Kaliňák odmieta úradnícku vládu, SaS verí v pravicový kabinet

SITA | 12.03.2016 14:26
Robert Kaliňák Foto: ,
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák.
Neoficiálne rokovania o zostavení pravicovej vlády prebiehajú podľa podpredsedníčky strany SaS Jany Kiššovej v pozitívnom duchu. Ako vyhlásila v relácii RTVS Sobotné dialógy, dáva jej to nádej na zostavenie slušnej, zodpovednej pravicovej vlády.

Aby mohla by takáto vláda stabilná, podľa Kiššovej si treba sadnúť za stôl a vyrokovať presné, detailné pravidlá. Ako dodala, nechce sa nechať vyrušovať nejakými odkazmi cez sociálne médiá.

Mandát na rokovania o vláde nemám, vyjadril sa Kaliňák k Procházkovi

Podľa podpredsedu strany Smer Roberta Kaliňáka je jediným kandidátom na predsedu vlády predseda ich strany Robert Fico. Zároveň je to Fico, kto má na vytvorenie vlády mandát, zdôraznil Kaliňák s tým, že nerieši, či si Fico mandát ponechá až do piatku.

Pri odpovedi na otázku, či s Radoslavom Procházkom (Sieť) rokoval po voľbách o zostavení vlády, zdôraznil, že on žiadny mandát na rokovania o vytvorení vlády nemá. „Ako minister vnútra som sa stretával so všetkými zástupcami politických strán, sme normálni ľudia, normálne sa stretneme, to si teraz nemáme ani podať ruky?“ okomentoval Kaliňák stretnutie s lídrom Siete.

Smer podľa Pašku ponúka stabilnejší poslanecký klub, rizika vidí v pravici

Trojicu hostí dopĺňal podpredseda SNS Jaroslav Paška. Ten zopakoval stanovisko strany, že budú rokovať len s tým, kto má poverenie od prezidenta Andreja Kisku. Na druhej strane priznal, že ich cieľom je usilovať sa o vytvorenie stabilnej vlády, pričom vidia istú výhodu v strane Smer, ktorá ponúka podľa národniarov stabilnejší poslanecký klub. Isté riziká vidia na pravej strane, keďže je tam zastúpených viac strán, pričom niektoré sa do parlamentu dostali na kandidátkach iných strán.

Paška priznal, že ak by Smer v prvom kole vládu nezostavil, v druhom kole by museli hľadať prieniky v programoch s väčším počtom strán. SNS by si podľa jeho vlastných slov chcela vyriešiť otázky školstva či jednej zdravotnej poisťovne. Zároveň Paška vyzval na to, aby sa nezabúdalo na predvolebné témy ako školstvo a zdravotníctvo. Vyslovil predstavu, že vláda nemusí vzniknúť „hneď zajtra“, keďže je Slovensko parlamentná demokracia. Strany by sa teda mali orientovať na to, aby fungoval parlament, kde sa možno dopracujú k ďalšej spolupráci aj so subjektmi, ktoré majú teraz k sebe výhrady. Kiššová sa zatiaľ k podobným úvahám vyjadrovať nechcela, tvrdí, že liberáli urobia všetko preto, aby slušná pravicová vláda vznikla.

„Špekulácie o tom, ako by to teoreticky mohlo fungovať si nechajme na neskôr, až keď sa to nepodarí,“ povedala. „Pri zostavovaní vlády je dôležité pozerať sa na programové prieniky, ale aj na to, či chceme alebo nechceme zastaviť obrovskú korupciu, ktorá tu je,“ priblížila ďalej. Úvahami o úradníckej vláde nie je nadšený Kaliňák. „Voliči rozdali karty a sme povinní ich rešpektovať. Musíme brať zodpovednosť vážnejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedal s tým, že keď opadnú povolebné emócie, všetci sa budú musieť začať riadiť rozumom.

Podľa Pašku sa dá problém korupcie riešiť aj v parlamente bez vlády. Strana SNS je podľa neho pripravená aj na predčasné voľby, aj keď na druhej strany by to bolo zlyhaním politických strán. „Znamenalo by to ďalšie výdavky a je otázne, či by predčasné voľby priniesli zásadné zmeny,“ dodal. Ako by fungovala koalícia so stranou Sme rodina Borisa Kollára sa zatiaľ nezaoberajú, tvrdí Paška. Podpredseda SNS, podobne ako Kiššová, dodal, že o chúlostivých témach treba hovoriť na rokovaniach, a nie posielať si odkazy cez médiá. Pokiaľ ide o údajné kupovanie poslancov, Kaliňák aj Kiššová sa zhodli, že ak niektorí poslanci takúto ponuku dostali, majú ísť na políciu a podať trestné oznámenie.