V Česku stále zabíja metylakohol

Ľudská túžba zabaviť sa a na druhej strane cynická snaha zbohatnúť za každú cenu prinášajú v susednom Česku nové obete. Vo štvrtok ráno úrady informovali o 17 obetiach. Zatiaľ poslednou obeťou je staršia žena z Ostravy, ktorú v stredu večer priviezli vo vážnom stave do nemocnice. Lekári ju museli resuscitovať, svoj boj o život však prehrala.

13.09.2012 08:07
alkohol, tínedžeri Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Lekári upozorňujú, že to nemusí byť konečný účet tragédie, ktorá v podobnom rozsahu bola u našich západných susedov pred asi tridsiatimi rokmi.

„Máme desiatky hospitalizovaných ľudí, ktorí konzumovali metylalkohol a sú vo vážnom stave,“ informovali zdravotníci. Najviac obetí pochádza zo severnej a južnej Moravy. Policajti však nevylučujú, že stopy po falošných alkoholických nápojoch nájdu aj v Česku, Poľsku či dokonca aj na Slovensku. Zatiaľ sú skúpi na informácie, pretože vyšetrovanie zdrojov otravy pokračuje.

Česká vláda vytvorila dokonca krízový štáb, ktorý okrem iného v stredu rozhodol pre množiace sa otravy o plošnom zákaze stánkového predaja tvrdého alkoholu s viac ako 30 percentami liehu. V Čechách sa zatiaľ šíria zaručene nezaručené informácie o distribútorovi pokútneho alkoholu či dokonca metylalkoholu, ktorý mnohí konzumenti nerozlišovali od konzumného liehu. Hovorí sa o ziskuchtivých jednotlivcoch, ale aj o „vietnamskej“ mafii. Situáciu komplikuje skutočnosť, že viaceré obete konzumovali kúpený alkohol z okolkovanej fľaše. „Pil som Hanácku vodku, ktorá mala riadny kolok,“ tvrdí muž, ktorý síce otravu prežil, ale oslepol. Vodič nákladného auta už také „šťastie“ nemal. Pri šoférovaní náhle prestal vidieť, zastavil na krajnici a zomrel.

Špecializovaná skupina policajných odborníkov pomenovaná Metyl už vraj má viaceré stopy smerujúce k zdroju otravy. Na rozdiel od polície sú oveľa zhovorčivejší zdravotníci, ktorí v súvislosti s otravou upozorňujú na jej konkrétne prejavy. Podľa toxikologického informačného strediska si človek môže až po 72 hodinách od vypitia tvrdého alkoholu povedať, že v pohári nemal metylalkohol. Ak by tam totiž bol, tak už po ôsmich až tridsiatich hodinách by mal poruchy videnia. Ak súčasne konzumoval aj čistý alkohol, ťažkosti sa môžu objaviť najneskôr do 72 hodín.

Napriek rastúcemu počtu obetí otravy neklesá podľa českých médií odvolávajúcich sa na predajcov dopyt po alkohole. Nielen v obchodných reťazcoch, ale ani v podnikoch občerstvenia nižšej cenovej skupiny. „Správanie našich zákazníkov zatiaľ nešťastná udalosť nijako neovplyvnila,“ cituje napríklad Juditu Urbánkovú, hovorkyňu jedného z obchodných reťazcov, portál Idnes.cz.

Prejavy otravy metylalkoholom

Samotný metylalkohol nie je toxický, ale jedovaté látky vznikajú až jeho premenou v ľudskom tele. A tak príznaky otravy sa objavujú postupne. Okrem bolesti hlavy, nevoľnosti a vracania sa otrava prejavuje aj zmätenosťou, poruchou vedomia až smrťou. Smrteľná dávka kyseliny mravčej, ktorá je výsledkom spomínanej reakcie v ľudskom tele po konzumácii metylalkoholu, v tomto konkrétnom prípade po vypití nekvalitne vypáleného alkoholu alebo falšovaného alkoholického nápoja, vznikne už po vypití asi 100 ml čistého metylalkoholu. Produkty metylalkoholu sú toxické pre optický nerv a už vypitie iba 10 ml metylalkoholu môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku. V najhoršom prípade trvalú slepotu.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba