Eurodom kúpil Liberálny dom a Liberálny dom kúpila SaS...

Iris Kopcsayová | 02.03.2011 12:00
SaS, Liberálny dom Foto:
Oficiálne sídlo strany Sloboda a Solidarita.
V zelenom dome na rohu Priemyselnej a Trenčianskej ulice v Bratislave vrcholia remeselnícke práce. Koncom marca by sa dom mal stať oficiálnym sídlom strany Sloboda a Solidarita. Zatiaľ na prízemí vidno remeselníkov a znútra sa ozýva búchanie kladiva. Podľa tabule vedľa vchodu tu sídli jedenásť firiem a ďalšie dve, už zrejme vysťahované, sídlili na prízemí.

Na trojposchodovej budove s nápisom Eurodom zatiaľ logo strany nie je, akurát jeden zo zvončekov patrí SaS. Cez domový telefón sa ozve ženský hlas a pýta si telefonický kontakt, aby Pravdu mohli informovať, kto je kompetentný poskytovať informácie týkajúce sa budovy. Ten istý hlas o chvíľu telefonicky odporúča obrátiť sa na tajomníčku predsedu SaS Richarda Sulíka Tatianu Tóthovú.

„Rekonštrukcia ešte nie je dokončená,“ informuje Tatiana Tóthová. Na otázku, kto celý dom vlastní, odpovedá: „Je to už prevedené na stranu, je to tak aj v Obchodnom registri.“ Nevie povedať, aké firmy v dome zatiaľ sídlia. „Pokiaľ viem, je to v procese. Nejakí nájomcovia tam ešte sú, zdedení.“ Tóthová zatiaľ nevie ani, akú veľkú časť budovy bude strana využívať. „Určite tam musí byť priestor, ktorý potrebuje strana, niečo ako back office, kontaktné miesto na stretávanie, kde môžu chodiť občania. Musí tam byť zasadačka, priestor na tlačovky a podobne. Štvorcové metre? Netuším,“ odpovedá a spresňuje, že zatiaľ využívajú len dve malé miestnosti, naozaj v minimalistickom režime. S otázkami, prečo je na budove nápis Eurodom a nie Liberálny dom, ako aj aká bude výška nájomného pre firmy, ktoré v nej budú sídliť, odkazuje na generálnu manažérku strany, poslankyňu Janu Kiššovú.

„V podstate strana kúpila eseročku Liberálny dom, ktorá kúpila časť podniku. Eseročka kúpila časť podniku aj s budovou a tá budova sa pôvodne volala Eurodom. Od kúpy až dodnes tu prebiehajú rekonštrukčné práce, aj názov by mal ísť dole,“ vysvetľuje Kiššová s tým, že už pripravujú aj návrh loga strany a Liberálneho domu. Prešiel teda prenájom na SaS? „Nie na nás. Prešiel na eseročku, ktorú však stopercentne vlastní strana.“ Vzápätí pripomína genézu. Na začiatku 16 spoločníkov, členov strany, založilo spoločnosť s ručením obmedzeným. „Plánovali kúpiť túto časť podniku. Ale pod tlakom médií, aby to teda nebolo 16 jednotlivcov, ale aby to bola strana, strana od nich odkúpila podiely a potom vlastne celú transakciu už spravila eseročka, ktorú už stopercentne vlastnila strana.“

Podľa všetkého by teda podnikateľské aktivity Liberálneho domu mali spočívať v prenájme priestorov firmám. „To nie sú až také podnikateľské aktivity,“ oponuje Kiššová. „Právne sa to nazýva – neviem, či to poviem správne – starostlivosť a údržba majetku a je to vlastne prenájom.“ Na priamu otázku, či teda budú mať príjmy z prenájmu, Kiššová reaguje: „Príjmy z toho prenájmu budú, áno, ale bude ich mať eseročka Liberálny dom, nie strana.“

Inými slovami, príjmy bude mať s. r. o. Liberálny dom, ktorú vlastní strana SaS.

Generálna manažérka strany zatiaľ nevie, aké budú ceny prenájmov. „Fú, tak to vám neviem povedať. Eseročka Liberálny dom zdedila staré zmluvy aj obchodné vzťahy, ktoré prevzala na seba. O tomto naozaj nemám prehľad.“

Aj záhada Eurodomu sa napokon vyjasní. Budovu tak nazvali, lebo mala pripomínať tvar eura. „Mne to tak teda veľmi nepripadá, asi architekt mal také videnie. Ale v princípe majitelia tu dole prevádzkovali pneuservis. Takže tam žiadnu konektivitu nevidím.“