V srbskom viacboji ide o Európu aj Kosovo

Srbov v nedeľu čakajú supervoľby, aké nezažili od pádu komunistického režimu. Hlasovať majú takmer o všetkom, o čom sa dá. Rozhodovať budú o novej hlave štátu aj o zložení zastupiteľských orgánov na všetkých úrovniach - od celoštátneho parlamentu i autonómneho vo Vojvodine, až po miestne samosprávy.

05.05.2012 09:34
debata

Voliť budú dokonca aj v Kosove, ktoré sa od Srbska jednostranne odtrhlo. Pravda, tam dostanú možnosť pod patronátom medzinárodných organizácií spolurozhodovať len o srbskom prezidentovi a parlamente, kým miestne voľby, ktoré si kosovskí Srbi chcú usporiadať na vlastnú päsť, Belehrad rovnako ako Priština nemieni uznať za legitímne.

Voľby sú súbojom dvoch silných postáv – doterajšieho prezidenta Borisa Tadiča a opozičného lídra Tomislava Nikoliča. Obaja proti sebe stáli už v predchádzajúcich voľbách, v ktorých proeurópsky demokrat Tadič čelil vodcovi ultranacionalistov. Nikolič však odvtedy zmiernil svoju rétoriku. Odštiepením sa od radikálov vytvoril Pokrokovú stranu, hlásajúcu viac populistické a konzervatívne heslá, než nacionalistické či protieurópske. Pre Srbsko, ktoré sa v marci stalo kandidátskou krajinou EÚ, je to úplne nová situácia. „Ešte nikdy v Srbsku neexistoval konsenzus medzi hlavnými hráčmi na domácej politickej scéne v niečom takom dôležitom, ako je Európska únia,“ zdôraznil pre agentúru DPA belehradský politológ Marko Blagojevič.

Európska perspektíva Srbska je však predovšetkým tromfom Tadiča. „EÚ nie je raj, má svoje vlastné problémy,“ pripúšťa s ohľadom na vyše tridsaťpercentný podiel euroskeptikov medzi Srbmi. „Ale ak udomácnime štandardy EÚ, prinesie to lepšie podmienky pre ľudí v Srbsku. Pripojenie sa k únii je najrozumnejšia cesta pre postup Srbska vpred,“ hlása a takmer polovica Srbov s ním v tom súhlasí.

Nikolič neagituje proti vstupu do EÚ, pripája však svoje „ale“. „Chceme úniu, má pre nás prácu i investície. Ale ak nám povedia: Môžete sa pripojiť, ale Kosovo nie je vaše, potom vďaka a zbohom, máme svoju vlastnú cestu,“ prízvukuje stúpenec užších väzieb Belehradu s Moskvou.

Tadičovi demokrati môžu podľa posledných prieskumov rátať s 28 percentami hlasov, Nikoličova strana s 33 percentami. O tom, kto bude zostavovať vládu, však rozhodne koaličný potenciál veľkých rivalov a ten sa ukazuje byť u demokratov silnejší.

Tesný bude aj prezidentský duel. V ňom prieskumy ukazujú skóre 36 ku 35 v prospech Tadiča, ktorý navyše vo finále o dva týždne môže podľa prognóz rátať s väčšou podporou voličov kandidátov vyradených v zajtrajšom prvom kole.

debata chyba