Usama bol mužom dvoch tvárí, tvrdí manželka bin Ládina

Meč islamu, ako charakterizovali Usama bin Ládina jeho stúpenci, dobojoval. Jeho telo hodili Američania do mora, aby vraj zabránili vzniku pútnického miesta. Zostali však špekulácie. Kto vlastne bol "terorista č. 1" Osama bin Muhammad bin Awad bin Lade, ako znie jeho celé meno, za ktorého hlavu vypísali odmenu najprv 25 a neskôr 50 miliónov dolárov?

03.05.2011 10:02
Usáma Bin Ládin Foto:
Usama bin Ládin na snímke z roku 2001 tsne po páde newyorských dvojičiek. Spoločnosť mu robí neodmysliteľný kalašnikov.
debata (1)

O šéfovi organizácie Al-Kajdá (Základňa) možno počuť množstvo protichodných zaručene nezaručených informácií. Rozporné fakty obsahuje dokonca aj oficiálny dokument č. 15 komisie Kongresu USA vyšetrujúcej teroristické útoky na USA, známej ako Komisia 9–11. V jednej z jeho častí sa konštatuje, že Usama bin Ládin bol multimilionár financujúci vojnu v Afganistane. Lenže prakticky na ďalšej strane dokumentu je tvrdenie, podľa ktorého napriek fámam o jeho veľkom bohatstve, nezdedil po otcovej smrti 300 miliónov. A samotný džihád, svätú vojnu, financovali predovšetkým arabskí mecenáši. Dlho sa však nič nevedelo ani o súkromnom živote bin Ládina. Určitý prielom, aspoň čiastočne, urobila kniha jeho prvej z piatich manželiek Najvi. Pomohol jej pritom Omar, jeden zo synov do nedele najhľadanejšieho teroristu,


„Bol veľmi prísny a svojich synov neraz zbil palicou,“ spomína manželka na život s Usamom v knihe pamätí pod titulom Growing Up bin Laden (Vyrastali ako bin Ládin). Aj keď ho so synom opustila ešte pred útokom na „dvojičky“ a dodnes žije kdesi na Blízkom východe, vždy sa odmietala rozviesť. Jej postoj nezmenila ani roky trvajúca kritika jej manžela, vojnového zločinca. A tak aj po smrti Usamu je vlastne vdovou.

„S otcom som hovoril zoči-voči iba raz v živote,“ spomína syn Omar, jeden z viac ako dvadsiatich bin Ládinových potomkov. Mal vtedy iba deväť rokov a poprosil otca, aby mu kúpil autíčko. „Auto ti nekúpim, ale dostaneš bicykel,“ reagoval prísny otec. Ten napokon aj tak skončil v rukách mladšieho brata Usamu.

S prvou manželkou sa bin Ládin zoznámil ešte ako deväťročný. Najva mala vtedy iba sedem. „Bol veľmi vážny, svedomitý a zároveň hrdý chlapec. Čo sa týka postavy, bol vetchý, ale nie slabý. Zato bol nerozhodný ako nepoškvrnená panna,“ spomína manželka. Usama jej vraj dvoril s veľkým šarmom, zbieral pre ňu kvety. Napokon sa v roku 1975 zosobášili. On mal 17 a ona 15 rokov. Na svadobnej hostine nesmeli tancovať ani sa smiať. Pre Najvu to bol začiatok nosenia závoja a čiernych šiat. Do školy sa nedostala, pretože bola tehotná. Usama jej totiž od začiatku vštepoval, že musí porodiť mnoho bojovníkov za islam.

V dome bin Ládina nesmel byť televízor, ale ani chladnička, telefón či klimatizácia. Ak vraj deti dostali hračku, despotický otec ju zničil. Až po tridsiatich rokoch v spoločnom zväzku mohli ženy Usamu opustiť bydlisko, ale aj to iba na čas potrebný na cestovanie alebo návštevu príbuzných. Najva vo svojej knihe tvrdí, že bin Ládin mal dve tváre. Za jednou sa skrýval jemný muž, milujúci slnečnice a tráviaci veľa času v záhrade v Saudskej Arábii. Za to druhou číhal krutovládca, ktorý organizoval útoky, bral do rúk kalašnikova a bil deti, ak sa zasmiali. V jednej časti pamätí priznáva, že manžel trpel astmou, ktorú si liečil medom a cibuľou. O moderných liekoch vraj nemohlo byť ani reči. Nepripúšťa to totiž náboženstvo.

V roku 1979 navštívil bin Ládin s manželkou USA. Zatiaľ čo Najva navštívila príbuzných, manžel sa túlal po Los Angeles. „V tom čase sme obaja nenávideli Ameriku,“ priznáva manželka v knihe. Spomína aj na to, ako manžel ustavične počúval rozhlas a jeho najobľúbenejšou stanicou bola britská BBC. Za najväčšie prekvapenie však viacerí považujú jej doteraz nepotvrdené odhalenie: Usama bol slepý na pravé oko, čo prísne tajil. Vo svojich spomienkach prvá manželka zároveň tvrdí, že „hlava“ rodiny bol napríklad krutý k zvieratám. Vraj svojho času otrávil šteňa plynom a pozoroval, ako zviera pomaly umiera.

Keď v roku 1986 musel bin Ládin na nátlak Washingtonu opustiť Sudán, skryl sa s celou rodinou do podzemnej siete Tóra Bóra (Čierna jaskyňa) v Afganistane. Deti spali na zemi. Keď sa ho syn Omar raz opýtal, kedy sa vraj nakoniec skončí svätá vojna, džihád, Usama reagoval: „Radšej sa opýtaj moslima, kedy sa prestane modliť. Ja budem bojovať až do svojej smrti, do posledného výdychu. Nikdy neskončím svätú vojnu.“

Násir al-Bahrí, niekdajší Usamov osobný strážca, charakterizoval v rozhovore pre denník Daily Telegraph svojho šéfa ako workoholika. „Deň začínal ešte pred svitaním po štyroch modlitbách a končil neskoro v noci,“ spomínal. A po celý čas vraj vždy čosi robil. Nikdy neoddychoval. „Žili sme v podmienkach vzdialených od komfortu, ale napriek tomu mu to nebránilo pracovať, rozmýšľať a plánovať,“ tvrdil Násir. „Vždy bol o krok pred západnou rozviedkou,“ vraví osobný strážca Usamu. Ak sa však potvrdí smrť bin Ládina, tak sa predsa len aspoň raz oneskoril.

1 debata chyba