Údaje o pacientovi budú mať všetci lekári

Namiesto otázok na pohotovosti o alergiách na lieky či o krvnej skupine si lekár alebo záchranár jednoducho vyhľadá zdravotnú kartu pacienta v počítači. Tak sa dozvie všetko, čo potrebuje na jeho ošetrenie. Chorému sa tak napríklad nebudú robiť duplicitné vyšetrenia, prípadne predpisovať rovnaké lieky. Takto by to malo vyzerať v slovenských ambulanciách a nemocniciach už o dva roky.

28.10.2008 10:14
Doktor, lekár, nemocnica, choroba, pacient,... Foto:
Ilustračné foto
debata

„Lekár, ktorý bude mať prístup k elektronickému záznamu pacienta, uvidí všetky lieky a vyšetrenia, ktoré boli urobené,“ uviedol riaditeľ informatiky ministerstva zdravotníctva Peter Szakács. Bežne využívať sa však elektronické zdravotníctvo začne až o päť rokov. Taký je cieľ ministerstva zdravotníctva.

„V roku 2013 by mal mať občan, ktorému je poskytnutá zdravotná starostlivosť, spracované údaje do takzvaného elektronického zdravotného záznamu, ktorý by bol nositeľom údajov zachraňujúcich život,“ uviedol Szakács. Podľa ministerstva sa pacienti nemusia báť o únik citlivých informácií o svojom zdravotnom stave.

Lekári si však nie sú takí istí, že sa podarí do roku 2013 dostať nový systém do všetkých ambulancií. O informatizácii totiž stále takmer nič nevedia. „Rozpráva sa o tom už niekoľko rokov, ale to je zatiaľ všetko, čo o tom my lekári vieme“, povedal detský lekár Mário Moro.

Ako dodal, lekári zatiaľ vôbec nevedia, či pacienti budú mať čipovú kartu, prípadne či budú informačne prepojené všetky ambulancie na Slovensku.

Podobne reagoval aj prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. „Naozaj nemáme informácie, ako a za koľko to rezort zdravotníctva chystá. Ale ak systém nebude prepojený na každého lekára, nebude to mať význam,“ dodal.

Práve v napojení na všetky ambulancie vidí Pásztor problém. „Na Slovensku je niekoľko tisíc ambulancií a poznám strach a nedôveru niektorých kolegov, predovšetkým tých starších, k počítačom či internetu. Bude ťažké ich presvedčiť,“ dodal.

Na druhej strane, ak sa už rozbehne celý projekt, bude to mať podľa Pásztora veľké výhody. „Konečne bude prehľad, koľko nás stojí napríklad liečba vysokého krvného tlaku. Veď dnes je v zdravotníctve okolo 100 miliárd korún a nemáme informácie, čo sa s tými peniazmi deje, okrem údajov zdravotných poisťovní,“ dodal Pásztor.

Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho informatizácia nielenže ušetrí peniaze, ale pomôže aj pacientom. „Pomôže znížiť úmrtnosť, chorobnosť, trvalé a dočasné následky chorôb a úrazov,“ dodal.

Z ekonomického hľadiska sa ušetria peniaze na niektoré lekárske úkony. Napríklad sa odstráni duplicita, teda robenie tých istých vyšetrení či predpísanie toho istého lieku jednému pacientovi viacerými lekármi. „Okrem toho to pomôže znížiť počet pochybení a omylov či zmenší administratívnu záťaž,“ dodal Raši.

debata chyba