Unikol zoznam klientov banky. Prokuratúra preveruje, či z polície

Čísla účtov desiatky klientov Privat banky spolu s ich osobnými údajmi a informáciami o ich finančných operáciách sa dostali na verejnosť. Únik už podľa informácií Pravdy preveruje Generálna prokuratúra.

23.04.2012 20:00 , aktualizované: 24.04.2012 08:00
Ľuboš Šefčík, generálny riaditeľ Privatbanky Foto:
Generálny riaditeľ Privatbanky Ľuboš Šefčík počas tlačovej besedy 3. apríla 2012 odmietal obvinenia vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica, na základe ktorých by mala byť vzatá banke licencia.
debata (58)

Na základe viacerých trestných oznámení klientov začala prokuratúra aj trestné stíhanie a zisťuje, odkiaľ citlivé údaje unikli. Banka popiera, že by takýto zoznam unikol z nej. Podobný zoznam však zrejme mala aj finančná polícia, ktorá preverovala operácie banky z rokov 2009 a 2010.

„Nepreverujeme žiadne finančné operácie, ale to, či médiá disponujú číslami účtov, menami klientov ich dátumami narodenia či finančnými operáciami,“ povedal zástupca prvého námestníka generálneho prokurátora Dobroslav Trnka.

Na zozname, ktorý mal uniknúť do médií, je podľa informácií Pravdy asi osemdesiat mien vplyvných podnikateľov, ale aj štátnych inštitúcií či najbližších príbuzných najvyšších ústavných činiteľov. Privatbanka pre Pravdu potvrdila, že v súvislosti s porušením bankového tajomstva ju už kontaktovalo viacero klientov. O preverovaní úniku Generálnou prokuratúrou však nevedela.

„Generálna prokuratúra upovedomila banku len o prijatí oznámenia podaného bankou,“ reagovala marketingová manažérka Zuzana Mészárošová. Privat banka, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta, podala oznámenie na prokuratúru ešte vo februári po vyhlásení exministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), že na základe finančnej kontroly je banka podozrivá z prania špinavých peňazí. Na tému Privatbanky usporiadal Lipšic niekoľko tlačových konferencie a ešte začiatkom apríla, tesne pred svojím odchodom z funkcie, navrhol odobrať jej licenciu. Banka vtedy obvinila Lipšica z hrubého útoku a jej riaditeľ Ľuboš Ševčík vyhlásil, že nie je v poriadku, ak by mali byť prezradené informácie, ktoré podliehajú bankovému tajomstvu.

Lipšic vo februári banku obvinil, že finančnej polícii nenahlásila 248 nezvyčajných operácií. „Išlo o vklady vysokej hotovosti od veľmi zvláštnych osôb. Išlo o osoby z finančných skupín aj z podsvetia,“ povedal vtedy minister. Mená neprezradil s tým, že je viazaný mlčanlivosťou. Bezpečnostný analytik Milan Žitný tvrdí, že Lipšic zneužil informácie finančnej polície na svoju vlastnú prezentáciu.

Bývalý minister vnútra obvinil Generálnu prokuratúru, že nezvyčajne zasiahla do vyšetrovania prípadu podozrenia z neobvyklých transakcií v Privatbanke. Prokuratúra to odmieta. „Kópie listín z Úradu boja proti organizovanej kriminalite si vyžiadal prokurátor preto, aby preveril podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Polícia na otázku, či preveruje, či zoznam klientov banky neunikol z jej radov Pravde odporučila obrátiť sa na pokuratúru. „Ak by zoznam unikol z polície, bol by to veľký prešľap,“ komentuje Žitný.

Podozreniu z úniku iného zoznamu však polícia čelila už vlani, keď sa do médií dostal zoznam záujmových osôb polície aj s ich fotografiami a osobnými údajmi. Vedenie polície to najprv popieralo. Neskôr obvinila inšpekcia ministerstva vnútra z úniku policajtku z Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Inšpekcia ministerstva vnútra ju obvinila z vynesenia utajovaných údajov z kriminalistických databáz a zo zboru prepustila.

© Autorské práva vyhradené

58 debata chyba