Vláda rozhodla: Pridáme učiteľom 5 percent. Na viac nemáme

Vláda Roberta Fica schválila od 1. januára 2013 päťpercentné zvýšenie tarifných platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva a päť percent pridá aj nepedagogickým zamestnancom prostredníctvom účelovo viazaných prostriedkov. Premiér zdôraznil, že kabinet nemá na desaťpercentné zvýšenie platov.

06.12.2012 12:49 , aktualizované: 18:04
Fico Foto:
Premiér Robert Fico (v strede) oznámil, že vláda v budúcom roku zvýši platy učiteľom o päť percent.
debata (138)

„Plánujeme na rok 2013 poslať mestám, obciam a VÚC na každého jedného učiteľa v priemere 896 eur, ak k tomu pripočítame 5-percentné zvýšenie tarifných platov, môžeme hovoriť o sume, ktorá bude okolo 930 eur,“ povedal Fico na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády. „Preto plníme záväzok, že plat učiteľa v regionálnom školstve musí byť vyšší ako je priemerný plat v hospodárstve. Ak zrátame všetky sumy a vylúčime aj riziká, prípadne štatistické chyby, môžeme hovoriť o tom, že napriek kríze vláda rozhodla o zvýšení platu učiteľa na základných a stredných školách o 50 až 60 eur. Ministri, ktorí stoja za mnou, sa rozhodli, že zoškrtajú výdavky vo svojich rezortoch a budú do určitej miery poškodené iné oblasti spoločenského života, ktoré sa poskladajú na to, aby sme toto mohli zrealizovať,“ dodal premiér.

Fico pripomenul, že okrem toho kabinet schválil nariadenie, ktoré garantuje, že všetky peniaze, ktoré štát posiela mestám, obciam a vyšším územným celkom na platy učiteľov, sa naozaj dostanú do rúk týchto ľudí a nebudú sa používať na iné účely.

„Je mi ľúto, že nedošlo k dohode s odborármi, pokiaľ ide o platové požiadavky učiteľov,“ povedal. Požiadavky školských odborárov sú podľa Fica nereálne. Dodal, že vláda vzhľadom na ekonomický vývoj nevie ani zaručiť, aby v rokoch 2014 až 2016 došlo každý rok k navýšeniu prídelu pre školstvo o 0,3 percenta HDP.

Nie je to splnenie našich požiadaviek, zareagoval šéf školských odborárov Pavel Ondek na rozhodnutie vlády. Ďalší postup odborárov zatiaľ nechcel komentovať. „Uvidíme čo bude,“ povedal krátko po oznámení rozhodnutia kabinetu. Školskí odborári v stredu odmietli päťpercentné zvýšenie platov a trvajú na zvýšení v rozmedzí medzi 5 a 10 percentami.

Školy dostanú 100 percent z časti normatívu určeného na platy

Napriek tomu, že školskí odborári neprijali vládnu ponuku na zvýšenie platov a zmeny v školstve, kabinet napoludnie schválil jednu ponúknutú zmenu, s ktorou odborári súhlasili. Touto zmenou sa upraví, že zriaďovateľ školy poskytne škole z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky (mzdy a odvody do poistných fondov) plných 100 percent týchto peňazí. Doteraz vládne nariadenie stanovovalo, že to môže byť len 90 percent tejto čiastky.

Na osemročné gymnáziá pôjde menej peňazí

Vláda zmenu dala do nariadenia, ktorým sa menia pravidlá normatívov pre osemročné gymnáziá. U nich sa bude normatív na žiaka prvého až štvrtého ročníka určovať rovnako ako na žiaka základnej školy. Zmena podľa rezortu školstva súvisí s rovnakou personálnou a prevádzkovou náročnosťou vzdelávania žiakov 1.- 4. ročníka osemročných gymnázií a žiakov základných škôl.

V súčasnosti dostávajú osemročné gymnáziá rovnaké normatívy na žiaka ako stredné školy. Zmena výpočtu normatívu na žiaka 1.-4. ročníka osemročného gymnázia podľa MŠ súvisí aj s Národným programom reforiem na rok 2012, ktorý schválila minulá aj súčasná vláda.

Proti návrhu sa pred časom vyslovil šéf Asociácie štátnych gymnázií. „Pokiaľ vrátime normatívy na žiakov osemročných gymnázií na úroveň žiakov základných škôl, tak poprieme pôvodnú podstatu týchto gymnázií. Vznikli, aby rozvíjali talent detí, ale takto stratia zmysel,“ domnieva sa prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň. Znížením normatívov podľa neho dôjde nepriamo k potlačeniu týchto gymnázií.

Na Slovensku je 160 osemročných gymnázií, na ktorých študuje 26 249 žiakov. Exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) prišiel so zámerom, aby sa na osemročné gymnáziá mohlo dostať len päť percent ročníkovej populácie. Jeho nástupca Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) tento plán dočasne pozastavil do roku 2013. Minister Čaplovič ale pokračuje v snahách obmedziť odchod talentovaných detí zo základných škôl a od 1. septembra 2013 budú môcť tieto gymnáziá prijať maximálne päť percent ročníkovej populácie.

138 debata chyba