Tichý zabijak je pomstou prírody

Od španielskej Andalúzie až po ruský Ural zavládli obavy, bezradnosť a hnev. Ľudí na smrť vystrašil zmutovaný kmeň baktérie E. coli.

09.06.2011 08:35
Obchod, ovocie, zelenina Foto:
Pri výbere zeleniny by mali spotrebitelia na Slovensku uprednostňovať domácich producentov. Je to však neľahká úloha, pretože väčšina zeleniny sa do krajiny dováža.
debata (3)

Na smrteľné šľahy bičíkovej baktérie zatiaľ niet účinného lieku. Za dva týždne zabila už osemnásť ľudí, stovky pripútala na lôžko a v Európe vyvolala nevídanú uhorkovú vojnu. Takáto ľudská dráma a potravinový škandál tu ešte neboli.

Kým najlepšie lekárske mozgy horúčkovito pátrajúce po zdroji nákazy konečne identifi kovali podobu smrtiacej baktérie, Brusel rieši dôsledky uhorkovej bitky. Preľaknutí Európania odmietajú jesť španielske uhorky, ktoré nákazou postihnutí Nemci chybne označili za nositeľa baktérie.

EHEC – enterohemoragická baktéria Escherichia coli udrela náhle a nečakane.

Všetko o nákaze črevnou baktériou E.coli

Uprostred mája sa v severonemeckom Lübecku konal seminár pracovníčok daňových úradov. Zakončili ho večerou, ktorá sa pre mnohé stala osudnou. O pár dní sa žien zmocnili kŕče, prenasledovali ich krvavé hnačky a 34 skončilo v nemocnici. Jedna do konca mája zomrela, ďalšie tri sú v ohrození života.

Takmer súčasne zaútočila baktéria EHEC v Hamburgu, Kieli a ďalších severonemeckých mestách. Pacientky zomierali v bolestiach a lekári boli bezradní. Žiadne z antibiotík nezaberalo.

V sieti uviazla nevinná uhorka

Nemeckým lekárom bolo od prvej chvíle jasné, že musia vypátrať zdroj nákazy. Nemali a nemajú to ľahké. Baktéria E. coli je všadeprítomná – žije v človeku i mimo neho. Niektoré jej kmene sú užitočné.

Iné, ako uvádza slovenský odborník na bakteriologické ochorenia profesor Leonard Siegfried, sú schopné prijímať genetickú informáciu od iných baktérií a vyvolávajú hnačkové ochorenia či močové infekcie.

Nový zmutovaný kmeň E. coli sa však ukázal ako fantóm, ktorý po sebe nezanecháva nijaké stopy – okrem ľudí zomierajúcich v bolestiach.

Nemci na lov baktérií EHEC vyslali svojich najlepších ľudí na čele s Gérardom Krausem z renomovaného Inštitútu Roberta Kocha. Krauseho pätnásťčlenný tím pracoval s príznačnou nemeckou systematickosťou.

V Hamburgu podrobne vypočuli všetkých 25 hospitalizo­vaných pacientok a našli ďalších 96 Hamburčanov, ktorí žili v rovnakej štvrti. Vytvorili si tak dôležitú porovnávaciu vzorku.

Podrobné „potravinové“ výsluchy odhalili, že chorí ľudia nejedli nijaké rizikové potraviny, ako sú narýchlo pripravované burgery či nedopečené hovädzie steaky, alebo carpaccio zo surového mäsa. Zato všetci chorí konzumovali uhorky, šalát, paradajky. Na ich povrchu sa vyskytujú baktérie E. coli.

Výborne to pasovalo do skladačky, ktorá sa zdala byť logickou: choré boli najmä ženy, ktoré jedávajú viac surovej zeleniny ako muži.

Krauseho tím analyzoval jednu vzorku za druhou – zeleninu z trhovísk, obchodov, reštaurácií a z chladničiek chorých žien. V jednom grame šalátu sa hemžilo pod mikroskopom desať miliónov baktérií – nájsť EHEC bolo rovné hľadaniu ihly v kope sena.

Napokon v hamburskom inštitúte vyfiltrovali ako potenciálny zdroj nákazy španielske uhorky. Lenže po presnejšom typizovaní sa ukázalo, že išlo o omyl. Keďže Nemci informáciu ihneď zverejnili, osud španielskych uhoriek bol v tom okamihu spečatený.

Po správach o umierajúcich ľuďoch nikto nemal ani len pomyslenie na uhorky.

