Mogheriniová ocenila Česko, ktoré podporuje jednotu EÚ

SITA | 12.01.2016 07:14
Federica Mogheriniová Foto: ,
Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová sa v pondelok v rámci svojej prvej oficiálnej návštevy Českej republiky poďakovala českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi za konštruktívny prístup jeho vlády k riešeniu európskych problémov.

„Moja vďaka patrí za mimoriadne konštruktívnu, vyváženú a zodpovednú pozíciu, ktorú Česká republika presadzovala počas minulého roka a v ktorej pokračuje aj začiatkom nového roka vo všetkých otázkach našej spoločnej práce,“ uviedla Mogheriniová.

Sobotkovi poďakovala za postoj naliehajúci na dodržaní jednoty EÚ, ktorý jeho vláda presadzovala na zasadnutiach Rady EÚ pre zahraničnú politiku a tiež na summitoch EÚ. Ocenila pozíciu ČR, podľa ktorej jednota Európskej únie je kľúčom pre riešenie hlavných problémov, ktorým Európa dnes čelí.

„Čelíme jedným z najťažších časov tak vo vnútri ako aj mimo hraníc Európskej únie. Myslím si, že Česká republika šikovne investuje do svojej strategickej voľby byť súčasťou EÚ, ktorá nám dáva nástroje na vyrovnanie sa s touto krízou lepšie ako keby každý z 28 členov únie jednal sám za seba,“ skonštatovala šéfka európskej diplomacie.

Mogheriniová zároveň poďakovala premiérovi ČR za spôsob, akým jeho krajina predsedá Vyšehradskej štvorke (V4). Toto regionálne zoskupenie podľa nej ponúka vždy dobré príspevky pre spoločné európske diskusie, obzvlášť v dobe keď únia čelí interným aj externým výzvam na východe, juhu a juhovýchode od svojich hraníc.

Pripomenula v tejto súvislosti najmä prúdy utečencov, ktoré viedli k vytvoreniu migračnej krízy. Európska únia by podľa nej mala tento významný stredoeurópsky región lepšie počúvať, pracovať s ním a nájsť spoločne správne odpovede na celoeurópske problémy.

Mogheriniová ako šéfka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), diplomatického zboru EÚ, poďakovala českej strane za kandidatúru českej diplomatky a terajšej Stálej zástupkyne ČR pri OSN Edity Hrdej do funkcie výkonnej riaditeľky ESVČ pre obe Ameriky. Hrdá v tejto funkcii, uvoľnenej koncom leta minulého roka, nahradí švédskeho diplomata Christiana Lefflera.

Mogheriniová odsúdila útoky na ženy v Nemecku

Talianska diplomatka v službách Európskej únie rokovala s ministrom zahraničných vecí Lubomírom Zaorálkom, ale aj premiérom Bohuslavom Sobotkom, predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Janom Hamáčkom, ministrom obrany Martinom Stropnickým a viacerými poslancami. Hostka z Bruselu pri tom ocenila vyváženú a konštruktívnu pozíciu vlády ČR pri rokovaniach na úrovni Európskej únie.

So šéfom českej diplomacie hovorili predovšetkým o aktuálnej kríze spôsobenej migračnou vlnou, pričom sa zhodli, že starý kontinent momentálne potrebuje predovšetkým jednotu. Hostiteľ zdôraznil, že kľúčovou otázkou je v súčasnosti ochrana vonkajších hraníc Európskej únie a dodal, že vláda v Prahe na to dlhodobo poukazovala a vývoj jej dal za pravdu.

Lubomír Zaorálek upozornil aj na mimoriadny význam funkčných hostspotov, či dohody EÚ a Turecka, na ktorej naplnenie v praxi sa ešte čaká. Česko podľa Mogheriniovej zvolilo v tejto náročnej otázke múdry prístup a jeho predstavitelia poukazovali na nutnosť jednoty EÚ pre riešenie krízy.

Nedávne útoky na ženy v nemeckých mestách, za ktorými boli zväčša prisťahovalci, neboli podľa hostky predmetom bilaterálnych rokovaní. K ním sa Mogheriniová vyjadrila na diskusii o zahraničnej a bezpečnostnej politike EÚ, ktorá nasledovala po nich.

„Bohužiaľ, násilie voči ženám je vec, ktorej sme museli čeliť i pred 31. decembrom,“ konštatovala a dodala, že sexuálne útoky sú v príkrom rozpore s európskymi hodnotami. Súčasne však varovala pred zneužitím situácie na politické ciele. „Nie je to vec, ktorá by mala poslúžiť ako nástroj pre politické prejavy,“ zdôraznila.

Mogheriniová i Zaorálek sa v rámci diskusie vyslovili aj za posilnenie tzv. hard power Európskej únie na medzinárodnej scéne. Európa musí byť podľa Zaorálkových slov schopná konať razantne a ukázať, že sme schopní sa brániť hoci aj fyzicky.

Predovšetkým je však potrebné vybudovať účinnú ochranu vonkajších hraníc únie, pričom ďalšími možnosťami sú vznik kontinentálnej spravodajskej služby alebo venovanie väčšej pozornosti formovaniu spoločných európskych bojových jednotiek. Európa sa spolieha predovšetkým na diplomaciu, vyplynulo zo slov Mogheriniovej, ktorá však zmienila taktiež spoločné vojenské jednotky.