Tajné väznice CIA v Rumunsku a Poľsku

Americká organizácia na obranu ľudských práv Human Rights Watch vyhlásila, že americká Ústredná spravodajská služba zriadila tajné väzenie vo východnej Európe, prinajmenšom v Poľsku a Rumunsku.

03.11.2005 22:35
debata

Obe krajiny, rovnako ako niektoré ďalšie, ktorých sa podozrenie týka, vrátane Českej republiky, to popreli. Medzinárodný výbor Červeného kríža požiadal Spojené štáty, aby mu umožnili navštíviť prípadné väzenie. Existenciu tajných väzníc vo východnej Európe chce preveriť Európska komisia.

„CIA nepochybne zriadila tajné väzenia vo východnej Európe, v Poľsku a Rumunsku. Naše nezávislé vyšetrovanie naznačuje, že Rumunsko a Poľsko prijímali väzňov CIA,“ povedal hovorca európskeho úradu Human Rights Watch Jean-Paul Marthoz.

Nevylúčil, že tajné väzenia amerických spravodajských služieb sú aj v iných východoeurópskych krajinách. Pripomenul, že Human Rights Watch už v októbri 2004 zverejnila správu, v ktorej odsudzovala Spojené štáty za to, že zadržiavajú podozrivých členov Al-Káidy v tajných internačných strediskách, ale vtedy žiadnu krajinu nemenovala. Human Rights Watch má podľa Marthoza silné dôkazy, vrátane záznamov o pohybe lietadiel CIA prepravujúcich zajatcov z Afganistanu.

Americký denník Washington Post napísal, že CIA drží teroristov Al-Káidy v tajných väzeniach v Thajsku, Afganistane a v niekoľkých demokratických krajinách východnej Európy. Ich mená však neuviedol. Americkí politici odmietli túto správu potvrdiť alebo vyvrátiť. Poradca amerického prezidenta George Busha Stephen Hadley len uviedol, že i v takýchto zariadeniach, pokiaľ by existovali, platí zákaz mučenia osôb podozrivých z terorizmu, ktorý prezident vydal.

Krajiny, ktorých sa podozrenie týka, medzi nimi hlavne Poľsko a Rumunsko, správy o existencii väzníc na svojom území poprela. Odmietla ich aj Česká republika. „Na vojenských základniach na poľskom území nebol v dôsledku dohody s americkou vládou alebo inou americkou inštitúciou zadržiavaný žiadny človek podozrivý z terorizmu,“ povedal hovorca poľského ministerstva obrany Leszek Laszczak.

V rovnakom duchu sa vyslovi i rumunskí vedúci predstavitelia. „V Rumunsku základne CIA nie sú,“ povedal premiré Calin Tariceanu. Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Coriny Vintanovej otázka zriadiť takéto väzenie v Rumuinusku „nebola na vládnej úrovni nikdy nastolená… Spojené štáty takúto žiadosť nikdy nevzniesli.“ Existenciu tajných väzníc CIA na svojom území popreli tiež Bulharsko, Maďarsko, Thajsko a ruské spravodajské služby. Odmietajú to aj bývalé sovietské republiky Arménsko a Gruzínsko.

Tajné väznice CIA na svojom území nepripúšťa ani Česko. „Vypočúvania, väznenia a zadržiavania sa nezúčastňujeme, ani sa na nich nepodieľame,“ povedal hovorca Bezpečtnej informačnej služby Jan Šubert. Český minister vnútra František Bublan pripustil, že americká vláda zhruba pred mesiacom požiadal Prahu o umiestnenie niektorých osôb zadržiavaných na základni Guantanamo, ale neuspela. Netýkalo sa to však teroristov napojených na Al-Káidu, ale o osoby, ktoré potrebovali umiestniť do azylového procesu, pretože v prípade návratu do svojej vlasti by boli ohrozené.

Medzinárodný výbor Červeného kríža požiadal Spojené štáty, aby mu potvrdili správu o tajných väzniciach vo východnej Európe. Pokiaľ toto stredisko existuje, Červený kríž chce, aby jeho delegácia mohla väznených navštíviť.

Existenciu tajných väzníc CIA vo východnej Európe plánuje preveriť Európska komisia. Nejde však o oficiálne vyšetrovanie. Pokiaľ by sa existencia takýchto zariadení potvrdila, mohlo by to byť v rozpore so zmluvami o ochrane ľudských práv.

debata chyba