Veritelia sa nezhodli na predaji nováckej chemičky

Veritelia Nováckych chemických závodov (NCHZ) na svojom stredajšom stretnutí nedospeli k jasnému záveru o predaji podniku.

24.11.2010 15:57
Nováky, chemička, chemické závody Foto:
Ilustračné foto
debata

„Situácia je patová a hlasovanie sa skončilo tak, ako sa očakávalo. Veritelia neprijali žiadne rozhodnutie. To znamená, že správcovi konkurzu neodporučili ponuku na odkúpenie odmietnuť, ale nenašla sa ani zhoda na jej prijatie,“ konštatoval po schôdzi vlastník spoločnosti M-Energo Miroslav Remeta, ktorá má záujem o kúpu chemickej firmy za 2 milióny eur.

„Veriteľský výbor ponuku neodmietol a taktiež jeden zabezpečený veriteľ, ktorý bol potrebný, to neodmietol. To znamená, že ponuka na stretnutí prešla,“ uviedol po stretnutí právny zástupca Fondu národného majetku Juraj Bizoň. FNM s predajom závodov za 2 milióny nesúhlasí, keďže chemická firma mu dlhuje viac ako 22 miliónov eur.

Po odpredaji firmy zaniknú všetky jej záväzky. „Pred schvaľovaním predaja nám správca vysvetlil, že z ponúknutej ceny FNM a ostatní veritelia neuvidia ani cent. Preto sme hlasovali proti predaju,“ dodal. O konkrétnych právnych krokoch FNM Bizoň nechcel vopred informovať. „Ale fond vo veci postupuje právnym krokom ďalej,“ potvrdil.

Podľa správcu konkurznej podstaty Miroslava Duračinského sa na stretnutí nedospelo ku konsenzu a prípad by mal prevziať súd. „Zákon o konkurze a reštrukturalizácii počíta s tým, že ak členovia príslušného orgánu nedospejú ku konsenzu, záverečné slovo bude mať súd,“ vysvetlil.

Do konca tohto roka má stále možnosť odkúpiť NCHZ aj štát. Bývalé vedenie rezortu hospodárstva počas vlády Roberta Fica (Smer-SD) totiž presadilo zákon o strategických podnikoch, na základe ktorého získal štát predkupné právo. Súčasný šéf ministerstva Juraj Miškov (SaS) ho však využiť nechce. Ak by sa predsa len tak rozhodol, NCHZ by musel kúpiť za najvyššiu ponúkanú cenu, ktorá je aktuálne aj jediná, teda 2 milióny eur. Znalecká hodnota podniku sa pohybuje v desiatkach miliónoch eur.

Novácka spoločnosť sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že ona, ako aj jej bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými firmami pokutu 19,6 milióna eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

Akciová spoločnosť NCHZ je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví a zamestnáva viac ako 1500 ľudí.

Premiérka chce udržať zamestnanosť

Novácke chemické závody, a. s., ktorých znalecká cena je viac ako 100 miliónov eur, dostali iba jednu ponuku na odkúpenie, a to na 2 milióny eur. „Je tam odhad istej sumy, za ktorú pri najlepšej vôli nikto chemické závody nechce odkúpiť,“ konštatovala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Podľa nej existujú dôvody na takú nízku ponuku. „Jeden z tých dôvodov je obrovská pohľadávka Fondu národného majetku, teda tá suma, o ktorej rozprávame, by mala byť celá navýšená o 22 miliónov eur,“ podotkla. Ak by sa však aj cenová ponuka navýšila o 22 miliónov eur, stále je niekoľkonásobne nižšia ako posudok.

Podľa Radičovej je však dôležité zohľadniť aj fungovanie spoločnosti. „Pre mňa je dôležité, aby tých 1800 ľudí neprišlo o prácu,“ dodala. Chemička je totiž jediným veľkým zamestnávateľom vo svojom regióne.

K nízkej cenovej ponuke sa vyjadril aj šéf rezortu hospodárstva Juraj Miškov (SaS). „Hodnotím to tak, že sa do konkurzu neprihlásil nikto iný, kto by ponúkol vyššiu cenu,“ konštatoval.

Či považuje celý pokus o predaj za podvod, sa nevyjadril. „To, či to bol, alebo nebol podvod, musia posúdiť iné orgány, a nie ja,“ uviedol. Pripomenul však, že už v auguste tohto roka písal list na ministerstvo spravodlivosti, v ktorom sa chcel informovať o tom, či je priebeh konkurzu v poriadku a či nemôže byť nejakým spôsobom v budúcnosti právne spochybnený.

Opozícia žiada zabrániť predaju

Opozičná strana SMER-SD vyzýva vládu a Fond národného majetku, aby zabránili predaju Nováckych chemických závodovv konkurze a využili zákon o strategických podnikoch.

V prípade, že by sa podnik dostal do rúk jedinému záujemcovi za ponúkané 2 milióny eur, štát príde nielen o svoje pohľadávky voči chemičke vo výške približne 22 miliónov eur, ale aj o podnik s ročným obratom vyše 219 miliónov eur. Uviedli to podpredseda SMER-SD Peter Kažimír a exminister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.

Bývalý minister v tejto súvislosti zdôraznil, že vzhľadom na podozrivé skutočnosti, dejúce sa okolo konkurzu NCHZ, by celý postup mali prešetriť aj orgány činné v trestnom konaní.

Štát, ako zdôraznil, má možnosť zabezpečiť predĺženie účinnosti zákona o strategických podnikoch, a tým aj umožniť FNM SR dôkladne posúdiť a zároveň aj rozhodnúť o prípadnej kúpe podniku. Účinnosť zákona do 31. decembra 2010 totiž nedáva dostatočný čas na racionálny postup FNM.

debata chyba