Teroristi dali Bejrút pod zámok

V libanonskom Bejrúte opäť počuť slová občianska vojna. Šiitské radikálne hnutie Hizballáh po trojdňových bojoch s provládnymi jednotkami úplne kontroluje moslimskú časť mesta. Zahynulo už minimálne 11 ľudí a ďalších 30 bolo zranených. Opozičný Hizballáh, ktorý v niektorých štátoch sveta pokladajú za teroristickú skupinu, prakticky kontroluje prístup do Bejrútu. Blokuje cestu vedúcu na medzinárodné letisko a nefunguje ani prístav.

09.05.2008 22:47
V Bejrúte sa opäť strieľa Foto:
Stúpenci libanonskej opozície pod vedením šiitskej fundamentalistickej strany Hizballáh zablokovali v hlavnom meste Bejrút cesty horiacimi pneumatikami.
debata

Premiér Fuád Siniora a niekoľko ministrov je zatiaľ v opevnenom vládnom komplexe na predmestí.

„Bejrút zostane pod kontrolou, až kým sa nenájde politické riešenie,“ uviedol vysokopostavený člen Hizballáhu. Krajina je od novembra bez prezidenta. Hizballáh požaduje väčšie zastúpenie vo vláde a pri jej rozhodnutiach chce disponovať právom veta.

Situácia v Bejrúte pripomína podľa svedkov občiansku vojnu z rokov 1975 až 1990. Ozýva sa streľba, vybuchujú granáty a armáda nevie, na ktorú stranu sa má pridať ani proti komu zakročiť. „Všade boli ozbrojenci, strieľali bezhlavo okolo seba. Ženu s dieťaťom zasiahla raketa,“ opísali boje pre agentúru AFP obyvatelia Bejrútu.

Konflikt rozpútalo rozhodnutie vlády, ktorým zakázala Hizballáhu používať jeho vojenskú komunikačnú sieť. Ozbrojení členovia organizácie potom postupne obsadili v západnej, prevažne moslimskej časti mesta budovy médií patriace rodine Saada Harírího. Je to vodca parlamentnej väčšiny a syn bývalého premiéra Rafika Harírího, ktorý zahynul pri atentáte roku 2005. V tom mala s veľkou pravdepodobnosťou prsty Sýria. Práve ona spolu s Iránom finančne aj vojensky Hizballáh podporuje.

Boje už prinútili stovky ľudí opustiť Libanon, niektoré západné štáty zvažujú evakuáciu svojich občanov. Európska únia neodporúča do krajiny cestovať.

Bojovníci Hizballáhu oslavujú „víťazstvo“

Výstrelmi do vzduchu a rozjareným ťažením po vyľudnených štvrtiach západného Bejrútu oslavovali bojovníci libanonského hnutia Hizballáh svoje víťazstvo nad provládnymi silami. Na motocykloch alebo napchaní v džípoch prechádzali ulicami západnej časti metropoly, ktorej sa zmocnili po trojdňových prudkých bojoch, ktoré vládna koalícia označila za ozbrojený prevrat.

Niektorí pózovali, aby sa vyfotografovali mobilnými telefónmi. Len máloktorý obyvateľ obsadenej štvrte sa však odvážil po noci chaosu, streľby a výbuchov vyjsť von z domu. „Berjút padol silou, neupadol však na duchu, ani politiky,“ uisťuje Joanna, obyvateľka západného Bejrútu. „Teraz je tu pomerne ticho. Niekoľko obchodov sa znovu otvorilo,“ povedal 45-ročný Sámih.

Vo štvrtiach obsadených Hizballáhom hliadkujú príslušníci armády, ktorá je tradične v Libanone poverená udržiavaním poriadku a poriadkovej polície. Ani to však podľa Sámiha nestačí presvedčiť obyvateľstvo, že „už je to za nami“.

Jedným z mála náznakov normálneho života v meste, ktoré trojdňové boje premenili na mesto duchov, sú deti, ktoré hrajú futbal v západnej štvrti Tarik Džadída.
„Až dnes popoludní sme mohli vyjsť von, až keď sa tu rozmiestnila armáda. Počas minulých dvoch dní sa tu veľa strieľalo,“ povedal štrnásťročný Tarík Masrí.
"Zažil som občiansku vojnu a ako obvykle, akonáhle jeden tábor vznesie nejaké požiadavky, jeho stúpenci vyjdú do ulíc so zbraňami,“ zhrnul situáciu abú Chalíl zo štvrte Corniche al Mazráa.

debata chyba