen Kappes, ktorý bol v tom čase mužom číslo dva v hierarchii americkej tajnej služby, to uviedol v písomnom vyhlásení vtedajšiemu šéfovi líbyjských spravodajcov Músovi Kúsovi. Správa sa vraj začína oslovením „Milý Múso“ a končí sa Kappesovým vlastnoručným podpisom.

Kappes bol kľúčovým hráčom v tajných rokovaniach, ktoré v roku 2003 viedli k rozhodnutiu Kaddáfího vzdať sa jadrového programu. Kappes sa prostredníctvom jeho hovorcu odmietol k získaným informáciám vyjadriť.

Istý americký činiteľ, ktorého denník cituje, upozornil, že Líbya sa v tom čase snažila vystúpiť z diplomatickej izolácie voči západným krajinám. Washingtonu sa okrem iného do roku 2004 podarilo presvedčiť Tripolis, aby pomohol zastaviť teroristov, ktorí útočili na Američanov v USA i v cudzine, podotkol zdroj.

Dokumenty našli pracovníci medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch a ich kópiu odovzdali americkému denníku. Riaditeľ organizácie Peter Bouckaert uviedol, že sa snažia pomôcť líbyjskému prechodnému vedeniu získať dokumenty, ktoré po sebe Kaddáfího režim zanechal.

Músá Kúsa bol šéfom spravodajských služieb päť rokov do roku 2009, potom zastával funkciu ministra zahraničných vecí. V priebehu povstania proti Kaddáfímu diktátorov tábor opustil a na konci marca odcestoval do Londýna.

3 debata chyba