Rusi spochybnili územnú integritu Gruzínska

Do severogruzínskeho mesta Gori vstúpili ďalšie ruské jednotky a operovali aj v prístavnom meste Poti. Uvádzajú to gruzínske úrady, podľa ktorých ruskí vojaci cielene ničia gruzínske vojenské zariadenia. Pritom podľa informácií z rána sa mali ruskí vojaci z Gori sťahovať. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v Moskve vyhlásil, že otázka gruzínskej územnej celistvosti je mŕtvou záležitosťou.

14.08.2008 10:54 , aktualizované: 16:05
Gori, Gruzínsko, Rusko, vojna Foto:
Ruskí vojaci konrolujú muža, ktorému našli v aute zbraň.
debata

Predstavitelia Južného Osetska a Abchádzska, ktoré sa od Gruzínska chcú odtrhnúť, podporil počas rokovania aj ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Agentúra AP popoludní oznámila, že v okolí Gori bolo počuť niekoľko výbuchu. Či znamenajú ďalšie boje medzi ruskými a gruzínskymi jednotkami, nie je jasné, podobali sa vraj strelám z mínometu. Explózie bolo počuť krátko po tom, čo sa ruskí a gruzínski vojaci stretli pri jednom z ruských kontrolných stanovísk.

Podľa informácií niektorých gruzínskych policajtov sa môžu v Gori naďalej zdržiavať juhoosetskí bojovníci, ktorí sa nechcú z miesta stiahnuť.

Gori leží na strategickej ceste spájajúcej západnú a východnú časť Gruzínska. Prítomnosť ruských jednotiek v meste je považovaná za znamenie zraniteľnosti hlavného mesta Tbilisi vzdialeného len niekoľko desiatok kilometrov.

Gruzínske médiá uvádzajú, že ruské jednotky sa opäť presunuli do čiernomorského prístavného mesta Poti, aby tam vyradili z prevádzky radar. Prístav Poti je dôležitým miestom pre zásobovanie Gruzínska ropou. Agentúra Reuters napísala, že ruskí vojaci vstúpili do vojenskej časti prístavu a odviezli z nej časť vybavenia. Podľa ruského generálneho štábu však v Poti žiadni ruskí vojaci nie sú.

Názory na pôsobenie príslušníkov ruskej armády v gruzínskom vnútrozemí sa podľa agentúry DPA rozchádzajú. Kým Tbilisi tvrdí, že ide o porušenia prímeria,na ktorom sa v utorok dohodli obe strany, podľa Moskvy sú ďalšie vojenské akcie v Gruzínsku nutné, aby sa zabránilo ďalšiemu násiliu. Niektorých  týchto operácií sa zúčastňujú vojaci, o ktorých Rusko hovorí ako o príslušníkoch mierových jednotiek. To nasvedčuje tomu, ako blízko títo vojaci majú k ruskej armáde, píše agentúra AP.

Do Gruzínska prúdi humanitárna pomoc zo Spojených štátov, hlavného spojenca tejto bývalej sovietskej republiky. Dve americké lietadlá priviezli do Tbilisi provizórne lôžka, prikrývky, lieky a ďalšie potreby pre vojenských utečencov. OSN odhaduje, že počas súčasného konfliktu svoje domovy opustilo asi 100-tisíc Gruzíncov. Moskva tvrdí, že 30-tisíc juhoosetských obyvateľov utieklo na sever do Ruska.

Z ruského pohľadu Gruzínsko Južné Osetsko a Abcházsko stratilo. „Na nejaké reči o gruzínskej územnej celistvosti možno zabudnúť,“ vyhlásil Lavrov. Podľa neho je ťažké presvedčiť Južné Osetsko a Abcházsko, aby súhlasili s tým, že budú nútení sa začleniť späť ku Gruzínsku. „De facto máme situáciu, keď ľudia v Južnom Osetsku a Abcházsku nechcú žiť v tom istom štáte s tými, kto proti nim posiela vojská,“ povedal Lavrov.

V Moskve sa so samozvanými prezidentmi Južného Osetska a Abcházska Eduardom Kokojevom a Sergejom Bagapšom rokoval ruský prezident Dmitrij Medvedev. Povedal, že Rusko ich podporí pri rokovaní o budúcom postavení týchto oblastí, ktoré sa chcú od Gruzínska odštiepiť. „Budeme rozhodnutie národov Južného Osetska a Abcházska podporovať“ vyhlásil Medvedev a zdôraznil, že v tom sa postoj Ruska nijako nezmenil.
Kokojev a Bagapš tiež podpísali šesťbodový plán prímeria, ktorý tento týždeň navrhlo Rusko a Francúzsko.

Gruzínska žena plače pred zničeným domom, v...
Utečenci z Gori sedia na vlečke auta na ceste...
+13Plačúca utečenkyňa z Gori po tom, ako...
Externé odkazy
debata chyba