Za vodu na cestách Bratislavy môžu aj ľudia, ktorí hádžu do kanálov odpadky

Za vysokú úroveň hladiny dažďovej vody na cestách hlavného mesta SR môžu aj neprispôsobiví občania, uviedol tlačový tajomník Bratislavy Michal Stuška. "Kanalizačné odtoky sú v dobrom technickom stave. Ale problém je v tom, že počas celého roka si ich niektorí naši spoluobčania pletú so smetnými odpadkovými košmi," uviedol s tým, že mesto musí kvôli tomu za sezónu vyčistiť až 50 takýchto priestorov.

09.06.2011 09:09 , aktualizované: 13:01
dážď, búrka, počasie Foto:
Ilustračné foto
debata

V bratislavskej Karlovej Vsi, Dúbravke a Lamači museli ráno zasahovať hasiči. Prívalová voda pri nočnom daždi zaliala niekoľko ulíc a pivníc. Hasiči zasahovali na Karloveskej ulici, pri Iuvente, pod vodou je aj privádzač k diaľnici na ceste z Lamača, Dúbravská ulica a Zlatohorská.

Hasiči odstraňovali aj spadnuté stromy na cestách a odčerpávali vodu z neprejazdných ulíc. V teréne boli tri hasičské vozidlá a 13 ľudí. Situácia komplikovala aj dopravu v rannej špičke. Prostriedky MHD ráno meškali až 45 minút.

Hasiči mali viac výjazdov aj mimo spomínaných postihnutých častí Bratislavy, nešlo však o extrémnu situáciu. Niektoré odtokové vpusty v Bratislave nestíhali prijímať dažďovú vodu. Príčinou je množstvo vody, ktoré spadlo pri silnom a dlhotrvajúcom daždi od stredajšieho večera, ako aj fakt, že do vpustov obyvatelia hádžu odpadky a tým ich upchávajú. 

Situácia na cestách prvej a druhej triedy, za ktoré zodpovedá mesto, je už stabilizovaná. „Spádové oblasti, kde sa voda začína zdržovať a vznikajú veľké mláky a jazierka, tam samozrejme sú od skorého rána v teréne všetky výjazdové mechanizmy,“ priblížil situáciu v hlavnom meste tlačový tajomník Stuška. V súvislosti s tým apeloval na vodičov, aby boli tolerantní a spomalili pred veľkými mlákami, aby „nevystavili chodcov sprche“. 

Najhoršia situácia je v Píle, hrozbou je aj nebezpečný odpad

Najzložitejšia je aj naďalej situácia v obci Píla, kde spolu s hasičmi zasahujú aj vojaci. Rozsiahle povodne zničili nielen okolitú dopravnú infraštruktúru, ale tiež približne 60 obytných domov. V obci zriadili krízový štáb, ktorý rieši náhradné osvetľovanie a zabezpečenie elektriny. Značnou hrozbou je aj nebezpečný odpad, ktorý predstavujú predovšetkým uhynuté zvieratá.

V Košickom kraji hasiči zasahovali v súvislosti s nepriaznivým počasím predovšetkým v prípadoch popadaných stromov na cestách. Riešiť však museli aj poškodené elektrické vedenie a poškodené strechy domov. Ich trnavskí kolegovia sa sústredili hlavne na monitorovanie výšky hladiny vodného toku v okolí Horných Orešian.

Celkovo Prezídium HaZZ zaznamenalo na Slovensku 91 výjazdov, čo predstavuje priemer bežného dňa.

debata chyba