Tutanchamón prvýkrát odhalil svoju tvár

Egyptskí pamiatkári vystavia od pondelka prvýkrát na verejnosti múmiu faraóna Tutanchamóna s odhalenou tvárou v jeho hrobke v Údolí kráľov. Balzamované telo premiestnili zo sarkofágu do klimatizovaného skleneného boxu. Okrem hlavy, ktorá je v podstate neporušená, zostane zvyšok už značne narušených pozostatkov ďalej zahalený.

04.11.2007 20:34
Tutanchamón odhalil svoju tvár Foto:
Do tváre kráľa Tutanchamóna sa môže pozrieť už aj verejnosť.
debata

Múmiu, ktorú za 85 rokov od objavenia hrobky malo príležitosť si prezrieť len 5-tisíc ľudí, má umiestnenie v predsieni hrobky do vitríny zachrániť pred ďalším rozkladom. Telo v rakve ohrozovala vlhkosť, ktorú so sebou prinášali návštevníci hrobky. Za zlý stav tela nieslo čiastočne vinu aj zlé balzamovanie a nešetrný postup tímu britského archeológa Howarda Cartera, ktorý nedotknutú hrobku v roku 1922 objavil.

Egyptský turistický priemysel si robí nádej, že vystavenie múmie vzbudí veľký záujem a priláka do Luxoru mnoho návštevníkov. Minulý rok Egypt navštívilo viac ako deväť miliónov turistov, čo je nárast o 300-tisíc oproti roku 2005.

Tvár panovníka predstavili... Foto: Reuters
Tutanchamón odhalil svoju tvár Tvár panovníka predstavili presne po 85 rokoch, odkedy hrobku našiel Brit Howard Carter.

Generálny tajomník egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky Zahí Havás oznámil, že múmiu trvalo vystavia v hrobke na rozdiel od iných kráľovských pozostatkov, na ktoré sa mohli turisti ísť pozrieť aj do múzeí.

Tutanchamón, ktorý zomrel v dospievajúcom veku, vládol v rokoch 1333 až 1324 pred naším letopočtom. Na egyptský trón  nastúpil krátko po smrti faraóna Achnatona, ktorý zavrhol starých bohov v prospech boha Atona. Počas Tutanchamonovej vlády sa však presadili priaznivci starých poriadkov. Po svojej smrti ho pochovali pri dnešnom meste Luxor v Údolí kráľov, ktoré bolo tradičným pohrebiskom egyptských panovníkov.

Faraónovu rakvu prvýkrát otvorili v roku 1925. Telo vedci v priebehu 20. storočia skúmali pomocou röntgenu  a skeneru. Podľa počítačovej tomografie Tutanchamón pravdepodobne zomrel po tom, čo u neho došlo k otvorenej zlomenine stehennej kosti a do rany sa dostala infekcie. Podobné zranenie si ľudia vtedajšej doby najčastejšie spôsobili pádom z koňa.

Podľa pracovníka Britského múzea Johna Taylora nebudú mať z vystavenia múmie prospech len turisti, ale aj odborníci. „Z istého hľadiska by mohlo byť výhodné monitorovať, či je múmia stabilná,“ povedal.

debata chyba