Tipos nemusí platiť nič, tvrdí prokurátor

Tipos Lemikonu napriek utorkovému rozhodnutiu Najvyššieho súdu nemusí zaplatiť, práve naopak, Lemikon by mu mal časť peňazí vrátiť. Tak si rozhodnutie Najvyššieho súdu vykladá generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Práve jeho mimoriadne dovolanie v tejto veci Najvyšší súd v utorok vyriešil tak, že má národná lotériová spoločnosť cyperskej firme Lemikon zaplatiť vyše 14 miliónov eur. Tipos však už v novembri 2008 Lemikonu uhradil 16,6 milióna eur, čo je viac, ako mu teraz nariadil Najvyšší súd.

02.12.2010 00:04
Čižmáriková Foto:
Podľa Dobroslava Trnku by mal Lemikon vrátiť Tiposu z toho, čo mu táto spoločnosť v roku 2008 zaplatila navyše. Na snímke vľavo právna zástupkyňa Tiposu Alexandra Čižmáriková.
debata (4)

„Podľa rozsudku by mal Lemikon vrátiť Tiposu z toho, čo mu táto spoločnosť v roku 2008 zaplatila navyše,“ vyhlásil Trnka. Ak by sa postupovalo podľa tohto výkladu, Tipos by mohol od Lemikonu, ktorý pred dvoma rokmi prevzal pohľadávky českej Športky, žiadať naspäť takmer 2,5 milióna eur.

Iní právnici sú však pri komentovaní rozhodnutia Najvyššieho súdu opatrnejší. Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV síce pripustil, že Trnkova interpretácia môže byť správna, ale podľa neho si treba počkať na doručenie písomného rozhodnutia, čo môže trvať aj mesiac.

Ako už Pravda informovala, Tipos by pred platením ďalšieho odškodnenia Lemikonu mohlo zachrániť, keby išiel do konkurzu. Vďaka nedávnej novele zákona o hazardných hrách by sa tak jeho prednostným veriteľom stal štát, takže Lemikon by nemusel dostať nič. Finančná situácia Tiposu je pritom vážna. Štátu musí zaplatiť 40 miliónov eur na protipovodňové opatrenia. Podľa medializovaných informácií má na účte už len 11 miliónov eur. Tipos, ktorý patrí štátu, si zobral aj úver, no zatiaľ ho nečerpá.

„Spoločnosť nemá finančné problémy. Plní si záväzky, je schopná vyplácať a aj vypláca výhry tipujúcim,“ povedal Pravde Mário Zedníček z Tiposu. Koľko peňazí má spoločnosť na účte, nechcel prezradiť. Nekomentoval ani rozhodnutie Najvyššieho súdu. „K rozsudku sa vyjadríme až po doručení a právnej analýze,“ dodal.

Zvláštny je aj výber právneho zástupcu Tiposu. Po smrti Ernesta Valka, ktorý sa mal stať právnikom lotériovej spoločnosti, nemal Tipos dlhší čas kto zastupovať. Až pred pár dňami toto miesto prevzala Alexandra Čižmáriková z neznámej advokátskej kancelárie Tora Legal. Táto eseročka vznikla len v januári tohto roka a okrem Čižmárikovej nemá iného konateľa ani spoločníka. Prečo však Tipos zveril spor, v ktorom ide o majetok štátu za vyše 66 miliónov eur, začínajúcej firme neznámej právničky?

Čižmáriková pracuje pre známu advokátsku kanceláriu Baducci Legal, ktorá patrí jej bratovi Martinovi Čižmárikovi. Ten je jediným konateľom a sestru sprevádzal aj na utorkovom pojednávaní v kauze Tipos.

Čižmárik podľa obchodného registra už štyri a pol roka figuruje v dozornej rade spoločnosti Ditec, ktorej predsedom je Peter Lukeš. O tom sa v roku 2003 hovorilo, že je na zozname tzv. skupinky, ktorá podľa vtedajšieho predsedu vlády Mikuláša Dzurindu mala destabilizovať štát a SDKÚ. Za jeho vlády však Ditec dostával aj veľké štátne zákazky.

S Čižmárikom sedel v roku 2007 v dozornej rade Ditecu aj Pavol Tarina, niekdajší splnomocnenec vlády pre informatiku, ktorého nominoval vtedajší minister dopravy Ľudovít Vážny (Smer). Tarina bol cez firmu Parta Gas v prepojení na bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií za Smer Petra Kažimíra, ktorý až do roku 1995 pracoval pre advokátsku kanceláriu Schubert @ Partners. Práve tá vtedy zastupovala Športku v spore s Tiposom.

Kauza Tipos

*** január 2000** – Športka podala žalobu na Tipos pre porušovanie svojich práv majiteľa ochranných známok Športka, Mates a Šanca
*** júl 2004** – Krajský súd v Bratislave priznal Športke 109 miliónov Sk za know-how, s úrokmi z omeškania 168 miliónov Sk
*** marec 2007** – Tipos prehral spor na krajskom súde, Športka zvýšila požadovanú sumu o ďalších 400 miliónov Sk
*** august 2008** – Najvyšší súd právoplatne rozhodol v prospech cyperskej firmy Lemikon Ltd., ktorá odkúpila pohľadávky Športky, bez možnosti odvolania. Tipos zaplatil súdne trovy a v novembri podpísal dohodu, že mu do konca roku uhradí 2 miliardy Sk (66,39 miliónov eur). Zaplatil však iba asi štvrtinu.
*** november 2008** – vláda na mimoriadnom zasadnutí zastavila vyplatenie peňazí Lemikonu a zmenila pravidlá o mimoriadnom dovolaní
*** december 2008** – Dobroslav Trnka na podnet vtedajšieho poslanca SDKÚ a súčasného ministra financií Ivana Mikloša podal mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd
*** november 2010** – Najvyšší súd rozhodol o mimoriadnom dovolaní D. Trnku

4 debata chyba