Vedcom roka 2011 je profesor Roman Boča z UCM v Trnave

Už po pätnásty raz odovzdali v Bratislave ocenenia v rámci súťaže Vedec roka, ktorej vyhlasovateľom je už tradične Journalist Studio v spolupráci s Klubom vedeckotechnických žurnalistov Slovenského syndikátu novinárov.

19.03.2012 14:01
debata

Vedcom roka SR 2011 sa stal prof. Ing. Roman Boča, DrSc. z Katedry chémie Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je odborníkom v oblasti anorganická chémia a ocenenie získal za mimoriadnu publikačnú aktivitu v oblasti experimentálnej a teoretickej magnetochémie a za úspešné vedenie projektu Centra excelentnosti s názvom Magnetoaktivita, elektroaktivita a fotoaktivita koordinačných zlúčenín. Profesor Boča publikoval vyše 200 karentovaných publikácií prevažne v zahraničných periodikách európskeho a svetového významu.

Ocenenie Technológ roka SR 2011 získal Mgr. Martin Sabo, PhD. z Katedry experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Bratislave. Udelili mu ho za konštrukciu vysoko citlivého spektrometra – tandemového iónového pohyblivostného spektrometra s hmotnostným spektrometrom. Možno ho využiť v oblasti výskumu iónových procesov prebiehajúcich v elektrických výbojoch a v plynoch pri atmosférickom tlaku. Tento prístroj môže nájsť využitie aj v iných oblastiach, napríklad pri neinvazívnej diagnostike v medicíne na základe diagnostiky dychu, v oblasti bezpečnosti je využiteľný na detekciu a rýchlu identifikáciu drog, bojových látok a výbušnín už v stopových množstvách.

RNDr. Jaromír Mikeš, PhD. z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach sa stal Mladým výskumníkom roka SR 2011. Ocenenie mu udelili za objasnenie niektorých aspektov protinádorového účinku fotodynamickej terapie navodenej hypericínom na celulárnej úrovni s výrazným medzinárodným ohlasom vo vedeckej komunite. Ocenený má veľký podiel na implementácii metód analytickej cytometrie a na formovaní študentov Univerzity P. J. Šafárika.
Uznanie za celoživotné dielo udelili PhDr. Karolovi Pietovi, DrSc. z Archeologického ústavu Slovenskej akadmie vied (SAV) v Nitre. PhDr. Pieta svojím výnimočným podielom na odhaľovaní a poznaní včasnohistorického a včasnostredovekého obdobia na území Slovenska prispel k zviditeľneniu dávnej minulosti našej krajiny v európskom priestore. Mnohé jeho archeologické výskumy doma i v zahraničí priniesli významné objavy, ktoré pomohli prehodnotiť a doplniť doteraz napísané dejiny.

Cenu za výsledky v programoch Európskej únie 2011 si prevzal prof. RNDr. Karol Mikula, DrSc. z Katedry matematiky a deskriptívnej geometrie Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Získal ju za úspešné riešenie európskych projektov, ktorých výsledkom sú svetovo unikátne postupy a aplikácie v oblasti matematiky, vývojovej biológie a medicíny i v ďalších sférach.

Zástupca Kancelárie prezidenta SR Boris Sopira prečítal na stretnutí pozdravný list prezidenta SR Ivana Gašparoviča účastníkom dnešnej slávnosti. Prezident v liste vyzdvihol a ocenil prácu vedcov a výskumníkov na vysokých školách, univerzitách a vo vedeckých ústavoch v SR.

S príhovormi potom vystúpil prof. MUDr. Vladimír Krčméry, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, prof. Jozef Masaryk z FMFI UK a ďalší. Rečníci poukázali na význam vedy a výskumu pre spoločnosť. Súčasne vyzdvihli dlhoročné úsilie JUDr. Ľubomíra Lenocha propagovať dôležitosť vedy a techniky, iniciátora súťaže a udeľovania ocenení Vedec roka, ktorý sa pre zdravotné problémy nemohol na dnešnej slávnosti zúčastniť. Pamätnú medailu, ktorú mu organizátori podujatia udelili, prevzala manželka oceneného.

debata chyba