USA musia zvýšiť dlhový strop, aby neskrachovali

Americkí politici sa musia čoskoro dohodnúť, inak hrozí, že USA nebudú mať v auguste peniaze ani na vyplácanie dôchodkov a mohli by skrachovať. Medzi demokratmi a opozičnými republikánmi sú však stále veľké nezhody ohľadom zvyšovania daní, znižovania výdavkov a hlavne zvyšovania dlhového stropu nad súčasnú hodnotu 14,3 bilióna dolárov.

13.07.2011 20:00 , aktualizované: 14.07.2011 12:00
debata (9)

Ak sa im nepodarí nájsť kompromis do 2. augusta, reálne bude hroziť, že najväčšia ekonomika sveta zbankrotuje, čo by vnieslo chaos na finančné trhy a podlomilo aj tak oslabené zdravie amerického hospodárstva.

Prezident Barrack Obama v snahe predísť bankrotu už štyri dni intenzívne rokuje s lídrami tak demokratov, ako aj republikánov. Dosiaľ však rokovania nikam neviedli.Obama presadzuje, aby sa deficit hospodárenia štátu znížil škrtmi vo výdavkoch a zvýšením daní. Republikáni zase žiadajú, aby Obama podpísal návrh, podľa ktorého by sa počas nasledujúcich desiatich rokov znížil rozpočtový deficit o štyri bilióny dolárov.

Obama uviedol, že ak sa nepodarí čo najskôr nájsť riešenie, nemôže zaručiť, že 3. augusta dostanú dôchodcovia, vojnoví veteráni či invalidní dôchodcovia svoj mesačný dôchodok.

Aby sa tomu podarilo zabrániť, musia sa politici dohodnúť najneskôr do 22. júla. „V kufri jednoducho nebudú peniaze na dôchodky,“ uviedol Obama v rozhovore pre televíziu CBS.

Dlhový strop v USA je stanovený zákonom. Pôvodne mal tento zákon zabrániť, aby sa USA neprimerane zadlžovali. Lenže za posledných 40 rokov sa dlhový strop zvyšoval už viac ako tridsaťkrát a ak dostanú politici rozum, bude sa zvyšovať aj tento rok. Demokrati navrhujú jeho zvýšenie o 700 miliárd dolárov. „Je predčasné takto zastrašovať ľudí,“ reagoval na to hovorca Kongresu John Boehner.

Ak by sa politikom nepodarilo nájsť dohodu, vystrašilo by to investorov po celom svete. USA by zrejme prišli o najvyšší rating, vzrástli by úroky a ceny akcií by začali padať, čím by sa USA a po nich aj celý svet prepadli do ďalšej hospodárskej recesie. Obchodníci preto na politikov apelujú, aby sa dohodli čo najskôr a oznámili, na čom bude vláda šetriť. Škrtanie výdavkov by sa podľa všetkého dotklo zdravotníctva a obrany, ktoré patria medzi najväčšie rozpočtové kapitoly.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba