V Hurbanove i Poprade padli rekordy

Až k sedemnástim stupňom Celzia sa včera popoludní šplhal stĺpček teplomerov na viacerých miestach Slovenska. Pritom nielen v nížinách na juhu, ale aj v kotlinách na severe. Všade, kde nebolo hmlisto, padali teplotné rekordy. Tento charakter počasia má podľa meteorológov trvať ešte najmenej desať dní.

11.01.2007 07:30
Počasie, zima, teplo Foto: ,
Súčasné počasie ničím nepripomína, že sme uprostred zimy.
debata

Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedal na stredu najviac 11 stupňov Celzia, aj to iba na juhozápade. Skutočnosť však prekonala všetky očakávania. Vari na desiatich miestach zistili popoludní najvyššiu teplotu vzduchu pripadajúcu na 10. január od roku 1951, keď sa u nás začalo s pravidelným meraním.

V Kuchyni, Hurbanove, Lučenci, ale aj v Nitre alebo Poprade padali teplotné rekordy. „Dokonca i jedno z najchladnejšie miest Slovenska, Liesek, bolo včera rekordne teplé,“ poznamenal meteorológ Pavol Faško. O druhej popoludní tam namerali 11 stupňov. Ešte aj v Bratislave bolo v tom čase chladnejšie, tam sa však držala hmla.

Klimatológ Milan Lapin považuje za závažnejší fakt „že mimoriadne teplé počasie na toto ročné obdobie sa udržiava už niekoľko týždňov. Aj priemerná denná teplota za prvých desať dní januára patrí medzi najvyššie od roku 1951. "A takýto ráz počasia má trvať prakticky až do konca januára, ak si odmyslíme prechodné ochladenia,“ predpovedá Lapin. Podľa neho je navyše len malá pravdepodobnosť, že sa zima u nás predĺži v marci nejakým vpádom arktického vzduchu do strednej Európy.

„Zásoby studeného arktického vzduchu sú totiž minimálne,“ dodáva klimatológ.
Zahraniční odborníci idú ešte ďalej a tohtoročnú zimu už takmer odpisujú. Tvrdia, že do našich zemepisných šírok jednoducho nedorazí a že teplotne nad normálom sa počasie udrží až do začiatku jari. „Môže síce prísť prechodné ochladenie, ale nejaké tuhé mrazy už nemožno očakávať,“ myslí si Ladislav Metelka z Českého hydrometeorolo­gického ústavu. A podľa britských klimatológov má byť rekordne teplý celý rok 2007. Pripisujú to na účet globálneho otepľovania a klimatického javu zvaného El Niňo.

Väčšina vedcov sa už zhoduje v názore, že teploty sa v tomto storočí zvýšia o dva až šesť stupňov predovšetkým kvôli emisiám uhlíka, vznikajúcim pri spaľovaní fosílnych palív v energetike a doprave. Dôsledkom je topenie ľadovcov, zvyšovanie hladiny morí a zmeny počasia prinášajúce záplavy a ničivé búrky.

//Najvyššie teploty namerané v stredu o 14. hodine //

Kuchyňa – 16 °C
Hurbanovo – 16 °C
Dudince – 14 °C 
Lučenec – 13 °C

debata chyba