Tunisanku znásilnili. Vraj za to môže sama

Môže za znásilnenie nemorálne správanie? Podľa tuniskej justície to nie je vylúčené. Upozorňujú na to organizácie bojujúce za práva žien. Dvaja policajti totiž obvinili z nemravnosti 27-ročnú Tunisanku. Súd sa podľa televízie Al-Džazíra už prípadom zaoberá. Lenže muži podľa všetkého ženu najprv znásilnili.

28.09.2012 09:25
debata (12)

Rovnosť a rovnoprávnosť

Prípad pobúril bojovníkov za ľudské práva v Tunisku. Podľa nich je jedným z dôkazov, ako sa islamskí konzervatívci po revolúcii, ktorá vlani zvrhla prezidenta Zína Abidína bin Alího, snažia presadzovať svoje spoločenské normy.

Faiza Skandraniová z tuniskej organizácie Rovnosť a rovnoprávnosť hovorí, že prípad je dôležitý z dvoch dôvodov. Pre Al-Džazíru pripomenula, že je to prvý raz, čo sa žena, ktorú údajne znásilnili, dostala pred súd. Zároveň sa ešte predtým nestalo, aby sa takýmto spôsobom úrady obeť snažili verejne zahanbiť.

„Vyšetrujúci sudca z nej robí obvinenú, aby pomohol policajtom dostať sa z toho. Pritom je obeťou,“ uviedla Skandraniová pre Al-Džazíru. „Počula som o podobných prípadoch v Pakistane, ale je to prvý raz, čo sa také niečo deje v Tunisku. Neskôr ju obvinia z prostitúcie,“ myslí si bojovníčka za práva žien.

Skandraniová pripomína, že prípad znásilnenia je súčasťou kultúrnej vojny, ktorú krajina vedie s náboženskými konzervatívcami.

„Je to len kvapka v mori problémov, s ktorými bojujeme. Vždy, keď sa nám podarí privrieť jedny dvere, otvoria druhé,“ vysvetľuje pre Al-Džazíru Skandraniová. „Revolúcia bola o slobode a demokracii, nie o podkopávaní práv žien. Chcú vytvoriť spoločnosť, ktorá bude ženu vnímať ako vec a v ktorej by mal muž vždy pravdu,“ hovorí Tunisanka na adresu islamistov.

Ojedinelý prípad?

Znásilnenie sa stalo už začiatkom septembra. Pre francúzsku televíziu France 24 to potvrdil snúbenec napadnutej ženy. Uviedol, že policajti pár zadržali v ich aute. Požadovali od nich peniaze, nasadili im putá a ženu znásilnili.

Polícia vyhlásila, že s celou aférou nemá nič spoločné, ide vraj o zlyhanie jednotlivcov. „V tomto prípade sme konali tak, ako sa od nás vyžaduje,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra Khaled Tarrouche. „Čo bolo potrebné urobiť, sme urobili. Troch policajných agentov sme hneď zatkli.“

Tarrouche tvrdí, že išlo len o ojedinelý incident. Policajti ženy podľa neho nenapádajú. „Jeden prípad nie je možné zovšeobecniť, nedá sa na jeho základe hovoriť, že ide o niečo organizované,“ uviedol hovorca pre AFP.

Ukameňované ženy

Tuniské ženy však cítia, že budú musieť za svoje práva bojovať. V auguste sa konali v krajine demonštrácie proti návrhu novej ústavy. Z opisu vzťahu medzi mužmi a ženami v ňom zmizlo slovo rovnoprávny a nahradil ho výraz doplnkový. Po niekoľkých týždňoch sa však do návrhu opäť vrátilo spojenie rodová rovnosť.

Napriek tomu sa však časť spoločnosti bojí, že by obmedzovanie slobody prejavu mohlo pokračovať. Svoju skúsenosť s tým má aj umelkyňa Nadia Dželassiová. Vytvorila tri busty, ktoré symbolizovali zahalené ženy. Sochy boli obklopené kameňmi. Dželassiovej výstavu napadli podľa spravodajskej stránky voanews.com protestujúci a jedna busta jej stále chýba.

„Môžete moje sochy vnímať, ako chcete. Ale najjasnejšia interpretácia je, že ide o ukameňované ženy,“ uviedla umelkyňa pre voanews.com. Dželassiovú prenasledujú aj úrady. Údajne sa dopustila narušenia verejného poriadku, za čo jej môže hroziť aj väzenie.

„Tuniské ženy po revolúcii bojujú s tým, aby si udržali postavenie, ktoré im ponúkal minulý sekulárny režim. Tešili sa rodovej rovnosti a mali aj možnosť spravodlivého verejného zastúpenia,“ povedala pre Pravdu Fatima el-Issawiová z London School of Economics.

Odborníčka na arabský región však pripomína, že v Tunisku nejde len o ženy. „V ohrození sú všetky občianske slobody a práva. Prejavuje sa to v sústavnom sociálnom a náboženskom tlaku, ktorého cieľom je zaviesť nové konzervatívne a prísne pravidlá správania sa. Obvinenie znásilnenej ženy z toho, že má na tom svoj podiel, je v podstate zelená pre ďalšie zastrašovanie. To môže viesť k výraznému obmedzenou občianskych práv pod náboženskou zámienkou a s podporou vlády,“ myslí si el-Issawiová.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba