Učitelia zdvihli hlas. Za lepšie platy

Učiteľom došla trpezlivosť, chystajú sa postaviť proti nízkym zárobkom. Ak vláda nepridá na mzdy v školstve, po 15. septembri vyhlásia štrajk. Tabuľkové platy školských zamestnancov pôjdu na budúci rok hore zrejme len o štyri percentá. Vyplýva to z rokovaní o štátnom rozpočte. S výsledkami nie sú spokojní odborári, trvajú na siedmich percentách. Viac peňazí pre školy žiadal aj minister školstva Ján Mikolaj (SNS).

11.08.2008 07:28
Mikolaj a Počiatek Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) nie je spokojný s balíkom peňazí, ktorý mu zatiaľ pridelil minister financií Ján Počiatek (Smer) na budúci rok. Tvrdí však, že vyjednaná suma zvyšovanie miezd učiteľov neovplyvní.
debata

„Žiadame najmenej sedem percent. Ekonomika sa vyvíja tak, že je to možné,“ tvrdí šéf školských odborov Ján Gašperan. Pripomenul, že kabinet neplní vládny program, v ktorom prisľúbil vyrovnať platy v školstve priemernej mzde v národnom hospodárstve.

Mzda v materských, základných a stredných školách dosahuje 17 710 korún, čo je o takmer tritisíc korún menej ako priemerný zárobok na Slovensku. Najmenej zarobia nepedagogickí zamestnanci, učitelia majú mesačne v hrubom 20 280, čo je asi o dvesto korún menej ako slovenský priemer.

Podľa informácií Pravdy boli diskusie o balíku na učiteľské platy v štátnej kase najostrejšie. Na výrazne vyššie platy však učitelia musia počkať, prvoradé sú pre vládu sociálne opatrenia pre dôchodcov a rodičov, ktoré budú stáť 11 miliárd korún. Minister Mikolaj pripustil, že sa s rezortom financií zatiaľ nedohodol a s pridelenými peniazmi nie je spokojný. Podľa neho to však rast miezd neovplyvní.

Riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne Štefan Marcinek poznamenal, že učitelia počítajú s lepším odmeňovaním. Nová školská reforma, ktorú kabinet Roberta Fica zaviedol, im totiž pridala povinnosti. „Bude to veľmi smutné, keby na nás zabudli. Učitelia sú slabo zaplatení,“ uviedol Marcinek.

Odborári by sa mali tento týždeň stretnúť s premiérom Ficom. Podľa Gašperana, ak nevyjednajú lepšie podmienky pre učiteľov a ostatných verejných zamestnancov, rast taríf bude nižší ako vlani. „Tento rok bola valorizácia okolo sedem percent, čo žiadame aj teraz,“ dodal.

Gašperan tvrdí, že využijú všetky prostriedky a ak nedôjde k dohode, učitelia sú pripravení štrajkovať. „Podporu zdola určite máme,“ konštatoval. Podľa Gašperana sú už aj možné termíny štrajku, ktoré ešte nechce zverejniť. Bude to však po 15. septembri.

Odborárov na štrajk už pred prázdninami vyzývala časť pedagógov, najmä z Bratislavského kraja. Podľa prieskumu Merces.sk, ktorý uskutočnila spoločnosť Profesia, dostanú učitelia v Bratislave mesačne zhruba 18 050 korún, čo je 14 440 českých ko­rún.

V Čechách nedávno školy za vyššie platy štrajkovali. Priemerný plat českého učiteľa je 20 800 českých korún. V Českej republike však reálne učiteľské mzdy nerástli, inflácia bola vyššia. Na Slovensku to zatiaľ bolo naopak.

Ministerstvo školstva si nemyslí, že situácia s platmi si vyžaduje krajné rišenia. Podľa hovorkyne Dany Špankovej presiahne na budúci rok priemerný učiteľský zárobok 23-tisíc korún. „Ďalšie odmeňovanie bude riešiť nový zákon,“ košntatovala. Rezort totiž pripravuje nové pravidlá postavenia pedagógov.

Vo vládnom programe Ficov kabinet voličom sľúbil, že sa pokúsi do vzdelávania investovať postupne päť percent z hrubého domáceho produktu, teda všetkého, čo sa za rok vytvorí v ekonomike. Z roka na rok sa však od tohto cieľa vzďaľuje.

„Nie je správne, ak sa v ekonomicky dobrých časoch zvýšené príjmy rozpočtu prejedajú. Peniaze by sa skôr mali investovať do vedy a vzdelávania, aby prinášali krajine osoh aj v budúcnosti,“ upozornil analytik Ján Marušinec z MESA 10.

Školstvo by síce na budúci rok malo mať podľa prvého náčrtu rozpočtu k dispozícii zo všetkých ministerstiev najväčší balík, takmer 63,4 miliardy korún, stále sa však suma investovaná do vzdelania nevyšplhá na sľúbených päť percent výkonu ekonomiky. Oproti tomuto roku by si rezort mohol polepšiť o necelých osem miliárd korún, teda o 14 percent.

debata chyba