Tí istí socialisti

KOMENTÁR: Eurosocialisti sa rozhodli preskúmať kvalitu slovensko-maďarských vzťahov. Majú na to dôvod. Na oboch brehoch Dunaja vládnu socialistickí premiéri, a predsa nedokážu nájsť spoločnú reč. Navyše sa v oboch krajinách stupňujú radikálne nálady - kým v Maďarsku sa formujú polovojenské gardy, na Slovensku doteraz prevažne slovnou muníciou strieľajúci Ján Slota volá po vytvorení domobrany.

20.09.2008 09:14
Slovensko, Maďarsko, vzťah, konflikt, napätie
Ilustračné foto
debata

Európski socialisti sa k téme vyjadrili, jemne povedané, diplomaticky. Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom označili za dobré. A vo všeobecnosti odsúdili politikov, ktorí zneužívajú menšiny v politike. Iný a konkrétnejší postoj ani vysloviť nemohli. Uplynuli len dva roky od čias, keď torpédovali výčitkami čerstvo sformovanú vládnu koalíciu na Slovensku a vyčítali Ficovi spojenectvo s Mečiarom a najmä so Slotom. Tí istí socialisti neskôr tú istú vládnu koalíciu vzali na milosť. Možno z právneho a politického hľadiska vláda neurobila kroky, ktoré by menšiny ohrozili. Jej zásluhou sa však v politike udomácnil radikálny slovník, ktorý šíri duch neznášanlivosti. A socialisti tomuto trendu dali zelenú. Dnes im teda neostáva nič iné, len si vypočuť slovné prestrelky slovenských politikov – Slotu, ktorý varuje pred veľkouhorskou rozpínavosťou, Csákyho, ktorý chce z maďarskej otázky urobiť problém nielen európsky, ale priam svetový. A ešte nemožno zabudnúť na Fica, ktorý sa vraj na jednej strane od Slotových vulgárností dištancuje, aby si s ním potom v priateľskom objatí posedel na matičných oslavách.

Eurosocialisti pre svoj alibizmus nemôžu nájsť recept, ako slovensko-maďarské vzťahy zlepšiť. A uchrániť ich pred snahou politikov priživovať sa na tejto téme. Akí by asi boli bezmocní, keby okrem plamenných rečí medzi oboma štátmi zavládlo skutočné napätie! Pritom Európska únia buduje svoje politické štruktúry práve preto, aby dokázala riešiť prípadné spory medzi svojimi členmi.

debata chyba