Francúzi prví zdanili finančné transakcie

mq | 04.08.2012 12:28
Graf Foto:
Ilustračné foto
Francúzsko sa od začiatku augusta stalo prvou krajinou v Európskej únii, ktorá začala zdaňovať finančné transakcie.

Každý, kto kúpi akcie jednej zo 109 veľkých francúzskych firiem, zaplatí po novom daň 0,02 percenta. Od budúceho roka bude takáto daň platiť aj v Maďarsku. Bude síce len vo výške 0,01 percenta, no platiť bude na všetky transakcie, nielen na nákup akcií veľkých verejne obchodovaných firiem. O podobnom zdanení finančných domov uvažuje aj premiér Robert Fico.

Transakčnú daň navrhol ešte bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, no po voľbách sa k moci dostal Francois Hollande, ktorý je vytrvalým kritikom finančných inštitúcií a navrhovanú daň zdvihol z 0,01 na 0,02 percenta. Ešte v júni uviedol, že od toho očakáva v tomto roku doplnenie štátnej kasy o 170 miliónov a v budúcom roku o 500 miliónov eur.

„Daň 0,02 percenta nevnímame výrazne negatívne, no daň z transakcií nad 0,1 percenta by už mohla znamenať nižší záujem. Každé takéto zaťaženie znižuje atraktívnosť investovania,“ hovorí Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets.

Zavedenie tejto dane však pôvodne malo hrať väčšiu úlohu, než len zvyšovať príjmy rozpočtu. Mala sa použiť proti špekuláciám bánk na finančných trhoch a mala platiť v celej Európskej únii. To sa však zrejme nestane. Najostrejším kritikom tejto dane je Veľká Británia. Londýn je totiž najväčším finančným centrom v Európe a k výkonu britskej ekonomiky prispieva až 10 percentami. Premiér David Cameron svojim európskym kolegom ešte v máji odkázal: „Taká daň by ľudom zvýšila náklady na poistenie, znížila dôchodkové úspory a stála nás veľa veľa pracovných miest.“

Proti je aj Švédsko. To transakčnú daň vo výške 0,5 percenta zaviedlo v roku 1984. Toto opatrenie sa však skončilo fiaskom a Švédsko daň zrušilo. Podľa britských Sky News daň nepriniesla očakávané príjmy a z krajiny vyhnala množstvo finančných domov. Rovnakého scenára sa obáva aj Londýn. Naopak, zavedenie takéhoto odvodu zvažuje Nemecko, Španielsko a Taliansko.

Maďarsko si od budúcoročného uvalenia 0,1–percentnej dane na všetky finančné transakcie sľubuje ročne získať do rozpočtu 430 miliónov eur. Tento nápad sa pozdáva aj Ficovi.

„Ak vymysleli spôsob, akým sa túto daň oplatí zaviesť aj na národnej úrovni, tak by sme ju prijali aj my, pretože banky si zaslúžia byť viac zdanené. V časoch, keď sa na krízu skladajú bežní ľudia, tak aj finančné domy dosahujúce rekordné zisky musia zaplatiť viac,“ povedal Fico v máji po návrate z Bruselu, kde sa stretol aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Slovensko teda zrejme pôjde podobnou cestou ako Maďarsko a zdaní všetky transakcie. Zdanenie len nákupu akcií na burze podľa vzoru Francúzska by nemalo význam. „Objemy obchodov na slovenskej burze nie sú výrazné, takže prínos do štátneho rozpočtu by bol rádovo iba v desiatkach tisíc eur,“ dodáva Gešperík.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