Spotrebitelia sa odvrátili nielen od uhoriek španielskych, ale aj nemeckých farmárov. A keby len to! Prestali jesť všetku zeleninu. Prečo by aj nie. V panike, ktorá zachvátila krajinu, im zeleninový pôst radili všetci odborníci.

Tajné služby a bioterorizmus Nemecko ovládla bezradnosť a po internete sa začali šíriť najrôznejšie verzie vysvetľujúce epidémiu EHEC. Možným pôvodcom nákazy mal byť podľa jednej z fám bioterorizmus.

Táto stopa ožila po tom, čo priamo pred televíznymi kamerami uznávaná lekárska kapacita profesor Peter Moecke povedal, že zárodky nebezpečnej E. coli mohli byť uvedené do obehu zámerne. Svoje vystúpenie zaklincoval tým, že celú záležitosť vyšetruje BND – nemecká tajná služba.

Nemecký Welt online neváhal a začal preverovať túto stopu. Na internete kolovali dobrodružné špekulácie, že do pátrania po bioteroristoch sa zapojili aj tajné služby.

Agenti BND sa údajne mali stretnúť pri Paríži v utajenom európsko–americkom centre.

Táto stopa sa však ukázala ako kačica. Spravodajská služba BND ju oficiálne dementovala, keď zdravotníckym úradom oznámila, že nemá ani len náznaky podozrenia na bioterorizmus.

Zo Španielska iba slnko a pláže

Nemci patria k najväčším spotrebiteľom biopotravín v Európe. Po tom, čo sa začali hľadať súvislosti medzi baktériou E. coli prežívajúcou v organických hnojivách, ktorými sa výlučne hnoja polia biofarmárov, ľudia prudko obmedzili nákupy biozeleniny. Predaj padol podľa Nemeckého roľníckeho zväzu o 30 percent. Farmári začali kričať o ratu – denne prichádzali o vyše tri milióny eur.

To však nebolo nič oproti katastrofe, ktorá postihla španielskych farmárov z provincie Almería. Len za jeden týždeň vyhodili doslova do hnoja 72 miliónov kilogramov uhoriek a prišli tak o 42 miliónov eur. Celkovo Španieli vyčíslili škody zo všetkých zeleninových fariem na vyše 200 miliónov eur a žiadajú od Nemcov odškodnenie. Tvrdia, že majú ohrozených 70–tisíc pracovných miest!

„Denne sú v televízii reportáže, ako rozzúrení pestovatelia nielen zeleniny, ale aj ovocia vyhadzujú stovky ton nepredajných plodov. Všetci sú nesmierne nahnevaní na Nemcov,“ povedal po návrate na Slovensko Bratislavčan Michal Kopčík, ktorý bol na návšteve u priateľky.

„Počul som, ako ľudia v rozhlase nadávali na Nemcov, že chcú zo Španielska iba slnko a pláže a inak na Španielov kašlú. Nehovoriac o tom, že všetci kritizujú Európsku úniu,“ rekapituloval španielsku drámu Kopčík.

Španieli prišli s tvrdením, že majú prísnejšie hygienické a mikrobiologické kontroly, ako im Európska únia predpisuje. Všetci exportéri vrátane nemeckých nákupcov plnia medzinárodné certifikáty kvality. To, čo sa stalo v Nemecku, označili za zámer poškodiť španielsky vývoz.

Kto drží čierneho Petra?

Španieli, ktorí utrpeli ekonomické straty, alebo Nemci, ktorým baktérie E. coli zabili sedemnásť ľudí?

Nemci dali v jednom za pravdu Španielom, keď uznali, že príliš rýchlo varovali pred zdrojom nákazy. Ako napísali tento štvrtok Süddeutsche Zeitung na svojom online vydaní, nie je to však dôvod na konflikt.

„To divadlo bolo celkom zábavné, pokým v ňom nešlo o smrť ľudí. EHEC totiž stále agresívne zúri, postihnutí dostávajú rýchlo kŕče a zomierajú… Európania by sa mali pýtať, prečo Európska komisia prebrala nemecké varovanie bez toho, aby ho preverila?“ pýtajú sa nemecké noviny.

Takže na vine je tretí, Brusel, ktorý sa nepostaral o zdvojenú kontrolu.

