Tripolis uväznil ľudí z Haagu

Preventívnu 45-dňovú väzbu uvalili líbyjské úrady na štvorčlennú skupinu predstaviteľov Medzinárodného trestného súdu sídliaceho v Haagu (CCI). Ešte minulý týždeň pricestovala delegácia do Tripolisu a po dlhších ťahaniciach sa dostala do juholíbyjského mesta Zintán, kde rokovala o vydaní Sajfa Isláma, syna zvrhnutého a zavraždeného plukovníka Muammara Kaddáfího. Stretla sa aj so samotným zadržiavaným niekdajším prominentom.

12.06.2012 09:47
Sajf Islam Kaddáfí Foto:
Sajf Islám, korunný princ zvrhnutého líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, ešte na slobode.
debata

„V rámci vyšetrovania boli umiestnení na 45 dní do preventívnej väzby,“ informoval v pondelok agentúru AFP nemenovaný zdroj z úradu generálneho prokurátora, ktorý prikázal štvoricu previezť do väznice.

Za mrežami sa ocitli dve ženy a dvaja muži. Zatiaľ čo austrálsku advokátku Melindu Taylorovú (36) a jej libanonskú tlmočníčku Helen Assáfí (32) upodozrievajú zo špionáže, Rus Alexandr Chodakov (60), bývalý veľvyslanec v Dánsku, a Španiel Esteban Peralta (48) zostali vo väzbe dobrovoľne. Konkrétnym dôvodom bezprecedentného kroku Líbyjčanov má byť pokus odovzdať väznenému Sajfovi Islámovi kódované informácie, ktoré vraj s prípadom nesúvisia. Podľa väzniteľov išlo konkrétne o list od bývalého dôverníka Sajfu Isláma, ktorý žije v Egypte. Boli v ňom kresby, symboly a tajné kódy, ktorým vraj rozumie len autor listu a jeho adresát.

Podľa ruského veľvyslanectva v Tripolise ešte v pondelok popoludní nemali v rukách oficiálnu informáciu o dĺžke zadržania delegácie. Už dlhšie sa šíria špekulácie, podľa ktorých je za aférou názorovo rozdelený CCI na nezmieriteľné dve skupiny. Zatiaľ čo časť súdu je za zastavenie procesu vydania Sajfa Islámího, ako aj vyšetrovania vraždy jeho otca, druhá skupina je rozhodnutá dostať syna niekdajšieho líbyjského lídra do Haagu. Sajfa s tým podľa viacerých zdrojov aj súhlasí. Ako možný dôvod rozdielnosti názorov v CCI sa najčastejšie uvádza obava, respektíve očakávania z možnej výpovede Sajfu pred tribunálom. Všeobecne sa usudzuje, že by mohol priniesť viac svetla do doteraz utajovaných skutočností. Nielen v súvislosti s operáciou NATO v Líbyi a čo jej predchádzalo, ale aj v súvislosti s väzbami niektorých západných politikov na dnes už zvrhnutý režim a hlavne ich prepojenie na samotného plukovníka Kaddáfího.

debata chyba