V Cchinvali nie je dosť rakiev, mŕtvych zakopávajú pozostalí na dvoroch

Hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali je zdevastované, píše internetový portál Russia Today. Vo svojom opise metropoly gruzínskeho odštiepeneckého regiónu okrem iného spomína, že miestni obyvatelia nemajú dostatok rakiev na pochovávanie a benzínu do vozidiel, takže obete musia pozostalí zakopávať doma na dvore.

15.08.2008 11:46 , aktualizované: 12:33
Gruzínsko, Osetsko, Rusko Foto:
Ulice hlavného mesta Južného Osetska Cchinvali sú plné trosiek.
debata

Na mieste je už aj ruský minister pre mimoriadne udalosti Sergej Šoigu. Podľa neho bude trvať minimálne dva roky, kým sa mesto vráti do pôvodného stavu.

Šoigu uviedol, že do Cchinvali denne privezú 120 ton najnutnejšej pomoci. Miestna pekáreň ostala po útokoch nepoškodená, takže obyvatelia majú prístup aj k čerstvému pečivu. Rusom sa však stále nepodarilo obnoviť dodávky elektrickej energie a vody. Záchranné operácie sa sústreďujú na vyhľadávanie pozostalých v troskách. Množstvo miestnych obyvateľov má po útokoch gruzínskej armády psychickú traumu, niektorí úplne prestali rozprávať, píše Russia Today. Po meste sa pohybujú skupiny psychológov, ktorí miestnym ponúkajú pomoc.

Ruský spravodajský server píše, že boje v meste ešte celkom neutíchli. Stále počuť výstrely, údajne sú za nimi gruzínski ostreľovači skrytí v horách. Podľa juhoosetských predstaviteľov bola aj v meste skupina ostreľovačiek, vo štvrtok zatkli ostreľovača s ukrajinským občianstvom. Údajne sa skrýval na streche budovy a mieril najmä na civilistov. Medzi ďalšími zadržanými sú podľa miestnych úradov občania Ukrajiny a pobaltských krajín.

HRW: Rusko zhadzuje v Gruzínsku kazetové bomby

Medzinárodná organizácia monitorujúca ľudské práva Human Rights Watch (HRW) so sídlom v New Yorku uviedla, že má dôkazy o tom, že ruské bojové lietadlá zhadzovali v Gruzínsku kazetové bomby. V meste Gori podľa HRW bomby zabili najmenej 11 civilistov vrátane holandského novinára. Pracovníci HRW uviedli, že hovorili s lekármi a obeťami útokov. K dispozícii majú aj fotografie, ktoré dokazujú, že Rusi používali v Gori a v neďalekom meste Ruisi na juh od Južného Osetska kazetové bomby.

„Kazetové bomby majú široký rozptyl a väčšina krajín súhlasila so zákazom ich používania,“ povedal Marc Garlasco, vrchný vojenský analytik HRW vo svojom stanovisku. „Používanie týchto zbraní Rusmi nielenže zabíja civilné obyvateľstvo, ale je aj urážkou medzinárodných snáh vyhnúť sa svetovej humanitárnej katastrofe podobnej tej, ktorú spôsobilo používanie nášľapných mín.“

Po zhodení z lietadla alebo vystrelení delostrelectvom kazetová bomba vo vzduchu exploduje a rozpadne sa na drobné bomby, z ktorých niektoré hneď nevybuchnú a pôsobia ako nášľapné míny. Na základe medzinárodnej dohody 111 krajín sveta súhlasilo v máji v Írsku so zákazom používania kazetových bômb. Rusko a Gruzínsko v Írsku neboli zastúpené.

Poslednýkrát boli kazetové bomby použité v Libanone v roku 2006 počas vojny Izraela proti Hizballáhu, uviedla HRW.

debata chyba