Tvrdé boje v Osetsku: Rusi bombardujú Cchinvali, Gruzínci im zostrelili päť lietadiel

Gruzínsko stratilo kontrolu nad časťami hlavného mesta Južného Osetska Cchinvali po tom, čo metropolu začali bombardovať Rusi. Informovalo o tom gruzínske ministerstvo vnútra. Ešte predtým predstavitelia rezortu vyhlásili, že Gruzínsko získalo kontrolu nad mestom. "Ruské ozbrojené sily bombardujú Cchinvali povedal hovorca Šota Utiašvili pre agentúru AFP. "Stratili sme kontrolu nad niektorými časťami mesta," dodal.

08.08.2008 07:18 , aktualizované: 19:53
Gruzínsko, Osetsko, Rusko Foto:
Ruské bombardovanie.
debata

Ruské ministerstvo obrany sa už predtým vyjadrilo, že posiela do oblasti vojakov, aby pomohlo svojim krajanom. Väčšina zo 70 tisícov miestnych obyvateľov totiž dostala po rozdelení Sovietskeho zväzu ruské občianstvo. „Nedovolíme, aby smrť našich krajanov ostala nepotrestaná. Pošleme im vojakov na pomoc,“ píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany.

V Južnom Osetsku zahynulo 10 vojakov ruských mierových síl a ďalších 30 utrpelo zranenia, uviedol hovorca ruských pozemných síl Igor Konašenkov. Ruskí vojaci zahynuli pri ostreľovaní ich kasární Gruzíncami, uviedol Konašenkov. Gruzínski predstavitelia popierajú, že by strieľali na vojakov ruských mierových síl.

Gruzínske vzdušné sily zostrelili počas bojov najmenej päť ruských lietadiel, vyhlásil Utiašvili. „V Cchinvali prebiehajú tvrdé boje,“ dodal. Rusi sa medzitým rozhodli, že od polnoci nebude medzi Gruzínskom a Ruskom lietať žiadne lietadlo. „Ruská federácia ruší od polnoci všetky letecké spojenia s Gruzínskom,“ cituje agentúra AFP zdroj z ruského ministerstva dopravy.

Cchinvali je podľa svedkov úplne zničené. „Videla som ležať letá na uliciach, okolo boli zruinované domy, autá,“ uviedla 50-ročná Ljudmila Ostajevová, ktorá utiekla so svojou rodinou do gruzínskej dediny Džava, neďaleko hranice s Ruskom. „Je nemožné teraz ich zrátať. Sotva zostalo jedna budova nepoškodená,“ dodala.

Saakašvili mobilizuje záložníkov a sťahuje vojakov z Iraku

Gruzínsky prezident Michail Saakašvili vyhlásil kvôli ozbrojenému konfliktu v Južnom Osetsku všeobecnú mobilizáciu a obvinil Rusko z agresie proti svojej krajine. Urobil tak potom, čo Tbilisi oznámilo, že ruské lietadlá bombardovali gruzínske územie. „Vyzývam Rusko, aby zastavilo bombardovanie pokojných gruzínskych miest,“ zdôraznil Saakašvili. Rusko, ktoré poprelo bombardovanie na území Gruzinska, naopak označuje za agresiu okupáciu gruzínskych ozbrojených síl v oblasti juhoosetskej metropole Cchinvali.

Prozápadný prezident, ktorý už dávno tvrdil, že podriadenie separatistických regiónov ústrednej správe je jeho prioritou, prehlásil, že gruzínske sily už oslobodili väčšiu časť hlavného mesta separatistického Južného Osetska. „Zmobilizovali sme tisícky záložníkov. Žiadam vás, aby ste sa nebáli útokov,“ povedal Saakašvili v televíznom prejave.

Saakašvili ďalej vyhlásil, že jeho krajina stiahne svoje vojská z Iraku a povolá ich späť do krajiny, aby sa zúčastnili na bojoch v Južnom Osetsku. „Jedna brigáda gruzínskych ozbrojených jednotiek je v Iraku a zajtra ju povolávame späť domov,“ povedal Saakašvili v rozhovore pre televíziu CNN. Gruzínsko momentálne v Iraku disponuje dvoma tisíckami elitných jednotiek. Na svojej internetovej stránke o tom informoval denník Georgian Times.

Keď sa reportér prezidenta opýtal, čo by chcel, aby urobil v tejto situácii šéf Bieleho domu George Bush pre Gruzínsko, Saakašvili odpovedal, že Gruzínsko je teraz v rovnakej situácii ako bolo Fínsko v roku 1939, keď ho napadol Sovietsky zväz. „Vyzerá to tak, že dejiny sa opakujú… Vyzerá to tak, že sloboda a ľudské práva sú opäť ohrozené … Toto je moment pravdy pre každého; pre prezidenta Busha, pre Spojené štáty, pre zvyšok západného sveta… Toto je rozhodujúci moment pre históriu Európy,“ dodal Saakašvili pre CNN.

