V USA hľadajú cestu, ako nechať zbankrotovať štáty

Niektorí politici v Spojených štátoch sa v súčasnosti snažia vymyslieť, ako umožniť jednotlivým štátom únie bankrotovať.

23.01.2011 09:30
Newyorský Manhattan Foto:
Newyorský Manhattan
debata (41)

Štáty sú totiž považované za suverénne a na rozdiel napríklad od miest nemôžu hľadať ochranu pred veriteľmi na federálnom súde. Podľa niektorých názorov sú pritom bankroty jediná cesta, ako sa predlžené štáty môžu vyrovnať s obrovskými záväzkami. Podľa prevažujúceho názoru je ale ich zavedenie veľmi nepravdepodobné. Informoval o tom denník The New York Times (NYT).

Štáty by podľa neho v prípade bankrotu mohli s pomocou federálnej vlády podstúpiť ozdravnú kúru, akú má za sebou napríklad automobilka General Motors. Niektoré americké štáty totiž podľa NYT majú hlboké štrukturálne problémy. Nemajú napríklad dostatok peňazí na vyplácanie penzií. Presúvajú preto na ich úhradu prostriedky určené na školstvo či zdravotnú starostlivosť. Podľa niektorých členov Kongresu je tak len otázkou času, keď niektorý štát požiada federálnu vládu o podobnú finančnú injekciu, akou nedávno zachraňovala problémové banky.

Riešením pre štáty, ktorých situáciu výrazne skomplikoval výpadok daňových príjmov spôsobený recesiou, by mohol byť podľa niektorých odborníkov aj bankrot. Úpadok by napríklad štátom umožnil zmeniť svoje záväzky voči penzistom. Na druhej strane by ale okrem dôchodcov poškodil aj dlhopisových investorov jednotlivých štátov. Úvahy o zavedení štátnych bankrotov sú preto podľa denníka The New York Times veľmi opatrné. Zatiaľ sa v Kongrese žiadny zákon nechystá.

Nedávno sa ale pri jednom vypočutí na takéto bankroty spýtal šéfa americkej centrálnej banky Bena Bernankeho republikánsky senátor John Cornyn. Podľa newyorského denníka nie je sám medzi zákonodarcami , kto sa zaujíma o takéto riešenie problémov zadlžených štátov. Schválenie možnosti bankrotu v Kongrese by bolo nesmierne ťažké, a preto nie je veľmi pravdepodobné. Vyžadovalo by si to zmenu ústavy. Zákonodarcovia by sa tiež zrejme obávali, že aj samotné rokovanie o takejto možnosti by situáciu problémových štátov ďalej zhoršilo.

Súčasné vágne úvahy o bankrote by ale ich predstaviteľom naopak mohli pomôcť. Predstavujú totiž páku pri vyjednávaniach s odborármi o úsporných krokoch. Odborári si toto nebezpečenstvo uvedomujú. „Chystajú na nás masívny útok. Berieme to veľmi vážne,“ uviedol Charles Loveless, ktorý má na starosti legislatívne záležitosti v Americkej federácii štátnych, okrskových a mestských zamestnancov.

Nezávislý inštitút Centrum pre rozpočtové a politické priority (Center on Budget and Policy Priorities) však tento týždeň uviedol, že situácia jednotlivých štátov nie je tak zlá, ako sa píše v amerických médiách. Podľa neho sú ich súčasné problémy cyklického rázu a ustanú, akonáhle sa ekonomika zotaví.

Podľa inštitútu navyše nemožno kombinovať krátkodobé ťažkosti, ako sú deficity zavinené výpadkami daňových príjmov, a dlhodobé problémy, ako sú výplaty dôchodkov.

41 debata chyba