Taliani veria v 'Super Maria' a v jeho schopnosti

Muž, ktorého vybrali za budúceho talianskeho premiéra, si v kuloároch Európskej komisie vyslúžil prezývku "Super Mario". To vtedy, keď sa mu podarilo zastaviť také giganty, ako je Jack Welch a Bill Gates v ich konkurenčných pretekoch.

15.11.2011 12:44
Mario Monti Foto: ,
Nový taliansky premiér a uznávaný európsky ekonóm Mario Monti
debata (1)

Elegantne oblečený a s vybraným spoločenským vystupovaním dokázal Mario Monti bojovnosť v úlohe tvrdého vyjednávača, keď zablokoval fúziu spoločnosti General Electri a Honeywell International a uvalil na Microsoft pokutu pol milióna eur za zneužitie dominantného postavenia.

Renomovaný ekonóm Monti patrí medzi najuznávanejších mužov v krajine a najobdivovanejších Talianov v Európe. Ale to nebude žiadnou zárukou úspechu v herkulovských úlohách, ktoré pred ním stoja: získať dostatočne veľkú väčšinu, aby pretlačil bolestivé reformy v roztrieštenom parlamente a zachránil tak Taliansko pred vtiahnutím do rozvíjajúcej sa dlhovej krízy.

Monti je absolútny protiklad Berlusconiho

Má však zjavné prednosti. Je súčasťou talianskeho finančného establishmentu, má silné väzby na európske inštitúcie i vlády a teší sa jasnej podpore talianskeho prezidenta Giorgia Napolitana, ktorý Montimu v nedeľu dal mandát na zostavenie novej vlády. Ako triezvy kontrast oproti trúfalému Silviovi Berlusconimu, ktorý v sobotu rezignoval, že aj to, že Monti je favoritom finančných trhov, ktoré zmiernili tlak na talianske pôžičky po tom, čo sa presadila jeho kandidatúra.

Šesťdesiatosemročný Monti vystupuje ako prísna a vážna osoba, čo podľa ľudí, ktorí ho poznajú, maskuje jemný vtip. Hovorí niekoľkými jazykmi a s ľahkosťou sa presúva medzi európskymi metropolami. V súčasnosti stojí na čele prestížnej Univerzity Luigiho Bocconiho v Miláne. Desať rokov strávil v Európskej komisii, z toho zhruba polovicu na vplyvnom poste eurokomisára pre hospodársku súťaž a je jedným zo zakladateľov koncepčného strediska Bruegel v Bruseli, ktorý kombinuje výskum s politickými odporučeniami.

Monti je plne zapojený do európskych diskusií o spoločnej menej a úlohe európskych inštitúcií. Tú noc, keď ho minulý týždeň Napolitano menoval v Ríme za doživotného senátora, zasadal Monti v skupine diskutujúcej v Berlíne o budúcnosti eura. „Jeden človek, ktorý za mnou vtedy ráno sedel v lietadle z Milána sa ma spýtal: Pán Monti, ste si istý, že letíte správne?“ zažartoval Monti.

Super Mario nestojí o privilégiá

Aj keď niet pochybností o tom, že Monti je súčasťou politickej elity a pohybuje sa v najužších kruhoch európskych politikov, nevzbudzuje pritom dojem, že by stratil kontakt s obyčajnými Talianmi. Na televíznych záznamoch ho možno napríklad vidieť pri tankovaní paliva do svojho auta – v ostrom kontraste k zmäteným odpovediam zákonodarcov, keď dostali otázku v televíznom satirickom programe, koľko stojí v súčasnosti benzín.

Vo výhodami a pôžitkami prešpikovanom Taliansku nesie záber na Montiho tankujúceho benzín do auta viac významov, než len to, že sa mocný muž nevyhýba všedným úlohám. Ukazuje aj to, že tento mocný muž nestojí o privilégiá, ktoré sú niečím, proti čomu je odhodlaný bojovať. „Zavedením väčšej konkurencie vytvoríme viac priestoru pre prednosti a zásluhy a menej pre protežovanie, klientelizmus, korupciu a čokoľvek podobné,“ vyhlásil Monti tento týždeň v Berlíne.

Monti sa narodil v meste Varese severne od Milána ako syn bankového manažéra. Ako tínedžera ho jeho otec vzal do Spojených štátov a Sovietskeho zväzu, ktoré v tej dobe boli na vrchole studenej vojny, aby si na tieto dve veľmoci mohol urobiť osobný názor.

Monti: Som vraj najnemeckejší taliansky ekonóm

Študoval ekonomiku na Univerzite Luigiho Bocconiho a neskôr v USA na Yale a ďalšie roky strávil prednášaním ekonómie na niekoľkých talianskych univerzitách. Je uznávaný ako stúpenec voľného trhu a znižovania vládnych výdavkov.

„Vždy ma považovali za najnemeckejšieho z talianskych ekonómov, čo beriem ako kompliment, ale ako kompliment je to myslené len zriedkakedy,“ povedal Monti v Berlíne. Nemeckú kultúru stability označil za jeden z „lepších vývozov“ tejto krajiny, čo je postoj, ktorý nepochybne Rímu pomôže v jeho vzťahoch s mocným Berlínm v čase, keď Taliansko bojuje s obrovským dlhom a stagnujúcim rastom.

Monti si je dobre vedomý negatívnych predsudkov voči Talianom na európskom poli, ktoré v posledných rokoch ešte posilnili Berlusconiho sexuálne škandály, mnoho súdnych procesov za obchodné dohody i spoločenské prešľapy, občas i na účet ďalších vysokých predstaviteľov. A aj keď je dobre známy i sám osebe, jeho kontrast voči Berlusconimu predstavuje plus po celej Európe. Nemecká televízna stanica ZDF tento týždeň Montiho označila za „triezveho finančného experta – opak Berlusconiho.“

1 debata chyba