U lekára sa bude čakať ešte dlhšie

Zdravotníctvo príde v budúcom roku o peniaze. Štát totiž plánuje šetriť na deťoch a dôchodcoch, hoci práve oni sú najdrahšími poistencami. Ak poisťovne budú platiť lekárom menej, lekári budú ošetrovať aj menej pacientov, predĺžia sa čakacie lehoty. Odborníci tiež predpokladajú zánik niektorých ambulancií.

26.09.2010 21:59
invalid, vozík, lekár, opatera, nemocnica,... Foto:
Pri nižších príjmoch do zdravotníctva sa podľa lekárskej komory budú predlžovať čakacie lehoty, klesne kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
debata (22)

Šetrenie v rezorte sa týka platby štátu za svojich poistencov. Zdravotníci a poisťovne stále netušia, aká vysoká bude. Každé dva dni totiž platí iné číslo, vždy nižšie, ako to súčasné. Vláda v stredu schvaľovala novelu zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej to malo byť 4,78 percenta z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Po rokovaní vlády minister zdravotníctva Ivan Uhliarik hovoril o 4,58 percenta a najnovšie na sobotňajšom sneme lekárskej komory minister potvrdil 4,32 percenta.

„O tejto sadzbe sme sa s ministrom nerozprávali. Povedal to novinárom, takže neviem, odkiaľ sa vzalo nové číslo. Komora prijala uznesenie, v ktorom je rozhorčená nad takýmto rozpočtom,“ povedal prezident komory Milan Dragula.

Platba za poistencov štátu je kľúčovou otázkou pre lekárov a zdravotné poisťovne. Komora prepočítala, že pri znížení sadzby na 4,5 percenta by prišiel sektor o 52 miliónov eur, pri 4-percentnej sadzbe by to bol výpadok až 189 miliónov eur. V súčasnosti platí štát 34,56 eura za poistenca (4,78 % z priemernej mzdy), po novom by to malo byť 32,16 eura.

Dragula upozornil, že ak sadzba bude klesať, budú stavovské a profesijné organizácie upozorňovať lekárov, aby robili iba do výšky limitov od zdravotných poisťovní. Pri nižších príjmoch do zdravotníctva sa podľa neho budú predlžovať čakacie lehoty, klesne tiež kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

„Nemôžem byť spokojný, pretože zdravotníctvo je chronicky poddimenzované, na druhej strane je mi jasné, že máme iba jeden budget a ten účet, ktorý nám dala bývalá vláda, musíme splatiť všetci,“ povedal minister Uhliarik k novej sadzbe pre agentúru Sita. Dodal, že bude treba hľadať úspory inde. Šetrenie by podľa neho mali priniesť napríklad pripravované elektronické aukcie.

Exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer) si myslí, že ustavičné zmeny v sadzbe odzrkadľujú kreovanie štátneho rozpočtu. „Ministerstvo zdravotníctva môže počítať iba s číslami, ktoré mu určí ministerstvo financií. Obávam sa, že realita bude nakoniec 4 percentá, a to bude naozaj nedostatočné a ohrozí niektorých poskytovateľov,“ povedal Raši. Dodal, že minister zrejme nemá za sebou politickú silu, ktorá by mu pomohla návrh pretlačiť.

Minister Uhliarik si sľubuje, že do systému príde viac peňazí cez odvody. Vláda totiž rozšírila počet príjmov, z ktorých ich bude treba platiť. Ľudia po novom zaplatia odvody aj z jednorazových príjmov. Patrí sem napríklad odstupné pri zamestnancoch, výnosy z akcií či z prevodu nehnuteľností. Republiková únia zamestnávateľov však ministra upozornila, aby tento zámer ešte prehodnotil. Podľa nej treba zvážiť, či náklady na administratívu pri takom množstve príjmov, ktoré nemusia byť vysoké, neprevýšia výnos z vyzbieraných odvodov.

Zdravotníctvo, ako zdá, sa ocitá na chvoste záujmov tejto vlády. Imidž jej nevylepšil ani prísľub, že dôchodcom a invalidom bude kompenzovať doplatky za lieky sumou 35 a 40 eur štvrťročne. Minister Uhliarik totiž podmienil preplácanie doplatkov tak, že ich poisťovňa uhradí iba do úrovne doplatku najlacnejšieho lieku v skupine. Ani po kritike, že ak doplatok na najnižší liek bude nula a dôchodca, ktorý za iný liek zaplatí viac, nemusí dostať žiadnu náhradu, od návrhu neustúpil. „Do úhrnu doplatkov sa započítavajú len doplatky za najlacnejší generický liek,“ potvrdila hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

22 debata chyba