V Paríži zatkli dve ženy zahalené v moslimských závojoch

Francúzska polícia zadržala v pondelok dve ženy, ktoré boli zahalené v moslimských závojoch. Ženy zatkli v centre Paríža počas protestu proti zákonu, ktorý zakazuje úplné zahaľovanie tváre na verejnosti. Pred katedrálou Notre Dame zadržala polícia aj ďalšie protestujúce osoby, keďže demonštráciu nepovolili parížske úrady.

11.04.2011 13:54
Francúzsko, burky, moslimka, šatky Foto:
Kenza Driderová (32) napriek vstúpeniu zákona o zákaze zahaľovania si tváre do platnosti nariadenie nerešpektovala. Jej manžel sa pohoršoval, že tento zákon nariaďuje nepriamo jeho žene navždy zostať zatvorená medzi štyrmi stenami.
debata (14)

Vo Francúzsku vstúpil do platnosti zákon zakazujúci nosenie závojov a šatiek zahaľujúcich tvár žien na verejnosti. Francúzsko sa tak stalo prvou európskou krajinou, kde je zakázané nosiť napríklad islamskú burku a nikáb (závoj, ktorý na rozdiel od burky nezahaľuje oči) aj na ulici.

Kto si teraz zahalí v tejto krajine tvár nejakým závojom či kuklou, riskuje pokutu až 150 eur a príkaz absolvovať kurz občianskej náuky. Opatrenie je namierené hlavne na moslimky. Svedčí o tom aj fakt, že mužom, ktorí s odvolaním sa na islam nútia ženy si zahaľovať tvár, hrozí ročné väzenie a pokuta 30-tisíc eur. Trest aj pokuta sa zdvojnásobia, ak pôjde o neplnoleté dievča.

Moslimovia priznávajú" zahalenie tváre je prejav extrémizmu

Vo Francúzsku žije päť až šesť miliónov moslimov, ale počet žien, ktoré sa takto zahaľujú, sa odhaduje len na dvetisíc. Mnohí moslimovia zákon odsudzujú s tým, že poškodzuje v očiach verejnosti celú moslimskú obec. Vrcholní predstavitelia islamu vo Francúzsku však uznávajú, že úplné zahalenie tváre odráža extrémistické poňatie islamu a nie je náboženskou povinnosťou.

Realita vo francúzskych uliciach pred tým, ako... Foto: Reuters
šatka, burka, moslimka Realita vo francúzskych uliciach pred tým, ako vstúpil zákon zakazujúci zahaľovať si tvár na ulici, do platnosti.

Polícia zadržala v sobotu 61 osôb, ktoré v centre Paríža chceli podľa úradov demonštrovať proti zákazu islamských závojov, pričom zhromaždenie nebolo povolené. Šéf islamskej teroristickej siete Usáma bin Ládin už vlani označil vtedy pripravovaný zákon za jeden z dôvodov pre prípadné atentáty vo Francúzsku.

„Tento zákon je porušením mojich európskych práv. Len ich bránim: teda svoju slobodu pohybu a svoju náboženskú slobodu,“ vysvetlila 32-ročná Kenza Driderová, ktorá bez ohľadu na zákaz vyšla do ulíc v nikábe. Táto matka štyroch detí nastúpila v Avignone do vlaku smerom do Paríža, kde ju pozvali do televíznej diskusie. „Podľa tohto zákona by moja žena mala zostať zatvorená doma, pokladáte to za normálne,“ pýtal sa novinárov jej manžel, ktorý ženu odprevadil na stanicu.

Brusel čaká na schválenie podobného zákona

Obe komory francúzskeho parlamentu túto normu schválili už minulý rok. Už začiatkom roku 2004 schválil parlamentný zákon, ktorý zakázal nosenie náboženských symbolov vo verejných školách. Táto právna úprava sa týkala nielen moslimských šatiek, ale aj ďalších náboženských symbolov, ako sú jarmulky alebo veľké kríže. Zákon vychádzal z odluky cirkvi od štátu z roku 1905.

Stúpenci nového zákona vo Francúzsku argumentujú nielen republikánskou a laickou podstatou republiky, ale aj potrebou identifikácie osôb v rámci zaisťovania bezpečnosti v krajine.

V niektorých ďalších európskych krajinách, ako napríklad v Nemecku, Taliansku alebo v Španielsku, je čiastočne zakázané nosiť šatky a ďalšie náboženské symboly v školách či na úradoch. V Belgicku sa v Senáte teraz čaká na schválenie podobného zákazu ako vo Francúzsku.

14 debata chyba