Kiska sa na facebooku vyslovil za zotrvanie Grécka v Schengene

ČTK, SITA | 01.03.2016 16:27
Andrej Kiska, prezident Foto: ,
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska usporiadal tlačovú konferenciu s občanmi prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Ľudia mu mohli klásť otázky, hlava štátu na ne naživo odpovedala. Kiska počas tejto tlačovky vyzval ľudí, aby išli voliť v parlamentných voľbách, ktoré sú 5. marca.

„Som presvedčený, že každý jeden z nás by mal ísť voliť z viacerých dôvodov,“ začal Kiska svoj výstup s tým, že právo voliť je aj zodpovednosť, aj povinnosť. Upozornil, že ak ľudia nepôjdu voliť, tak ich hlas môže prepadnúť v prospech politickej strany, ktorú by si v parlamente vôbec neželali.

„Otázka je, koho voliť,“ dodal Kiska s tým, že nemusíme voliť menšie zlo, ale môžeme voliť menšie dobro. „Ja osobne som zvolil kombináciu strany, ku ktorej mám nejakú dôveru, ale aj som hľadal osobnosti, ľudí, ktorých už poznám a za ktorými je nejaký reálny príbeh,“ povedal Kiska ľuďom.

Ľudia sa ho v diskusii pýtali na rôzne témy – od toho, ako trávi svoj deň až po otázky o politike, školstve či súdnictve. V otázke na tému spravodlivosť priznal, že pokiaľ ide o slovenské súdnictvo, pred rokom bol väčší optimista. Zdôraznil, že máme veľa čestných a schopných sudcov, ale zároveň uviedol, že z pohľadu EÚ máme najnižšiu dôveru v súdnictvo.

Kiska odpovedal aj na otázku o Ústavnom súde SR a menovaní kandidátov na ústavných sudcov. Hlava štátu uviedla, že na ústavnom súde by mali pôsobiť špičky vo svojom obore. Parlament však medzi kandidátov, z ktorých mal Kiska sudcov ÚS vybrať, zaradil napríklad aj notára.

Prezidenta sa tiež ľudia pýtali, či si myslí, že Grécko patrí do schengenského priestoru. Hlava štátu si myslí, že efektívnejšia je spoločná ochrana hranice, a teda Grécko by malo v Schengene ostať.

„Mali by sme spraviť všetko preto, aby sme Grécku pomohli. Spoločná ochrana hraníc je podstatne účinnejšia, ako keď zrazu necháme jednotlivé krajiny chrániť si hranice,“ dodal prezident. Ako príklad uviedol, že ak by Slovensko čelilo masívnej vlne migrácie z Ukrajiny, takisto by sme očakávali od iných krajín skutočnú pomoc.

Grécko, ktoré dlhodobo čelí migračnej vlne, sa konfrontuje v uplynulých týždňoch aj s kritikou politikov niektorých krajín EÚ za postup pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice a pri registrácii utečencov. Napríklad slovenský premiér Robert Fico vyjadril pochybnosti ohľadom gréckej schopnosti strážiť hranicu.

Ako sa po tlačovej konferencii na Facebooku vyjadril Kiska pre médiá, na otázky, ktoré sa týkali politikov, zámerne neodpovedal, keďže nechcel vstupovať do predvolebnej diskusie. Do diskusie prišlo viac ako 2 500 otázok, pričom tlačovku naživo pozeralo približne osemtisíc ľudí.

Slovenský prezident je jedným z mála vrcholných politikov v krajine, ktorý komunikuje s verejnosťou prostredníctvom sociálnych sietí. „Som rád, ak sa takáto forma ujme. Pokiaľ človek dokáže takouto formou prísť bližšie k ľuďom, rád to zopakujem,“ avizoval Kiska s tým, že nechce zatiaľ priblížiť, kedy sa podobná tlačovka uskutoční opäť.