Tisíce 'za dieťa' lákajú najmä Rómov

Štedré pôrodné, ktoré zaviedla Ficova vláda, zvýšilo počet tehotných žien. V rómskych osadách. Priznávajú to zdravotníci, ktorí sa tam starajú o zdravotnú výchovu a prevenciu. Nie je to plošne na celom Slovensku, v niektorých regiónoch sa 25-tisícové pôrodné na počte tehotných žien neodrazilo vôbec. Od januára bude štát dávať 25-tisíc nielen na prvé, ale aj na druhé a tretie dieťa.

01.12.2008 07:01
Rómovia Foto:
Rómovia.
debata

Pre peniaze sa deti rodia hlavne v osadách na východe Slovenska. „Mám takúto skúsenosť. Dokonca je v osade bežné, že staré ženy, ktoré už nemôžu rodiť, nútia mladé dievčence, aby čo najskôr otehotneli. Oni žijú len z materskej, zo sociálnych dávok, z pôrodného,“ hovorí komunitná pracovníčka zdravotnej výchovy Gabriela Lipovská zo Spišskej Novej Vsi. V osade, kde pôsobí, jedna sedemnásťročná dievčina čaká už piate dieťa. To, že na 25-tisíc nemá neplnoletá matka nárok, Rómovia v osade podľa Lipovskej nevedia

Opatrnejšie sa vyjadrila komunitná pracovníčka Mária Vanyová z Rožňavy. ,,Toto sa ukáže tak po troch, štyroch rokoch, či príspevky zvýšili pôrodnosť. Zatiaľ je priskoro hodnotiť. V rómskych osadách je samozrejmé, že dievčatá rodia od pätnástich rokov," tvrdí.

Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová o probléme vie, upozorňuje však, že vysoké pôrodné nespôsobilo nárast tehotných v každej osade. „Čo lokalita, to rozdiel. Nedá sa povedať, že by sa to prejavilo po celom Slovensku. Sú lokality, kde áno, ale aj osady, kde vôbec nie,“ reagoval jej hovorca Ivan Hriczko.

Napríklad v Rimavskej Sobote niečo také nezbadali. „U nás som o tom ešte nepočul. Môže sa niekto taký nájsť, ale nie je ich veľa. Mladé rodiny to motivuje mať jedno, dve, tri deti. V osade sú však rodiny s piatimi, desiatimi deťmi a ich sa to už netýka,“ skonštatoval tamojší komunitný pracovník Peter Hronec.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity chce mladým matkám pomôcť preventívnymi a osvetovými programami. Aby mohol pripraviť pre Rómky adresnú pomoc, potreboval by na to štatistické údaje o ľuďoch v osadách. Tie však slovenské zákony zakazujú zbierať. „Plánujeme urobiť štatistickú evidenciu osôb v týchto lokalitách, aby sme im pomáhali. Nepôjde o sčítavanie ľudí. Evidencia by nám pomohla riešiť problémy mladých mamičiek, pomohla by nám pri tvorení preventívnych programov,“ vysvetlil Hriczko.

Presné štatistické čísla o Rómoch na Slovensku chýbajú, ich počet sa iba odhaduje na vyše štyristotisíc. Podľa analýzy Výskumného demografického centra žije v osadách najviac Rómov na východnom Slovensku. Na jednu vydatú rómsku ženu tam v roku 1980 pripadlo priemerne 4,3 dieťaťa, kým na západnom Slovensku 3,7 a v Bratislave len 3,2 dieťaťa.

debata chyba