Tokio mohlo katastrofe predísť, podcenilo varovania, tvrdí Wikileaks

Japonsko mohlo jadrovej katastrofe predísť, keby počúvlo dobré rady. Už pred vyše dvoma rokmi ho Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu upozornila, že jeho jadrové elektrárne nemusia prečkať silné zemetrasenie. Vyplýva to z amerických diplomatických depeší, ktoré v spolupráci so serverom Wikileaks zverejnil denník Daily Telegraph.

17.03.2011 11:22
Fukušima, Japonsko, satelit Foto: ,
Satelitná snímka japonskej jadrovej elektrárne Fukušima. Z elektrárne stúpa dym, bola poškodená vlnou cunami po masívnom zemetrasení v oblasti.
debata (12)

Nemenovaný predstaviteľ medzinárodnej agentúry v decembri 2008 vyhlásil, že pre zastarané bezpečnostné normy, ktoré boli za 35 rokov iba tri razy aktualizované, môže silné zemetrasenie spôsobiť „vážne problémy“ japonským jadrovým elektrárňam. Varovanie zaznelo na tokijskej schôdzke skupiny G8 pre jadrovú bezpečnosť. Japonská vláda vtedy sľúbila, že bezpečnostné opatrenia posilní. Okrem iného v komplexe Fukušima pribudlo centrum pre krízové situácie. Postavené bolo tak, aby vydržalo otrasy so silou 7 stupňov magnitúdy. Ničivé zemetrasenie z minulého piatka však dosiahlo až 9 stupňov.

Iná zverejnená depeša z roku 2006 odhaľuje, ako Tokio vystupovalo proti rozhodnutiu súdu o zatvorení jednej jadrovej elektrárne na západe krajiny v súvislosti s obavami, že zariadenie nie je schopné prečkať zemetrasenie silnejšie ako 6,5 stupňa. V dôvernej americkej diplomatickej správe sa píše: „Japonská agentúra pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť verí, že reaktor je bezpečný a všetky bezpečnostné analýzy boli náležite vykonané.“ Vláda napokon v roku 2009 súdne rozhodnutie úspešne zvrátila.

Diplomati z Tokia do Washingtonu podávali aj hlásenie odvolávajúce sa na miestne médiá, podľa ktorých konkurenčný boj medzi japonskými energetickými firmami pretekajúcimi sa v znižovaní nákladov pri výstavbe a prevádzkovaní jadrových zariadení často vedie k ohrozeniu bezpečnosti. Citovali tiež popredného poslanca dolnej komory japonského parlamentu Tara Kona, ktorý v októbri 2008 americkým diplomatom povedal, že vláda utajuje nukleárne nehody. Kritizoval ju aj za to, že bagatelizuje obavy o bezpečnosť skladovania jadrového materiálu pri rastúcej seizmickej aktivite a ignoruje alternatívne zdroje energie.

Pre presnosť treba dodať, že sériu havárií v jadrovej elektrárni Fukušima iba nepriamo spôsobili rekordne silné otrasy zeme. Bezprostredným spúšťačom bola obria vlna. „Elektráreň bola chránená pred zemetrasením, ale z nepochopiteľných dôvodov nie pred cunami,“ čuduje sa ruský expert, bývalý námestník ministra jadrovej energetiky Bulat Nigmatulin. „Japonci sa nepoučili z tej príšernej katastrofy z roku 2004, keď cunami zabila v Indonézii a Thajsku desaťtisíce ľudí. Pritom fukušimská elektráreň sa nachádza na brehu mora… Bolo treba rátať s tým, že ju desaťmetrová vlna poškodí, vyradí z prevádzky chladiace systémy či dokonca poškodí samotný reaktor,“ uviedol pre BBC.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba