Varovania sa naplnili, obce hlásia stav ohrozenia. Niekde aj evakuovali

Obyvatelia obcí v okrese Trebišov museli byť v nedeľu na nohách. Varovania meteorológov sa naplnili a neptretržitý dážď, ktorý začal v sobotu večer naplnil korytá riek a potokov.

16.05.2010 14:15 , aktualizované: 19:57
povodeň Foto:
V okrese Trebišov je vo viacerých obciach vyhlásený kvôli zápavám tretí stupeň povodňovej aktivity.
debata (7)

V okrese Trebišov platil o piatej popoludní tretí povodňový stupeň v 23 obciach. Problémy spôsobila hlavne voda valiaca sa zo Slanských a Zemplínskych vrchov, polia sa zmenili na jazerá.

„V okrese sme vyhlásili stav mimoriadnej situácie, roznášame vrecia a piesok, situáciu stále monitorujeme. Zatiaľ sme museli evakuovať 170 ľudí z Čerhova, Cejkova a Sečoviec,“ informoval o situácii člen obvodnej povodňovej komisie a prednosta Obvodného úradu Trebišov Róbert Puci.

Na viacerých miestach museli prerušiť hrádze a odkloniť vodu do polí, aby netiekla do dedín. Do viacerých obcí v Trebišovskom okrese sa kvôli zaplaveným cestám nedalo dostať, alebo museli vodiči ísť cez obchádzky. „V smere od Košíc sa do Sečoviec dá dostať, ale späť už nie. Prejsť sa nedá ani medzi Sečovcami a Hriadkami, kde voda zaliala hlavný ťah, policajti už hľadajú obchádzkovú tarsu,“ povedal Puci. Dodal, že situáciu zatiaľ zvládajú sami, no v prípade potreby požiadajú o pomoc armádu aj pluk CO v Humennom.

Michaľany zalial tok Izry, ktorý narobil škody hlavne v centre obce a pri obecnom úrade, ktorý zaliala tiež. V nedeľu o piatej ráno zalial potok pivnice v zhruba stovke domov. „Situácia sa už upokojuje, hladina už klesá. Horšie je, že tu teraz nemáme elektrinu a ľudia si nemôžu čerpať vody z pivníc,“ vykreslil situáciu starosta Michalian Štefan Tatranský. Problémy však môže narobiť aj rieka Roňava, ktorá tečie vedľa Michalian a dosiahla tretí stupeň povodňovej aktivity, keď jej hladina dosiahla takmer štyri metre. „Zdá sa, že už kulminuje a už by nemala veľmi stúpať. Ale ťažko odhadnúť, čo bude ďalej, hlavne ak bude pršať celú noc,“ dodal Tatranský.

Vodiči smerujúci zo Slanského Nového Mesta na Michaľany museli byť v strehu, lebo voda z potokov a polí zaliala cestu na viacerých miestach. Voda z polí zaliala aj odtokový kanál a cestu pri Slanskom Novom meste i priamo v obci. V obci Kazimír, ktorá je pred Michaľanmi to musela väčšina vzdať. Cestný most a viacero domov zalial miestny potok.

„Toto sme tu už najmenej pätnásť – dvadsať rokov nemali. Keď som bola malá, pamätám si takéto povodne. Vodu z potoka nestíha odvádzať Roňava a to vzdulo hladinu,“ myslí si Jolana Zambová. Dodala, že bývajú na kopci, takže problém s vodou nemajú, no je jej ľúto ľudí, ktorým tu potok zalial domy aj záhrady.

Miestni nad počínaním zopár odvážlivcov, ktorí sa napriek zaplavenej ceste pustili ďalej, len neveriacky kývali hlavou.

Neprejazdné boli aj cesty pri Ladmovciach, Strede nad Bodrogom, Cejkove, Zemplíne, Hrani, Novosade, Sírniku, čo Brekove.

Kým hasiči z trebišovského okresu kvôli vode nevedeli kam skôr skočiť, ich kolegom v Košiciach narobili väčšie problémy stromy, ktoré kvôli vetru popadali na Jahodnej a v Slanskej Hute. Podobne aj ich kolegovia z prešovského kraja, ktorí museli odstrániť popadané stromy pri Žipove a Pustom Poli.

Stav ohrozenia vyhlásila aj Myjava

Tretí povodňový stupeň vyhlásili aj na Myjave, hladiny tokov tam stále stúpajú.

„O 18.00 začal platiť III. stupeň povodňovej aktivity – stav ohrozenia a situácia sa odvtedy stále zhoršuje. Vybrežené vodné toky sú v lokalite Trnovce a v časti Turá Lúka – U Duhánkov. Vyliatie prítokov rieky Myjava hrozí v najbližších chvíľach v časti Žaboškreky, kde sa nachádza krytý profil potoka Cengelka a v celej miestnej časti Turá Lúka. Vodné nádrže v Starej Myjave a v Brestovci sú plné, voda prepadá cez hrádze a plní sa suchý polder pri myjavskej nemocnici,“ informoval hovorca Mesta Myjava Marek Hrin.

Napriek zložitej situácii zrejme nemajú obyvatelia zatopených obcí najhoršie za sebou. Meteorológovia hlásia dážď aj na pondelok, intenzívne zrážky by mali ustať až v utorok.

Hasiči bojujú po celom Slovensku s následkami vetra a dažďa

Hasiči vo všetkých krajoch, s výnimkou Žilinského, vyrážajú od rána odstraňovať následky vytrvalého dažďa a vetra. Najviac výjazdov zaregistrovali v Bratislavskom kra­ji.

Bolo ich 34, pričom v 31 prípadoch zasahovali jednotky v samotnej Bratislave a počet výjazdov stále narastá. Ako informovala hovorkyňa hasičov Silvia Jančovičová, najviac postihnuté oblasti sú Ružinov a Vajnory.

Hasiči odstraňujú spadnutý strom pri... Foto: SITA
Hasiči, vietor Hasiči odstraňujú spadnutý strom pri bratislavskom Kostole svätej Alžbety.

Nepriaznivé počasie skomplikovalo situáciu aj v Nitrianskom kraji, kde podnikli hasiči 19 výjazdov. Desať zásahov museli záchranári zorganizovať v Trnavskom kraji. Zranila sa tam jedna chodkyňa, na ktorú krátko po 11:15 spadol konár v Hlohovci. Ženu previezli na zdravotnícke ošetrenie.

Popadané stromy a odčerpávanie vody zo zaplavených pivníc rodinných domov v okrese Rimavská Sobota zamestnalo hasičov v Banskobystrickom kraji. Celkovo tam urobili 13 výjazdov. Deväťkrát zasahovali jednotky v Košickom kraji. Po štyri výjazdy zaznamenali Trenčianskom a Prešovskom kraji, kde prevažne čerpali vodu zo suterénnych priestorov.

Hasiči odstraňujú spadnutý strom pri Kostole...
Hasiči odstraňujú spadnutý strom pri Kostole...
+14Hasiči odstraňujú spadnutý strom pri Kostole...
7 debata chyba