Smrtiaci plod divokej lásky

EHEC medzitým stále uniká. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) síce oznámila, že sa podarilo odhaliť totožnosť baktérie. „Predbežné genetické vyšetrenia ukázali, že kmeň je zmutovanou formou dvoch baktérií,“ oznámila expertka WHO Hilde Kruseová. V Európe teda vyčíňa baktéria, ktorá je plodom divokej lásky dvoch baktérií E. coli. Aby vec nebola jednoduchá, baktéria mohla privandrovať k ľuďom v potravinách živočíšneho pôvodu!

Vedci majú pred sebou ťažký rébus. Hoci už poznajú identitu baktérie, stále nemajú jasno, akou potravinou savlastne ľudia na severe Nemecka nakazili.

„Príroda je vždy o krok pred ľuďmi,“ pripomína profesor Jozef Bulla, ktorý prednáša na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite biotechnológie. Bulla nepovažuje za normálne, aby sa potraviny prevážali na tritisíckilometrovú vzdialenosť z jedného konca Európy na druhý.

„Vždy je čosi medzi nebom a zemou zahalené v podobe nejakého tajomstva. Každý, kto trochu vidí do pestovania a predaja ovocia a zeleniny na komerčných farmách, vie, že nezrelé plody sa pred transportom chemicky ošetrujú. To skrýva pre ľudí prvé riziko,“ vraví Bulla. A druhé podľa neho režíruje znásilňovaná príroda klimatickými zmenami.

"Nečudoval by som sa, keby práve prudké zmeny teplôt, extrémne suchá a dažde nevytvorili podmienky na vznik nových mikroorganizmov.

Takto mohla vzniknúť aj nová forma E. coli," uvažuje slovenský vedec.

Príroda sa bráni, pretože civilizácia je čoraz viac proti nej. Takto nedávno uvažoval český spisovateľ Ivan Klíma. Ale kto stelesňuje civilizáciu? Človek, ktorý je sám súčasťou prírody. Vari je človek stvorený na to, aby sám seba zničil? rozvádza Klímovu úvahu Bulla.

Ľudia sa zatiaľ z každej výstrahy, ktorú im poslala príroda v podobe znásilnených potravín, rýchlo otriasli, a to aj v nedôverčivom Nemecku. Výrečne o tom svedčí prieskum poisťovacej spoločnosti Arag. V apríli, necelé štyri mesiace po utíchnutí škandálu s rakovinotvornými dioxínmi sa pýtali Nemcov, či zmenili svoje potravinové zvyklosti.

Každý piaty Nemec v prieskume odpovedal, že aspoň raz zmenil svoje nákupné a potravinové návyky, ale toto predsavzatie vydržalo plniť len necelých dvanásť percent opýtaných. To znamená, že absolútna väčšina Nemcov nemení svoje stravovacie zvyklosti ani v čase, keď krajinou otriasa škandál. A tak je zrejme len otázkou času, kedy sa nielen Nemci, ale všetci Európania vrátia opäť k zelenine. Jedzte ju, ale predtým si ju dobre umyte, znie univerzálna rada nemeckých aj slovenských lekárov.

Baktérie E. coli užitočné i smrtiace

  • Nie všetky baktérie Escherichia coli zabíjajú. Mnohé žijú v zažívacom trakte človeka a sú dôležité pre produkciu vitamínov alebo tvorbu ochranných protilátok.
  • Niektoré baktérie E. coli vyvolávajú infekcie močových ciest, hnačkové ochorenia. EHEC – enterohemoragická baktéria v konečnom dôsledku rozvracia filtračnú schopnosť obličiek a ľudia umierajú.
  • Stopercentná čistota zeleniny je najlepším spôsobom ochrany pred ochorením. Optimálny rast baktériám E. coli vytvára teplota 37 stupňov Celzia, niektoré kmene sa množia až do 49 stupňov. Preliatie zeleniny horúcou vodou odstráni tieto baktérie.
  • Nebezpečné baktérie E. coli sa môžu vyskytovať aj v surovom nepasterizovanom mlieku, surovom mäse. Kto chce mať istotu, mlieko prevarí a mäso dobre prepečie.Čísla z nákazy 18 ľudí podľahlo zatiaľ nákaze. V Nemecku 17, jednu obeť hlási Švédsko 1 700 obyvateľov sa doteraz v Nemecku nakazilo nebezpečnou črevnou infekciou, včera oznámili, že za dva posledné dni pribudlo 200 nových prípadov 520 nakazených môže byť ohrozených na živote, pretože by im mohli pre ochorenie zlyhať obličky

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba