Brusel potvrdil zastavenie platieb na projekty

SITA | 28.01.2016 11:39
Európska komisia potvrdila pozastavenie platieb na projekty v troch operačných programoch na Slovensku v rámci programového obdobia 2007 - 2013.

„Európska komisia systematicky pozastavuje platby z európskych fondov, ak výsledky auditu poukážu na nezrovnalosti,“ informovala komisia. Jeden prípad sa týka projektu informačného systému ITMS v Operačnom programe Technická pomoc (OP TP), ďalšie platby sú podľa vyjadrenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pozastavené vo vzťahu k štyrom operáciám v Operačnom programe Konkurencieschop­nosť a hospodársky rast (OP KaHR) a preplácanie výdavkov je pozastavené aj v Operačnom programe cezhraničnej spolupráce SR – ČR.

Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny vyhlásil, že ide o minimálny počet pozastavených projektov z celkového rozsahu programového obdobia 2007 – 2013. Príslušné riadiace orgány, teda úrad vlády, ministerstvá hospodárstva a pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podľa neho pracujú na odblokovaní pozastavených platieb.

Vážny: Nie je to nič výnimočné

„Nie je to v rámci implementácie fondov nič neobvyklé a výnimočné. Európska komisia nepozastavila de facto čerpanie v rámci týchto projektov, avšak vzhľadom na jej stanovisko nie je možné deklarovať výdavky z dotknutých projektov na komisiu,“ informoval Vážny.

Posledný audit EK mal v programe Technická pomoc výhrady k centrálnemu informačnému systému ITMS, ktorý monitoruje a eviduje implementačnú fázu všetkých projektov spolufinancovaných z eurofondov od roku 2004 po vstupe SR do Európskej únie. Systém ITMS bol zabezpečovaný už v roku 2003 podľa vtedy platných právnych predpisov SR vo verejnom obstarávaní, pričom podmienkou poskytovania podpory z EÚ bola funkčnosť ITMS. EK má výhrady k súladu projektu s európskymi smernicami. Projekt bol obstarávaný pred vstupom SR do EÚ, kedy sa európske smernice na SR nevzťahovali.

„V prípade, že argumenty SR budú akceptované, nebude žiadna korekcia. V prípade, že budú akceptované čiastočne alebo nebudú akceptované vôbec, môže byť korekcia odhadom v rozpätí do 4 mil. eur. Vzhľadom na prebiehajúce argumentačné rokovania je predčasné sa vyjadrovať k určitým finančným korekciám skôr, ako budú uzatvorené, čo predpokladám v druhom polroku 2016,“ uviedol Vážny. „V prípade, že SR sa nebude stotožňovať so závermi EK, máme stále možnosť riešiť tento spor prostredníctvom tzv. hearingu (vypočúvanie),“ predpokladá vicepremiér.

Pri projektoch v programoch KaHR a cezhraničnej spolupráce SR – ČR poslala SR stanovisko komisii a očakáva odpoveď, pravdepodobne tiež v druhom polroku. „Tento problém musí byť definitívne uzatvorený do marca 2017, kedy bude záverečné zúčtovanie celého programového obdobia 2007 – 2013,“ upozornil Vážny.

Očakáva, že v programe Technická pomoc nevznikne riziko nedočerpania alokácie, pretože tieto peniaze už boli uhradené. „Keďže sú to tzv. možné čiastočné korekcie, bolo snahou riadiaceho orgánu (úradu vlády) prostredníctvom nadkontrahovania tieto možné korekcie eliminovať aktivovaním nových projektov,“ dodal vicepremiér. Podobne je to podľa neho v ďalších dvoch uvedených programoch.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR potvrdilo, že v programe cezhraničnej spolupráce SR – ČR sú aktuálne pozastavené platby v objeme 2,6 mil. eur. „Zistenia sa týkajú pochybení pri prvostupňovej kontrole verejného obstarávania a kontrole výdavkov vynaložených prijímateľmi. Z pohľadu Európskej komisie opatrenia, ktoré prijal riadiaci orgán v roku 2015, neboli dostatočné,“ informoval vo štvrtok agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a marketingu na ministerstve Peter Hajnala.

„Pozastavenie pretrváva z dôvodu potreby prijať efektívnejšie opatrenia na zabezpečenie predchádzania zistených nedostatkov v budúcnosti. V priebehu januára bolo už na úrovni riadiaceho orgánu zavedených niekoľko opatrení, ktoré významne prispejú k čo najrýchlejšiemu zrušeniu pozastavenia programu,“ dodal Hajnala. V súčasnosti sa podľa neho dopracováva návrh akčného plánu na odstránenie nedostatkov, ktorý bude do konca januára zaslaný na konzultáciu na Európsku komisiu.

SaS: Slovensko môže prísť o milióny

Pre pochybné čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie môže Slovensko prísť o milióny eur. Predpokladá to odborník na eurofondy Ján Rudolf aj v súvislosti s pozastavenými platbami z Európskej komisie na projekty v troch operačných programoch z obdobia 2007 – 2013. Znamená to podľa neho, že komisia pri kontrole zistila také závažné pochybenia pri čerpaní eurofondov v týchto programoch, že až do odstránenia alebo nápravy chýb nebude tieto projekty preplácať. Štát bude musieť tieto straty vykryť z vlastných zdrojov.

„Európska komisia pozastavuje platby vždy pre pochybenia vo verejnom obstarávaní, v diskriminácii, predražení projektov alebo nedodržaní postupov,“ informoval vo štvrtok Rudolf, ktorý kandiduje do parlamentu ako nestraník za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Vláda sa podľa neho ani po dvanástich rokoch čerpania európskych prostriedkov nepoučila a neustále opakuje chyby z minulosti, pre ktoré komisia pozastavuje platby. Aj preto Slovensko patrí medzi krajiny s najslabším čerpaním eurofondov v starom, ale aj novom programovom období 2014 – 2020.

Pozastavenie platieb v tomto období má podľa liberálov vážne dôsledky. Aj keď sa chyby odstránia, Európska komisia uplatní na pochybné projekty tzv. korekciu, čiže časť peňazí nepreplatí. Tieto peniaze tak bude musieť uhradiť štát. „Toto bude čistá strata pre Slovensko, pretože korekcie na konci obdobia už nemožno použiť na iné projekty, ale definitívne prepadnú v prospech Európskej komisie. Nemožno ich ani presunúť do nového obdobia,“ upozornil Rudolf.

Za celé programové obdobie 2007 – 2013 dosiahli korekcie pre pochybenia doteraz odhadom vyše 500 mil. eur. Odborník očakáva, že po poslednom pozastavení platieb sa táto suma opäť zvýši. Problémy s čerpaním európskych peňazí podľa neho súvisia najmä s neodborným manažovaním na jednotlivých postoch v štátnej správe a politickými nomináciami. „Vyzývame vládu, aby sa okamžite začala venovať problematike eurofondov so všetkou vážnosťou a odbornosťou, aby Slovensko nemuselo ochudobňovať svojich občanov o peniaze z Bruselu, ktoré sú určené práve im,“ uzavrel Rudolf.