Trnavá Hora ľuďom 'kúpila' lekára

Ľudia z Trnavej Hory a okolia zostali niekoľko mesiacov bez vlastného lekára. V ordinácii v miestnom zdravotnom stredisku sa pritom doktori striedali až desaťročia.

20.04.2012 21:00
trnavá hora Foto:
Ľudia z Trnavej Hory a okolia majú vo svojom zdravotnom stredisku znova obvodného lekára, ktorého im zadovážila obec.
debata

Pacienti zvyknutí nájsť pomoc v dedine museli od novembra cestovať do Žiaru nad Hronom. Osud opustenej ambulancie chytila do rúk obec a nového doktora pre svojich občanov v podstate kúpila. Okrem výhodných podmienok mu dala na rozbeh tritisíc eur. Podobne by lekárov mohli lákať aj iné samosprávy, ale nerobia to.

Lekár, ktorý v Trnavej Hore pri Žiari nad Hronom ordinoval, odišiel zo zdravotných dôvodov zo dňa na deň. „Obvodného lekára pre dospelých sme tu mali roky rokúce. Ľudia boli spokojní, lebo nemuseli nikam cestovať. Autobusové spojenia sú stále horšie, rušia sa spoje, čo najmä starším občanom či nezamestnaným robí veľké problémy. Práve preto sme sa rozhodli, že sa pokúsime prilákať nového lekára, aby sme stredisko zachovali,“ hovorí starosta Ján Harman.

Obec obnovila priestory strediska a hľadala lekárov. Mladých neoslovila ani vidina získania bytu, ďalších zase odrádzal nízky počet pacientov, ktorý by ich neuživil. Keď sa totiž ordinácia v dedine zatvorila, veľa ľudí sa prehlásilo inde.

„Dospeli sme k záveru, že ak sem chceme dostať lekára, musíme mu vyjsť v ústrety a zo začiatku ho podržať, aby nám neušiel, skôr ako sa rozbehne. Vedeli sme, že ľahké to mať nebude,“ pokračuje starosta.

Napokon sa im ho podarilo nájsť a ponúkli mu zaujímavé podmienky. Jeden rok nebude platiť obci nájomné za ordináciu s príslušenstvom, zaplatia za neho aj elektrinu, plyn a vodu a navyše mu dali jednorazový príspevok 3-tisíc eur ako štartovné. „Podmienili sme to však tým, že minimálne rok tu musí zotrvať. Keby skončil skôr, príspevok vráti. Rok času sme mu dali preto, aby mali pacienti čas vrátiť sa a aby mohol ukázať, čo vie,“ dodáva starosta.

Lekár Štefan Hybský má dlhoročné skúsenosti, pracoval v meste i na vidieku. Momentálne má zhruba tristo pacientov, aby sa ambulancia uživila sama, potreboval by ich podstatne viac. „Začiatok je ťažký, bez podpory obce by to nešlo, ale budem sa snažiť, aby si pacienti znova našli cestu do tejto ambulancie,“ povedal. Má na to ešte zhruba desať mesiacov.

„Doktora sme tu mali vždy. Všetci sme zostali zaskočení, keď sme zrazu boli bez neho. Sme veľmi radi, že ho znova máme a nemusíme cestovať kade-tade,“ hovorí Magdaléna Víťazková. Za pravdu jej dáva aj Ľubica Minková. „Spoje sa porušili a keď niekam chceme ísť, musíme čakať aj pol dňa. Bola som tam už zaniesť svoju aj synovu kartu,“ dodáva.

Zdravotné stredisko bolo vybudované ako spoločné aj pre Pitelovú a Hronskú Dúbravu ešte v roku 1931. Trnavá Hora pred časom odkúpila podiel od Pitelovej a stala sa väčšinovým vlastníkom, Hronská Dúbrava zostala spoluvlastníkom.

debata chyba