Vybrané údaje o početnosti ruskej a gruzínskej armády:
Krajina Rusko Gruzínsko
Pozemné vojsko (počet vojakov) 395 000 32 000
Tanky 23 000 128
Obrnené transportéry 9900 44
Delá 26.000 109
Bojové lietadlá 1809 8
Vrtuľníky 1932 37
Zdroj: Reuters

Gruzínci budú v operácii pokračovať, až pokiaľ nebude mier

Gruzínsky premiér Lado Gurgenidze vyhlásil, že Gruzínsko bude vo vojenskej operácii v separatistickom Južnom Osetsku pokračovať, pokiaľ nenastane trvalý mier. Gruzínske úrady podľa jeho slov taktiež podniknú opatrenia, aby zabránili ďalšej infiltrácii žoldnierov do krajiny. „Separatisti v odpovedi na mierovú iniciatívu gruzínskeho prezidenta začali strieľať. Museli sme podniknúť adekvátne opatrenia, aby sme v regióne udržali mier,“ povedal Gurgenidze.

V rovnakom čase v Moskve podľa agentúry ITAR-TASS tím vedený prezidentom Dmitrijom Medvedevom “rokoval o mimoriadnych opatreniach, aby sa situácia v nepokojnom regióne vrátila do mierových koľají".

Bezpečnostná rada OSN v súvislosti s Južným Osetskom vyjadrila veľké znepokojenie, ale nedohodla sa na texte rezolúcie, ktorá by obe strany vyzvala k zrieknutiu sa použitia sily. Rusko má ako stály člen BR OSN právo veta. Hovorca Bieleho domu, ktorý sprevádza prezidenta Georgea Busha v Pekingu dôrazne vyzval k okamžitému zastaveniu bojov.

Korene konfliktu siahajú do čias cárstva

Korene konfliktu okolo Južného Osetska siahajú, podobne ako aj iné konflikty na Kaukaze, ešte do čias Ruského cárstva. V prvej tretine 19. storočia spojila ruská vláda Gruzínsko a juhoosetské oblasti pod jednotnú správu Transkaukazska, zatiaľ čo severná strana Kaukazu bola podriadená severokaukazskej armáde. Toto správne členenie zostalo zachované aj počas pôsobnosti Sovietskeho zväzu. V čase rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 patrilo Severné Osetsko ako Severoosetská autonómna socialistická republika k Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republike. Južné Osetsko bolo autonómnou oblasťou patriacou ku Gruzínskej sovietskej socialistickej republike.

V roku 1989 oznámilo Južné Osetsko svoj zámer odtrhnúť sa od Gruzínska. Koncom roka prišli do hlavného mesta Cchinvali gruzínske jednotky, načo Osetsko reagovalo vytvorením vlastnej Národnej gardy a v regióne vznikli partizánske zväzy. Deklarácia o založení Nezávislej republiky Južné Osetsko bola prijatá 20. septembra 1990. Vláda v Tbilisi ju neuznala a na prelome roka začala vojenskú ofenzívu proti separatistickému regiónu. Vojna trvala dva roky a priniesla tisíce obetí a desaťtisíce utečencov. V neoficiálnom referende z roku 1992 sa väčšina obyvateľstva v Južnom Osetsku vyslovila za nezávislosť regiónu. Prímerie medzi oboma stranami bolo dohodnuté 14. júna 1992. O mesiac neskôr prišli do regiónu mierové sily, ktoré tvorili ruskí, gruzínski a osetskí vojaci. Na dodržiavanie prímeria dohliada zmiešaná trojstranná kontrolná komisia.

Politický štatút 75 tisícového Južného Osetska je dodnes nejasný. Na čele vlády stojí prezident Eduard Kokojty zvolený v decembri 2001. Gruzínsko považuje de facto nezávislé Ruskom podporované Južné Osetsko za súčasť svojho územia a úradne ho označuje ako „Región Cchinvali“.

SR je vážne znepokojená situáciou v Osetsku

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) vyjadruje vážne znepokojenie nad prebiehajúcimi ozbrojenými zrážkami v Rusmi obývanom Južnom Osetsku v Gruzínsku a apeluje na využitie všetkých prostriedkov na zastavenie vojenských operácii, uviedlo to dnes v prvej oficiálnej reakcii slovenskej vlády na začiatok vojny na Kaukaze.

Slovenská diplomacia zároveň dôrazne vyzýva zainteresované strany, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov, ktoré by viedli k ďalšej eskalácii konfliktu a zdôrazňuje nevyhnutnosť urýchleného obnovenia mierových rokovaní. Dodáva varovanie slovenským občanom, aby do uvedenej oblasti Gruzínska necestovali. MZV SR tiež uvíta informácie o slovenských turistoch v krízovej oblasti.

Gruzínske jednotky sa snažia zneškodniť...
Ruské bombardovanie.
+6Vystrašení Gruzínci utekajú z krajiny.
debata chyba