Trnava chce od podnikateľov priveľa

Trnavská radnica vyžaduje dodržiavanie mestských nariadení, ktoré sú čoraz častejšie v rozpore so zákonmi. Okresný prokurátor vlani až šesťkrát protestoval proti mestským nariadeniam, uzneseniam mestského zastupiteľstva a proti príkazu primátora. V predchádzajúcich rokoch mal prokurátor dôvod protestovať len výnimočne.

19.01.2008 18:46
Trnava Foto: ,
Mesto Trnava
debata

„Okresný prokurátor protestoval trikrát proti všeobecne záväzným nariadeniam o čase predaja a exteriérových sedeniach, dvakrát proti uzneseniu mestského zastupiteľstva o zástupcoch primátora a raz proti príkazu primátora o splnomocnení na podpisovanie rozhodnutí,“ spresnil hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Marek Marcinkech. Samospráva všetkým protestom prokurátora vyhovela a nariadenia dala do súladu s platnou legislatívou. Tie napriek tomu skomplikovali život najmä podnikateľom.

Mesto Trnava podľa prokurátora v prípade nariadenia o čase predaja v obchodoch a prevádzkach išlo nad rámec svojich oprávnení, pretože nikto mestu nedal právomoc ukladať podnikateľom povinnosti. Trnava však od niektorých podnikateľov vyžadovala, aby zabezpečili napríklad protihlukové štúdie či meranie hluku. V nariadení o exteriérových sedeniach si samospráva vyhradila právomoc rozhodovať o letných terasách aj na súkromných pozemkoch. Podľa prokuratúry, ktorá dozerá na zákonnosť, na to nemá právo.

Mestským zastupiteľstvom prijaté nariadenia museli podnikatelia napriek zdvihnutému prstu prokurátora rešpektovať až dovtedy, kým ich poslanci neopravili. To trvalo niekedy celé mesiace. Mestská legislatíva sa opravami zneprehľadnila, ak si chce v Trnave podnikateľ otvoriť napríklad malý predajný stánok, musí si naštudovať nariadenie v takomto znení: „VZN číslo 291, ktorým sa mení a dopĺňa VZN číslo 261 v znení VZN číslo 277.“

„Na samosprávu prechádzajú kompetencie rýchlejšie, ako na to dokáže reagovať legislatíva. My sme sa rozhodli, že budeme aktívni a za to sme si vyslúžili prokurátorské protesty,“ hovorí Pavol Tomašovič, vedúci kancelárie primátora. Zámerom samosprávy podľa jeho vysvetlenia nebolo komplikovať podnikanie, ale vyjsť v ústrety občanom mesta. „Ak ide z niektorých prevádzok v noci hluk, ľudia sa prídu sťažovať na radnicu a nie na živnostenský úrad. A tak je to aj v ďalších prípadoch,“ vysvetľuje Tomašovič. Aj keď mestské zastupiteľstvo pri všetkých protestoch prokurátora ustúpilo a priznalo tak pochybenie, slabú prácu mestských právnikov vedúci kancelárie primátora nepripúšťa.

Hovorca trnavskej prokuratúry Marek Marcinkech pripomína, že ak by samospráva protesty ignorovala, mohli by skončiť až na Ústavnom súde. Trnava s tým už má jednu skúsenosť z roku 2000, keď Ústavný súd konštatoval nezákonnosť všeobecne záväzného nariadenia o platenom parkovaní v meste.

debata chyba