Virológ: Rúško ľudí neochráni

Nie sú dôvody na paniku, treba však byť v strehu a prijímať včasné opatrenia, upozorňuje profesor Fedor Čiampor, popredný slovenský virológ a člen Predsedníctva SAV.

28.04.2009 07:46
debata

Našinec zatiaľ berie správy o prasacej chrípke viac-menej na ľahkú váhu. Je to dôsledok zbytočnej hystérie okolo vtáčej chrípky?
Do istej miery áno. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, že H1N1 je ľudský vírus, čiže infikuje ľudí podstatne ľahšie ako vtáčí vírus H5N1.

Je pravda, že práve tento vírus vyvolal pred 90 rokmi pandémiu španielskej chrípky, ktorá usmrtila desiatky miliónov ľudí?
Ide najskôr o nejakú obmenu vírusu španielskej chrípky, ale čím sa od neho líši, to ukáže až ďalšie skúmanie. Vo všeobecnosti je to však chrípkový vírus, ktorý sa prenáša z vtákov na prasatá, z nich na človeka a potom z človeka na človeka.

Vraj chrípkové pandémie sa vyskytujú každých 30 až 40 rokov. Kedy bola posledná?
Vo voľnej prírode vznikol pandemický vírus chrípky naposledy v roku 1968. Išlo o takzvanú hongkonskú chrípku, na ktorú zomrelo okolo 350-tisíc ľudí.

A kedy naposledy tu zúrila chrípková pandémia vyvolaná vírusom H1N1?
V roku 1957, bola to takzvaná ázijská chrípka, ktorá si vo svete vyžiadala takmer milión úmrtí. Rok predtým začalo bývalé Československo výrobu vlastnej chrípkovej vakcíny. Keď vypukla pandémia, mohlo ministerstvo zdravotníctva vydať pokyn na hromadné očkovanie proti chrípke u vybraných skupín obyvateľstva. Problém je v tom, že odvtedy sa proti H1N1 u nás populácia neočkovala, a teda nemá potrebné protilátky proti tomuto vírusu.

Čo by v tejto situácii mali urobiť kompetentné slovenské orgány?
Urýchlene prijať také opatrenia, aby boli pod účinnou kontrolou ľudia prichádzajúci najmä zo Severnej a Južnej Ameriky. Treba mať stály kontakt s Európskou centrálou pre chrípku v Londýne. A sledovať, či sa pripravuje očkovacia látka proti vírusu H1N1, aby sa dala včas nakúpiť pre Slovensko.

Mexičania sa dnes na uliciach pochybujú s rúškami na tvárach. Je to riešenie?
Nie, lebo vírus sa tentoraz prenáša kvapôčkovou infekciou – vdychovaním a nie hltaním. Oveľa účinnejšie sú zákazy verejných podujatí, prísna kontrola na letiskách a ďalšie nevyhnutné opatrenia z pandemických plánov podľa vývoja situácie.

Povedzte, hrozí veľké nebezpečenstvo?
To sa zatiaľ nedá predvídať. Určite nie sú dôvody na paniku, dnes je ľudstvo lepšie pripravené na chrípkové pandémie ako pred 90 či 50 rokmi. Treba však byť v strehu a zasiahnuť včas.

debata chyba