Uhliarik a konflikt záujmov

S návrhom, aby o výbere najvhodnejšieho lieku pre pacienta rozhodovali lekárnici, sa minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) dostáva do konfliktu záujmov.

06.11.2010 09:31
Ivan Uhliarik, minister, zdravotníctvo Foto:
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik navrhuje, aby o výbere najvhodnejšieho lieku pre pacienta rozhodovali lekárnici. Jeho manželka pritom vlastní dve lekárne.
debata (29)

Jeho manželka Gabriela totiž vlastní dve lekárne, čo na pôsobenie ministra vrhá podozrenie, že môže konať v jej prospech. Kým Uhliarik na situácii nevidí nič zlé, odborníci upozorňujú, že ak chce rozptýliť pochybnosti, mal by dôslednou argumentáciou dokázať, že ide o rozhodnutie vo verejnom záujme.

„Manželka pána ministra prevádzkuje dve lekárne v malom meste Skalica. Na Slovensku je asi 2 000 lekární, takže prevádzkuje iba 0,1 percenta zo všetkých lekární na Slovensku,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová. Na poskytovanie starostlivosti vo verejnej lekárni a prevádzku zdravotníckeho zariadenia má ministrova manželka dve firmy – Euro Medius a Farmedix. Obe predtým patrili Uhliarikovi, po vymenovaní do vlády ich však prepísal na manželku.

Od nástupu do funkcie minister prišiel už s niekoľkými návrhmi, ktoré zasahujú do činnosti lekární. Najprv uvažoval o sprísnení ich regulácie, keď tvrdil, že ich je na Slovensku priveľa a vznikajú nekontrolovateľne. Navrhoval preto sťažiť podmienky na otváranie nových lekární, od čoho však neskôr upustil. Ďalšou ohlasovanou zmenou je návrh, aby lekári pacientovi už nepredpisovali konkrétny liek, ale iba účinnú látku. To by údajne zabránilo nárastu cien liekov. O tom, aký liek s účinnou látkou bude pre pacienta najlepší, by tak rozhodovali lekárnici. Proti tomu však protestujú lekári, ktorí varujú, že v takom prípade nebudú môcť zodpovedať za liečbu svojich pacientov.

„Opatrenia, ktoré ministerstvo pripravuje, jednoznačne smerujú k posilneniu vplyvu lekární vo vzťahu k farmaceutickým firmám,“ upozornil aj Uhliarikov predchodca na ministerskom poste Richard Raši (Smer). Podľa neho sa nedá vylúčiť priame ovplyvňovanie výberu liekov lekárňami.

„Ak totiž minister argumentuje, že chce redukovať vplyv farmakologických firiem na lekárov, ako zabezpečí, aby sa ten vplyv neposunul na lekárne? Lekáreň tiež môže zámerne selektovať lieky, ktoré objednajú, takže sa môže stať, že sa lieky bez doplatkov alebo s minimálnymi doplatkami k pacientom vôbec nedostanú, aj keď ich je na trhu viac ako polovica. A navyše – kto bude zodpovedný za prípadné komplikácie v liečbe pri výbere lieku lekárnikom, ktorý pacienta vôbec nepozná?“ dodal Raši.

Uhliarik takéto obvinenia odmieta. „Ako si predstavujete profit lekárnika? Mojím cieľom je, aby pacient dostal čo najvhodnejší a najlacnejší liek, najlepšie bez doplatku. Lekári dnes predpisujú lieky, za ktoré musia pacienti zbytočne veľa platiť. Lekárnik by mal mať možnosť pacientovi ponúknuť rovnako účinný liek, za ktorý pacient nezaplatí nič, alebo len minimálny doplatok,“ povedal pre Pravdu.

Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z organizácie Transparency International Slovensko sa minister zdravotníctva naozaj ocitol v konflikte záujmov, ktorý sa však nedá účinne riešiť. Ide totiž o situáciu, keď šéf rezortu svojou politikou ovplyvňuje činnosť lekární, no na druhej strane nemožno obmedzovať právo jeho manželky na podnikanie.

„Nie každý konflikt záujmov znamená aj zneužitie moci. Tento problém sa nemôže riešiť právnymi krokmi, ale politickým tlakom. Minister by sa mal podrobiť verejnej diskusii, aby sa vyhol podozreniu, že využil svoju pozíciu na presadenie súkromných záujmov. Serióznymi argumentmi by nás mal presvedčiť, že jeho rozhodnutie nie je v záujme jeho manželky, ale širokej verejnosti,“ pripomenula Sičáková-Beblavá.

29 debata chyba