Vedci: Kofeín je spojencom pamäte

Kofeín podporuje pamäťové schopnosti a to predovšetkým u starších žien. Problematikou sa zaoberali francúzski vedci, ktorí vo svojej štúdii porovnávali ženy vo veku 65 rokov a staršie, pijúce viac ako tri šálky kávy denne s tými, ktoré denne vypili jednu šálku kávy alebo menej. Tie z nich, ktoré prijímali viac kofeínu, preukazovali lepšie pamäťové schopnosti.

07.08.2007 13:08
Mozog Foto:
Ilustračné foto
debata

Pamäťové testy pritom podstupovali štyri roky. Pri testovaní vedci pracovali aj s ďalšími faktormi, nezabudli na rozdielnosti spôsobené nadobudnutým vzdelaním, hladinou krvného tlaku a ochoreniami. Závery štúdie publikoval žurnál Neurology, ktorý zverejnil hypotézu, že kofeín môže napomáhať pri spomalení vývoja demencie. 

O kofeíne sa vie, že je to psychostimulant, ale táto štúdia dokazuje, že má aj iné blahodarne pôsobiace účinky. Vedúcou štúdie bola doktorka Karen Ritchie z Francúzskeho národného inštitútu zdravia a výskumu, ktorá však varovala pred unáhlenými závermi. „Máme nejaké poznatky o tom, ako to funguje, ale potrebujeme lepšie pochopiť, ako kofeín pôsobí na mozog,“ povedala Ritchie.

Do štúdie vedci zapojili 7 000 žien, no nezaregistrovali, že by konzumentky väčších porcií kofeínu trpeli na demenciu zriedkavejšie. „Skutočne potrebujeme pracovať na štúdii, aby sme mohli potvrdiť, alebo vyvrátiť, či kofeín nejako ovplyvňuje demenciu. Myslím, že skôr by mohol proces vývoja demencie spomaliť ako mu úplne predísť,“ povedala Ritchie.

Zaujímavé je, že na mužov pôsobí kofeín menej. „Organizmus muža môže reagovať na tento stimulant odlišne, alebo ho môže inak metabolizovať,“ domnieva sa doktorka.

debata chyba