Nemecká RWE nepočúva ekológov, z uhlia chce vyrábať do roku 2050

SITA | 19.01.2016 11:41
Spoločnosť RWE, ktorá je najväčším nemeckým producentom elektriny, odmietla nové výzvy opozičných strán a ochrancov životného prostredia na postupné zrušenie výroby elektriny z uhlia.

Diskusia o škodlivých karbónových emisiách tejto technológie dostala nový impulz minulomesačnou dohodou viacerých krajín o boji proti klimatickým zmenám, ktorá sa dosiahla v Paríži. To viedlo k obnoveniu výziev, aby Nemecko paralelne s odstavením jadrových elektrární prestalo využívať aj uhlie. Jadrové elektrárne majú byť uzavreté do roku 2022.

„Domnievam sa, že celá diskusia o ústupe od uhlia je zbytočná,“ povedal pre Reuters výrobný riaditeľ RWE Rolf Martin Schmitz v súvislosti so stratégiou Nemecka na presun od energie z konvenčných zdrojov k energii z obnoviteľných zdrojov.

„RWE má jasný plán, pokiaľ ide o uhlie, až do roku 2050. Sme schopní dovtedy poskytovať dostatok elektriny za slušné ceny,“ konštatoval Schmitz. Nemecká vláda chce do roku 2050 dosiahnuť, aby sa 80 % elektriny vyrábalo z obnoviteľných zdrojov. V roku 2015 tvorili obnoviteľné zdroje 30 % celkovej produkcie elektriny. Avšak elektrina vyrábaná v Nemecku z hnedého uhlia a dovážaného čierneho uhlia stále tvorí 42 % produkcie.

Nemecká skupina RWE pôsobí na Slovensku od roku 2003, kedy získala v privatizácii 49-percentný podiel Východoslovenskej energetiky. Po tom, ako sa slovenský trh s predajom energií liberalizoval, začala nemecká spoločnosť aj s predajom plynu na Slovensku prostredníctvom firmy RWE Gas Slovensko. Nemecký koncern RWE patrí medzi päť najväčších energetických spoločností v Európe.