Veľké krajiny únie žiadajú, aby sa EÚ zaoberala násilím na školách

Násilím mládeže, ktoré sa často prejavuje aj na školách, by sa malo koncepčne zaoberať všetkých 27 členských krajín Európskej únie. Zhodli sa na tom ministri vnútra šiestich veľkých štátov únie na porade v Berlíne. Nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble sľúbil, že list s touto žiadosťou odovzdá českému predsedníctvu únie a príslušnému európskemu komisárovi. Napísala to agentúra DPA s tým, že ministri tak reagovali okrem iného aj na nedávny, zďaleka nie prvý prípad vyčíňania vražedných strelcov na nemeckých školách.

15.03.2009 21:48
Streľba v nemeckej škole Foto:
Študenti smútia za svojimi spolužiakmi, ktorí nemali to šťastie, aby prežili vyčíňanie mladého strelca.
debata

Ministri vnútra Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska, Británie a Poľska sa zhodli na tom, že je potrebné zistiť dôvody násilností mladých ľudí a vyšetriť aj prípadnú rolu internetovej komunikácie na tomto vývoji.

Na schôdzku pozvali aj novú americkú ministerku pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanovú. S ňou európski ministri preberajú ďalšiu transatlantickú spoluprácu v bezpečnosti, vrátane uľahčenia turistických ciest, ochranu dát a boj prot kriminalite a terorizmu.

Napolitanová pred schôdzkou v rozhovore pre nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung označila európsku diskusiu o prípadnom prijímaní prepustených väzňov z Guantánama za „trochu predčasnú“. Zatiaľ ešte nebolo rozhodnuté, že Washington vôbec bude nejaký konkrétny počet bývalých väzňov EÚ ponúka. V súčasnosti vláda USA prípady guantánamských väzňov len vyhodnocuje, čo je prvý krok pre ďalšie úvahy, uviedla ministerka. Isté je len to, že nový americký prezident Barack Obama rozhodol guantánamskú väznicu pre tzv. nepriateľských bojovníkov zrušiť.

debata chyba