V Iráne popravili milenku bývalého futbalistu, ktorá zavraždila svoju sokyňu

Milenku jedného z bývalých iránskych futbalistov, obvinenú zo zavraždenia svojej sokyne v láske, popravili vo väznici v Teheráne. Zavŕšil sa tak prípad, ktorý niekoľko rokov pútal pozornosť iránskej verejnosti. Šahlu Džáhidovú obesili na úsvite po tom, ako strávila osem rokov vo väzení, informovala tlačová agentúra IRNA.

01.12.2010 14:06
debata

Džáhidová bola tzv. „dočasnou manželkou“ bývalej iránskej futbalovej hviezdy Nássira Muhammada Cháního. V roku 2002 ju obžalovali z toho, že dobodala na smrť jeho manželku. V roku 2004 ju usvedčili z vraždy a tento rozsudok potvrdili aj v roku 2009, keď zamietli jej odvolanie.

Dohody s „dočasnými manželkami“ sú legálnym spôsobom, ako môžu žiť iránski muži aj s inými ženami okrem svojich manželiek. Uzatvárajú sa na rôznu dobu, od niekoľkých hodín, až po niekoľko rokov, a daná žena dostáva na základe takejto dohody od muža finančnú odmenu.

Trest smrti vynesený nad Šahlou Džáhidovou bol založený na islamskom práve „kisás“, princípe oko za oko.
Proti poprave sa vyslovovali medzinárodné ľudskoprávne organizácie, vrátane Amnesty International.
V správe agentúry IRNA sa uvádza, že krátko pred popravou v teheránskej väznici Evin sa 40-ročná žena pokojne modlila, potom sa rozplakala a kričala, aby ušetrili jej život.

Stoličku spod nôh odsúdenej odtiahol syn obete. Popravy sa zúčastnil aj samotný bývalý futbalový útočník.
V správach iránskych médií sa ďalej uvádza, že sudcovia pred popravou takmer hodinu hovorili s členmi rodiny obete a snažili sa ich presvedčiť, aby ušetrili život odsúdenej. Ich úsilie však bolo neúspešné.

K rodine zavraždenej sa s výzvami na omilostenie Džáhidovej obracali po celé roky aj prominentní umelci a rešpektované osobnosti iránskej kultúry. Muži v Iráne môžu mať v súlade s islamskými zákonmi legálne až štyri manželky a akýkoľvek počet „dočasných manželiek“. Ženy môžu žiť naraz iba s jedným mužom.

Džáhidová pôvodne odmietala akúkoľvek účasť na vražde, neskôr sa priznala, ale následne priznanie stiahla. Niektorí iránski experti tvrdia, že mohla byť neprávom odsúdená.

Popravou sa v Iráne trestá vražda, znásilnenie, ozbrojená lúpež, únos a obchodovanie s drogami.

debata chyba