Tisíc ľudí má vyrábať posilňovače do áut

Veľká investícia hutníckeho gigantu ThyssenKrupp na východe Slovenska rozšíri závislosť Slovenska od automobilového priemyslu.

26.01.2012 03:58
euro, bankovky, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Asi 1 200 ľudí má v novej fabrike pri Prešove alebo neďaleko Košíc vyrábať posilňovače riadenia do automobilov. Podľa primátora Pavla Hagyariho (nezávislý) je vážnym kandidátom Prešov. „Je tu dostupná infraštruktúra, neďaleko sú všetky technické vysoké školy a mesto je investorovi ochotné vyjsť v ústrety napríklad aj zavedením linky MHD k fabrike,“ hovorí Hagyari.

Hlavný dôvod, prečo chce spoločnosť preinvestovať na Slovensku takmer sto miliónov eur, spočíva podľa Hagyariho v relatívne vysokej produktivite práce Slovákov pri lacnej pracovnej sile. Robotníci bez vzdelania však vo fabrike pracovať nebudú. „Väčšina ľudí tam bude so stredoškolským vzdelaním a asi pätina bude musieť mať vysokoškolský diplom,“ podotýka primátor.

Firma prejavila záujem aj o štátnu pomoc. Rezort hospodárstva o tom, či bude žiadosť úspešná, zatiaľ hovoriť nechce. „MH SR zatiaľ neeviduje žiaden oficiálny investičný zámer od spoločnosti ThyssenKrupp. K investičným projektom sa zásadne vyjadrujeme až po ich definitívnom schválení,“ vraví hovorkyňa rezortu Daniela Piršelová. Napríklad Honeywellu však vláda vlani odklepla preplatenia polovice investícií, čo znamenalo že na pracovné miesto prispela asi 43–tisíc eurami. V prípade, že by kabinet odsúhlasil pomoc aj pre ThyssenKrupp, na vytvorenie jedného pracovného miesta by štát vynaložil takmer 41–tisíc eur.

Odborníci, ktorí sú pri rokovaniach s investormi, tvrdia, že bez stimulov by si firmy vybrali iné štáty. Viacerí analytici však investičnú pomoc kritizujú. Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy už dlhodobo hovorí, že investičné stimuly by mali zmiznúť, lebo je to diskriminácia ostatných firiem, a rovnaký názor zastáva aj v tomto prípade. Takisto František Palko z Inštitútu hospodárskej politiky hovorí, že štátna pomoc deformuje trh a rozdávanie peňazí prichádzajúcim investorom podľa neho nepatrí do 21 storočia. „Oveľa efektívnejšie by bolo, keby tieto peniaze vláda použila na nejaké zo systémových opatrení, medzi ktorými by mohlo byť napríklad vyplácanie príspevkov na samozamestnávanie ľudí,“ spresňuje Palko.

Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska odsúhlasovanie príspevkov prichádzajúcim investorom hodnotí ešte tvrdšie. „Je to známka zlyhávania vlád pri zlepšovaní podnikateľského prostredia, ktoré sa v skutočnosti už niekoľko rokov zhoršuje. Preto to vláda kompenzuje takýmito krokmi,“ hodnotí Kičina a dodáva, že najväčšie výhrady majú podnikatelia k vymáhateľnosti práva a ku korupcii. „Oveľa lepšie by bolo, keby politici podporovali etablovaných podnikateľov a balík podpory pre investorov zo zahraničia by postupne zmenšovali až na nulu,“ dodáva šéf podnikateľskej aliancie.

V skupine ThyssenKrupp pracuje 180 000 zames­tnancov v 80 krajinách vo viacerých odvetviach, napríklad vývoj a výroba náročnejších zariadení či hutníctvo. Skupina v účtovnom roku 2010/2011 zaznamenala tržby 49 miliárd eur.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba