V Kalifornii sa sobášili homosexuáli, svoje 'áno' si povedali aj osemdesiatničky

Úrady v americkom štáte Kalifornia začali vydávať sobášne listy párom rovnakého pohlavia po tom, ako vstúpilo do platnosti historické súdne rozhodnutie, ktoré legalizovalo manželstvá gejov a lesbičiek. Prvé svadby sa uskutočnili iba niekoľko minút po jeho oficiálnom nadobudnutí účinnosti o 17:01 miestneho času (utorok 2:01 SELČ) a od utorka by mali nasledovať ďalšie tisíce párov.

17.06.2008 10:36
Svadba lesbičiek, homosexualita Foto:
Osemdesiatničky Dela Martinová (vľavo) a o rok staršia Phyllis Lyonová si konečne povedali vytúžené 'áno'.
debata

Jeden z prvých sobášnych listov v Los Angeles získali Robin Tylerová a Diane Olsonová, prvé navrhovateľky v procese na kalifornskom najvyššom súde, ktorý minulý mesiac zrušil zákaz homosexuálnych manželstiev. Okrem stovky priaznivcov prišla na svadbu aj skupina asi 20 demonštrantov, ktorí niesli transparenty so sloganmi ako Propagácia hriechu a zla je propagáciou pekla!

Starosta San Francisca Gavin Newsom medzitým sobášil dlhoročné aktivistky, osemdesiatsedem­ročnú Delu Martinovú a o rok staršiu Phyllis Lyonovú, ktoré si vymenili sľuby po 56 rokoch spoločného života. Dvojica sa stala medzinárodne známou v roku 2004, keď uzavreli svoj prvý sobáš, ktorý neskôr vyhlásili za nelegálny.

Očakáva sa, že legalizácia homosexuálnych manželstiev v Kalifornii ako druhom štáte USA, vytvorí nový druh priemyslu so stámiliónovými ziskami. Podľa štúdie Losangeleskej kalifornskej univerzity (UCLA) sa v nasledujúcich troch mesiacoch chystá vziať okolo 51 000 zo 102 000 párov rovnakého pohlavia žijúcich v Kalifornii. V rovnakom období by malo s týmto úmyslom pricestovať ďalších 67 500 párov z iných štátov.

Májové rozhodnutie najvyššieho súdu ukončilo spor siahajúci do roku 2000, keď kalifornskí voliči schválili zákon, podľa ktorého bol legálnym manželstvom iba zväzok medzi mužom a ženou. Odporcovia sa však nevzdávajú a zhromaždili dostatočný počet podpisov, aby bolo hlasovanie o novom zákaze súčasťou novembrových volieb.

debata chyba