Trabant - to je dnes imidž

Rapkajúce a dymiace trabanty boli za bývalého režimu najlacnejším riešením, ako získať vlastné auto. Dnes však toto "ľudové vozítko" nevlastnia iba pamätníci čias socializmu. Naopak, pre mnohých mladých ľudí je jazda na trabante vyslovene imidžová záležitosť, povedala šéfka Stredoslovenského trabantklubu Ivana Beniaková.

04.11.2007 11:26
Stretnutie majiteľov populárnych trabantov v... Foto: ,
Trabanty - to je dnes otázka imidžu.
debata

„Osobne by som svojho trabiho za nič nevymenila,“ tvrdí jedna z najmladších fanúšičiek tohto auta na Slovensku. Jej plastové vozidlo vraj už naraz odviezlo aj desať ľudí a po cestách dokáže uháňať až 110-kilometrovou rýchlosťou. „Je to malé, šikovné a nezameniteľné autíčko,“ povedala hrdá majiteľka.

Po 20 rokoch, odkedy sa trabanty z bývalej NDR prestali do Československa dovážať, jazdí na slovenských cestách stále ešte okolo 4000 týchto vozov. „Chceli by sme udržať v prevádzke aspoň tie najzaujímavejšie kusy,“ povedala Beniaková. Niektoré kusy majitelia vybavili centrálnym zamkýnaním, bežné sú strešné okná, fólie na sklách a prídavné reflektory.

Prvé plastové vozidlá s dvojtaktným motorom vyrobili vo Východnom Nemecku pred 50 rokmi a podnik Mototechna ich do Československa doviezol údajne vyše 160 000 kusov. Podľa niektorých informácií chystajú v Nemecku spustenie výroby trabantov s novým motorom a vylepšenou karosériou. Ich cena však prekročí 1,5 milióna korún.

Podľa Beniakovej sú medzi fanúšikmi trabantov ľudia všetkých profesií. Relax za volantom rapkajúceho a dymiaceho vozu hľadajú napríklad aj lekári alebo manažéri firiem. Slovenskí trabantisti sa pravidelne stretávajú na spoločných zrazoch, kde nachádzajú nielen spriaznené duše, ale napríklad aj čoraz nedostupnejšie náhradné diely. Na tohoročný zraz v Košiciach prišla takmer stovka účastníkov, v lete budúceho roka, keď bude v Osrblí medzinárodný zraz trabantistov, očakáva Beniaková ešte väčšiu účasť.

debata chyba