TV v bratislavskej MHD: Informácie a dokumentárne filmy za reklamu

Ak cestujete v Bratislave nízkopodlažným autobusom alebo električkou, môžete si počas jazdy pozrieť dokumentárny film. Program vysiela nová neterestriálna televízia See & Go (televízia vysielajúca na uzavretom okruhu), ktorá nesie celé náklady na realizáciu tohto projektu bez akejkoľvek finančnej účasti Dopravného podniku Bratislava.

16.07.2011 10:13
MHD Foto:
V niektorých autobusoch bratislavskej MHD pribudli televízory.
debata (6)

Vysielanie programov je zdarma, nemá vplyv na výšku cestovného. Netradičná televízia bude postupne vysielať dabované profesionálne dokumentárne filmy z celého sveta, predovšetkým s problematikou ochrany životného prostredia, fauny a flóry, vedy a výskumu – denne od skorého rána až do noci.

Základnú programovú štruktúru televízie tvoria zatiaľ dokumenty. Nebude to však jediný program. Televízia bude časom prinášať titulkové správy, ktoré budú v v dolnej časti obrazovky. Správy budú prinášať aktuálne všeobecné spravodajstvo z domova a zo zahraničia, ako aj lokálne spravodajstvo o živote mesta, informácie z kultúry, športu a počasí. Spravodajský titulkový blok bude See & Go aktualizovať online dvakrát denne v spolupráci s Rádiom VIVA.

Spoločnosť je pripravená aj na spoluprácu so systémom BID (Bratislavská integrovaná doprava). „V úzkej systémovej kooperácii by sme tak dokázali cestujúcej verejnosti ponúknuť to, o čo už dlho právom žiada – včasné a presné informácie o ďalších dopravných spojoch, možnostiach prestupu, ceny cestovného, výlukách spojov, dopravných nehodách či dopravných zápchach, zároveň vieme ponúknuť informácie o kultúrnych a spoločenských udalostiach hlavného mesta a podobne,“ povedala Dominika Pastoreková zo spoločnosti Bigmedia, ktorá má spolu s televíziou See & Go exkluzívnu zmluvu s Dopravným podnikom Bratislava na využitie reklamného priestoru.

Projekt je financovaný výhradne z reklamy

Každý, kto sleduje hocakú televíziu, si zvykol na množstvo reklám. Inak to nebude ani v tomto prípade. „Projekt bude financovaný výhradne z predaja reklamy, ktorá bude tvoriť maximálne 20 percent z denného vysielacieho času,“ povedala Pastoreková. Určité percento zo zisku z reklám získa aj Dopravný podnik Bratislavy (DPB), ale podľa slov hovorkyne DPB Agáty Stanekovej je tento zisk vzhľadom na celkové náklady dopravného podniku nepatrný a predstavuje veľmi malú čiastku. Ak by si niekto robil nádeje, že peniaze z reklamy môžu zabrániť zvýšeniu cestovného, žiaľ, nie je to tak. Avizované augustové zvýšovanie je neodvratné.

Nie všetci cestujúci sa k vysielaniu reklamy stavajú s pochopením. „Mrzí ma, že tam chcú vysielať reklamu. Obávam sa, že nakoniec to bude celé len o zisku reklamných agentúr a po čase sa to zvrhne na komerciu,“ hovorí 27-ročný Richard.

Do konca roka osadia 80 monitorov

Už počas júna nainštalovali televízory v 50-tich autobusoch na najvyťaženejších linkách a ďalších 50 LCD monitorov v najviac frekventovaných električkách. V každom z nových, nízkopodlažných autobusov bude namontovaný set – dvojica LED monitorov do tvaru písmena V.

Do konca roka by ich malo byť celkovo osadených 80, prípadne sa uvažuje aj ďalších električkách. Moderná televízia sa nachádza aj v šiestich špeciálnych autobusoch, s mechanikou nastupovania pre hendikepovaných občanov.

Na televíziu cestujúci reagujú rôzne

Nie všetci cestujúci sú s novinkou spokojní. Ich reakcie na netradičný spôsob rozptýlenia v prostreidkoch mestskej hromadnej dopravy sa líšia. Niektorých hluk obťažuje, iní si program chvália. „Je to veľmi dobrý nápad, pretože si tam môžem počas dlhej a úmornej cesty kuknúť nejaký dokumentárny film,“ mieni 23-ročný Ján.

Nápad sa pozdáva aj 24-ročnej Erike, ktorá v meste brigáduje cez leto. „Na televízory som natrafila a myslím si, že je to celkom dobrá vec. Ale veľa ľudí sa vysielanie snažilo prekričať, a tak som z filmu nemala nič,“ hovorí. Podľa Pastorekovej má každý autobus živú audio zónu, ale zároveň aj „oázu ticha“. Ťažko si však predstaviť, ako si cestujúci bude vyberať tú „svoju zónu“ v dopravnej špičke, keď sú autobusy preplnené.

Projekt dorazí aj do krajských miest

Model je vo svete veľmi populárny, v niektorých svetových metropolách dokonca bežný. Ani v Bratislave nie je len na skúšku. „Náš projekt je dlhodobý, implementácia i prevádzkovanie LED a LDC monitorov sú finančne i technicky náročné, takže určite nejde o krátkodobý, či dočasný projekt,“ doplnila Pastoreková. Na Slovensku je zatiaľ jediný. Podľa Pastorekovej sa časom „televízia na cestách“ objaví aj v MHD krajských miest.

6 debata chyba