Talianom rupli nervy kvôli škrtom. Odbory vyhlásili generálny štrajk

Najväčšia talianska odborová ústredňa CGIL v utorok oznámila, že vyhlásila na 6. septembra celoštátny štrajk na protest proti kontroverzným úsporným opatreniam, ktoré kabinet Silvia Berlusconiho schválil 12. augusta.

23.08.2011 20:52
Euro, peniaze, kalkulačka Foto:
Ilustračné foto
debata

Štrajk bude osemhodinový a budú ho sprevádzať demonštrácie po celej krajine. Protestom chce CGIL prinútiť vládu, aby zmenila „zlý a nespravodlivý plán“, proti ktorému sa v krajine dvíha silný odpor.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…

Nové opatrenia majú v najbližších dvoch rokoch znížiť rozpočtový deficit o 45 miliárd eur, z toho o 20 miliárd v budúcom roku. Patria do toho vyššie dane a nižšie výdavky. Opatrenia zahŕňajú aj rýchlejšie zvýšenie veku odchodu do dôchodku u žien pracujúcich v súkromnom sektore, a to už od roku 2015 miesto predtým plánovaného roku 2020. To má znížiť výdavky na penzie.

Kabinet schválil opatrenia napriek silnému odporu predstaviteľov regionálnych vlád a miestnych samospráv. Podľa nich sú nové opatrenia sociálne nespravodlivé. Vláda tvrdí, že sú potrebné na stabilizáciu ekonomiky a že je pripravená diskutovať o tom, ako dosiahnuť obmedzenie výdavkov a zvýšenie príjmov.

Odbory chcú v stredu na tlačovej konferencii predložiť svoje protinávrhy voči úsporným opatreniam.

Odborová federácia CGIL, ktorá je veľmi silná v hutníctve, má päť miliónov členov. Dve ďalšie konfederácie – CISL a UIL – sa ku generálnemu štrajku nepripoja. Podľa nich stačia na demonštrácie „večery a soboty, ak to bude potrebné“.

Plán úsporných opatrení, ktorý musí ešte do polovice októbra schváliť parlament, je predmetom ostrej polemiky v rámci pravicovej väčšiny Silvia Berlusconiho aj v radoch opozície.

Taliansko je na finančných trhoch pod silným tlakom. Za nervozitou investorov stojí predovšetkým veľký štátny dlh, ktorý zodpovedá 120 percentám HDP, nízky hospodársky rast a rozpory v Berlusconiho stredopravom kabinete. Podľa niektorých analytikov zlý stav štátnej pokladnice by mohol Taliansku donútiť požiadať o finančnú pomoc, podobne ako Grécko, Írsko a Portugalsko.

debata chyba